Presidenti turk fillimisht insistoi që ai të mos takohej me zyrtarët amerikanë, por presidenca u tërhoq shpejt për këtë. Ai gjithashtu synoi Ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, duke e quajtur "një njeri që nuk e njeh vendin e tij".

Presidenti turk reagoi me një seri shpërthimesh kundër zyrtarëve të lartë të huaj ndërsa bashkësia ndërkombëtare rrit presionin ndaj Turqisë për operacionet e saj ushtarake në veri të Sirisë.

Vetëm disa orë përpara mbërritjes së  një delegacioni amerikan në kryeqytetin e Turqisë në Ankara,  Erdogan refuzoi takimin e Zëvendës Presidentit të SHBA Mike Pence dhe Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo.

"Unë nuk do të flas me ta. Ata do të flasin me homologët e tyre," i tha ai një gazetari Sky News. "Kur Trump të vijë këtu unë do të flas."

Përkundër këtyre komenteve, zyra presidenciale turke lëshoi shpejt një deklaratë ku thuhej se Pence dhe Pompeo do të zhvillonin bisedime ballë për ballë me Erdogan, të gjitha të enjten. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë Robert O'Brien u takua të mërkurën me Ministrin e Jashtëm të Turqisë Mevlut Cavusoglu.

Mendohet se delegacioni amerikan po kërkon të diskutojë një armëpushim por Erdogani e kundërshtoi këtë përpara bisedimeve.

Maas një 'dilettante politike'

Erdogan gjithashtu e quajti Ministrin e Jashtëm të Gjermanisë Heiko Maas një "diletante politike" mbi vendimin e Gjermanisë për të ndaluar eksportet e armëve në Turqi. Ai gjithashtu argumentoi se masa nuk do të kishte asnjë ndikim të vërtetë, duke thënë në mënyrë sarkastike "ne kemi mbaruar" si rezultat i kufizimeve të përkohshme.

Erdogan akuzoi Maas se ishte i papërvojë politikisht dhe nuk dinte kufizimet e tij. 

"Nëse do të kuptonit ndonjë gjë të politikës, nuk do ta thuash këtë," tha Erdogan duke iu referuar sërish kufizimeve të armëve të shpallura nga Maas.

Maas është 53 vjeç dhe ka qenë anëtare e Kabinetit në Gjermani që nga 2013; ai ka qenë në zyrën e zgjedhur që nga viti 1996. 

Të mërkurën, Rolf Mützenich i Social Demokratëve erdhi në mbrojtjen e aleatit të tij, duke i quajtur komentet e Erdoganit për Maas "plotësisht të papranueshme".

Lidhjet gjermano-turke ishin veçanërisht të ashpra pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit 2016 në Turqi dhe goditjes së përhapur nga regjimi i Erdogan që pasoi. Arrestimi i disa aktivistëve dhe gazetarëve gjermanë-turq ishin një pikë e veçantë tensioni, jo vetëm ai i Deniz Yücel . Sidoqoftë, gjatë vitit të kaluar, shumë prej të arrestuarve u lanë të lirë dhe tensionet ishin dukur të zbrisnin./DW/

/Ora News.tv/