Kontrollet territoriale në provincën e Pavias dhe sidomos në zonat përreth, kanë zbuluar aktivitetin e tregtarëve të drogës, konkretisht kokainë dhe marijuanë, jo vetëm në qytet, por edhe në Vigevano dhe Voghera si dhe në fshatrat në duke më të qetë, duke përfshirë edhe Belgaum, ose në fshatin përreth ku prania e bimësisë së dendur ka ofruar një mjedis të përshtatshëm për tregtarët e drogës duke vepruar të pa shqetësuar.

Droga erdhi nga dy kanale furnizimi: Kokaina nga Franca, ndërsa Marijuana nga Shqipëria.

Droga sapo dërgohej në Pavia, pjesërisht shpërndahej edhe në Veneto për t'iu shitur shpërndarësve në zonë, ndërsa shumica shitej në të gjithë krahinën veçanërisht në Vogherese dhe në rrethin e Pavias, madje edhe në zonat rurale duke përfshirë Belgaum, ku më 5 shkurt të vitit 2015, u arrestua një prej korrierëve shqiptarë me 141 kg marijuanë dhe gati një kilogram kokainë si dhe një pistoletë.

Bazuar në këto vëzhgime, policia e zonës ka arrestuar sot në mëngjes rreth orës 05:00 dy shqiptarë; : A.H 42-vjeçar, banues në Voghera dhe P. S. 29 vjeç, të cilët janë dërguar në paraburgim për tregtinë e drogës, vepra të kryera mes vitit 2014 dhe 2015.

 Mediat italiane shkruajnë se 42 vjeçari ishte i dedikuar për importimin e kokainës, e cila më pas iu shit konsumatorëve apo lokaleve të shumta.

Hetimet kanë zbuluar që ky shtetas ka arritur të trafikojë një sasi kokaine me peshë totale prej 25 kg si dhe rreth 150 kg marijuanë.

E dyti u arrestua për trafikun e marijuanës, i cili ka trafikuar 22 kg lëndë narkotike e destinuar për konsumatorët e Pavias.

Në kontekst të aktiviteteve të lartpërmendura u identifikuan subjekte të tjera, pozicionet e të cilëve po shqyrtohen nga hetuesit.

/Ora News.tv/