Shqiptari Sergio Malaj 24 vjeç është arrestuar nga autoritetet italiane si autor i vrasjes së 91 vjeçares italiane Diva Compagnucci ish mësuese në pension.

 Ngjarja ka ndodhur në komunën Tolfa në provincën e Civitavecchias në provincën e Romës. Viktima u gjet në gjendje agonie nga vajzat e saj, dhe ndërroi jetë në spital për shkak të dhunës fizike që kishte marrë mbi trup. 

Brenda pak orëve forcat e rendit kanë identifikuar se 24 vjeçari Sergo Malaj, djali i shqiptares që prej disa vitesh punonte në shtëpinë e të moshuarës italiane, është autori i vrasjes. 

Motivi që ka shtyrë shqiptarin në këtë vrasje ka qenë grabitje për më pak se 100 euro, që 91 vjeçarja italiane mbante në portofolin e saj. Autori e ka dhunuar rëndë me grushta e shkelma, derisa t'i dorëzonte paratë. 

24 vjeçari shqiptar është arrestuar në banesën e tij ku u gjetën dhe veshje të ndotura me gjakun e viktimës. 91 vjeçarja Diva Compagnucci jetonte e vetme në banesë e porta e shtëpisë nuk ishte dhunuar shenjë e qartë se e njihte autorin e vrasjes, e fakt ky që ndihmoj autoritetet italiane të hetojnë tek personat që hynin e dilnin në shtëpinë e viktimës. 

Në profilin Facebook të Sergio Malaj janë gjetur fotografi të tij me pistoletë.

/Ora News.tv/