Shkaktar i aksidentit që ndodhi pasditen e sotme në dalje të tunelit të Elbasanit ishte shpejtësia e lartë.

Gjithashtu drejtuesi i mjetit tip “Benz” që përplasi makinën ku ishin 4 vajzat ishte nën efektin e alkoolit.

Në testet e bëra, Behar Pema rezultonte në masën 0.93 mg/l në testin e parë dhe 0.99 mg/ l testin e dytë.

Fillimisht pas përplasjes, 4 vajza mbetën të bllokuara në makinë derisa erdhi ambulanca dhe policia të cilët nxorën nga makina.

Fatkeqësisht 2 prej tyre humbën jetën ndërsa 2 të tjera janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Lexoni edhe: Aksident i rëndë në tunelin e Elbasanit: 2 vajza ndërrojnë jetë, 2 të tjera në gjendje të rëndë