Sondazhi në “Ora News”: Koalicioni i majtë në avantazh, PD fiton si parti
Vendi - 03/05/2013 7:00

Sondazhi i parë i bërë publik në Ora News, nxjerr fitues koaliconin e majtë, me një diferencë shumë të ngushtë me koalicionin e djathtë, ndërsa marzhi i gabimit theksohet se është plus, minus 3.2 %.

Kështu koalicioni i majtë merr  46 % të votave, ndërsa koalicioni i djathtë 44 % të votave, nëse do të votohej me 2 maj.

Sipas gjetjeve të sondazhit të parë të bërë publik në Ora News, PD mbetet parti me e preferuar se PS, megjithëse të dyja partitë shënojnë rënie krahasuar me zgjedhjet e 2009.

Të paktën sipas këtyre shifrave 36 % votojnë për PS ndërsa për PS 37 %.  PS shënon një rënie me 5 % krahasuar me zgjedhjet e 2009, ndërsa PD shënon një rënie me 3 %.

Ndërkaq risi përbëjnë shifrat për LSI, e cila shënon rritje krahasuar me 2009. Nga 4.8 % në 5.5 %.

Ndërkaq FRD dhe AK, janë në të njëjtat kuota në vlerën 4.8 % e votave të shqiptarëve. 

SONDAZHI

I pranishëm në studion e Tonight Ilva Tare,  drejtori i “IPR marketing” Antonio Notto, dha shpjegimet e tij të detajuara për gjetjen e ketij sondazhi.

 

“Këtë sondazh e kishim më të lehtë, u lehtësuam nga përvoja në 2009. Ishte hera e parë që ne punonim në Shqipëri dhe përvoja është shumë e rëndësishme. Sondazhi që do prezantojmë sot nuk duhet të interpretohet si ajo që do ndodhë të dielën e 23 qershorit, është fotografia e momentit. Ka një vecanti në këto zgjedhje. Ndryshe nga 2009 ku paraqiteshin rreth 34 parti, sot ky numër është gati dyfishuar. Janë inervistuar 1000 zgjedhës, të ndarë në gjini, moshë, vend dhe fe. Kampioni ka qenë i ndarë edhe në bazë të prefektuarave, këtë metodologji e kemi përdorur për të marrë një kapmion përfaqësues që shkon 3,5%. Sondazhi është kryer kur koalicionet janë regjistruar në KQZ, Ka përfunduar të martën në mbrëmje, është fotografi e orës së fundit. Marzhi i gabimit -3.2%. gabimi mesatar i gjithë sondazhit mund të jetë -3.2%, është rezultat i pranueshëm” tha Notto.

Pyetja e parë me të cilën është hapur ky sondazh  është:

Sot në Shqipëri jetohet mirë apo keq?

 

 Cilat janë tre problemet më urgjente në Shqipëri?

Nisur nga të dhënat e mësipërme rezulton se papunësia përceptohet si shqetësim nacional i qytetarëve shqipëtarë, pasuar më pas nga korrupsioni dhe zhvillimi ekonomik. Sipas analistëve në studio një tregues tjetër i rëndësishëm është edhe shkëputja e vëmendjes se popullësisë nga politika, nga mosmarrëveshjet mes tyre duke u renditur kështu në fundin e listës. Një situatë të tillë Notto e krahason edhe me situatën në Itali.

Në drejtim të bashkimit mes Shqipërisë dhe Kosovës ju jeni………..

Ju do preferonit që mes Shqipërisë dhe Kosovës të kishte………..

 

Në kushtet kur shqetësimi për nacionalizmin ka qenë i madh, kjo përgjigje zbeh frikën për nacionalizmin,  pasi pjesa dërmuese e të anketuarve e shohin bashkimin e shqiptarëve përmes krijimit të një tregu të përbashkët ekonomik.

Disa kanë propozuar bashkim rajonal, ju jeni………….

Sa i rëndësishëm është integrimi në BE?

 

Në fushën e politikave ekonomike, si e vlerësoni punën e qeverisë?

Pyetjes se si e vleresoni punen e qeverise deri tani ne fushen e politikave sociale pergjigja eshte: 38,6% pozitivisht……. 41,5% negativisht…… 13,2% as pozitive as negative……. 6,7% nuk e di.
Pyetjes se si e vleresoni punen e qeverise deri tani ne fushen e politikes se jashtme pergjigja eshte: pozitivisht 38,9%…. Negativisht 36,5%…. As pozitive as negative 14,9%… Nuk e di 9,7%.

Puna e opozitës të udhëhequr nga Edi Rama si e vlerësoni deri tani?

A do të votoni në 23 qershor?

Kush do ti fitojë zgjedhjet e 23 qershorit?

Nese do te votohej sot shqiptaret do te votonin:

Të dhënat e publikuara mbrëmjen e së enjtes  përbëjnë vetëm sondazhin e parë që do të pasohet nga tre te tjerë, edhe një tjetër gjatë muajit maj,dhe dy te tjeret ne Qershor si dhe nga 4 Exit Poll rajonale dhe një Exit Poll kombëtar në ditën e votimit, në 23 Qershor.

Ky është bashkëpunimi i dyte “Ora News” me IPR Marketing, e cila në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2009, ndryshe nga sondazhe të tjera rezultoi më afër të vërtetës dhe rezultatit të shpallur zyrtar, duke u vlerësuar si një sukses i plotë.

IPR Marketing, është një emër i njohur i sondazheve në Italinë fqinje, ku kjo kompani arriti të parashikonte më afër nga të gjithë konkurrentët e tjerë rezultatin surprizë të zgjedhjeve politike, atë të Lëvizjes 5 yjet të Pepe Grillos.

 

Me shume nga Vendi

Elbasan, 800 socialistë akuza Blushit: Po krijon një grup anti-Rama

Një pjesë e anëtarësisë së Elbasanit japin alarmin se në qarkun e tyre po krijohet një grup anti-Rama dhe anti-PS. Shqetësimi është ngritur nga rreth 800 anëtarë të PS-së, të cilët thonë se pas kësaj fshihet detuteti i zonës Ben …

SMS? Ristani: I Ramës për Tahirin. Ushtria trafik droge dhe përmes Divjakës VIDEO

Partia Demokratike mbetet e palëkundur në qëndrimin e saj se mesazhi i publikuar nga deputeti Flamur Noka në komisionin e hetimit të lëvizjeve në polici i është dërguar Ministrit Tahiri nga Kryeministri. Kreu i komisionit të hetimit, Arben Ristani, e …

Meta në Pogradec, takim me strukturat e LSI-së dhe drejtues të pushtetit vendor

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka zhvilluar në qytetin e Pogradecit një takim me strukturat e LSI-së dhe përfaqësues të kësaj force politike në pushtetin vendor. Gjatë takimit, Meta e ka vënë theksin te situata ekonomike, duke …

KLD shkarkon gjyqtarin e Shkodrës, paralajmërim për 3 të tjerë

Këshilli i Lartë i Drejtesisë shkarkon një gjyqtar të gjykatës së shkallës së parë të Shkodrës ndërsa ka marrë masë disiplinore për 4 gjyqtarë të tjerë. Tre prej gjyqtarëve për të cilët KLD ka marrë masë disiplinore, paralajmërim nga puna janë …

Polici i kafshon veshin, 31-vjeçari e denoncon në gjykatë

Polici i kafshon veshin, 31 vjeçari e denoncon në gjykatë. Një qytetar nga Kamza denoncoi sot në gjykatë se një prej efektivëve të policisë së Kamzës i ka kafshuar veshin në momentin kur nuk ka mundur ta neutralizonte. Disa ditë …

Rekord gjatë marsit, në Greqi u sekuestruan 5.4 ton marijuanë nga Shqipëria VIDEO

Statistikat e publikuara nga tre institucione greke të luftës kundër krimit për muajin mars, kanë zbuluar se trafiku i marijuanës nga Shqipëria jo vetëm që nuk ndalet por sa shkon edhe bëhet më intensiv. Konkretisht, në Greqi gjatë muajit mars …

Shoqata për mbrojtjen e të larguarve nga administrata-Ramës: Shkarko Drejtoreshën e DRSSH Korçë

Shoqata për Mbrojtjen e të Larguarve nga Administrata Publike i është drejtuar kryeministrit Edi Rama me anë të një letre publike ku i kërkon shkarkimin nga puna të Drejtoreshës së DRSSH Korçë, Ana Verushi, duke e bërë përgjegjëse direkte për …

Berisha: Rama ka frikë nga transparenca si djalli nga temjani

Ish-kryeministri, Sali Berisha, ka reaguar pas rrëzimit të kërkesës së opozitës në Komisionin e Sigurisë për seancë dëgjimore me Ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli, mbi përdorimin e Forcave të Armatosura për trafik droge. Duke e vlerësuar një akt terësisht antikushtetues, …

Shkodër, konkursi i shkollave me temë “E drejta e autorit dhe pronësia intelektuale” VIDEO

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Pronësisë Intelektuale dhe të drejtat e Autorit, Ministria e Arsimit në bashkëpunim me DAR ka nisur konkurset në shkolla. Fillimisht ato do të jenë konkurse brenda qyteteve e më pas në rang kombëtar.Klasat e …

Kurset dhe formimi profesional, Gjirokastër, rriten kërkesat e rregjistrimeve VIDEO

Politikat sociale mbi punësimin me anë të kurseve profesionale duket se kanë gjetur zbatim në Gjirokastër ku me dhjetra gra dhe vajza janë bërë pjesë e kursit të formimit profesional. Kursi i cili do të zgjasë tre muaj, është i …

Reforma Administrave-Territoriale, Fier nisin takimet konsultative me drejtuesit e Bashkisë VIDEO

Reforma Administrative-Territoriale ishte në qendër të takimit të sotëm të zhvilluar në Bashkinë Fier. Pas takimit rajonal në bazë Qarku, filluan takimet konsultative së pari në Bashkinë e Fierit, si një nga bashkitë më të mëdha të qarkut. Prefekti i …

Projekti për bulevardin e ri, Zeqaj: Investimi do të ndryshojë panoramën e qytetit VIDEO

204 milion lekë të reja është vlera e investimit që do të kryhet nga qeveria shqiptare, për rikonstruksionin e bulevardit “Jakov Xoxa” në qytetin e Fierit. Projekti i cili pritet që së shpejti të vihet në zbatim, konsiston në infrastrukturën …

Dokumente false për azil, Misionarët e paqes para gjyqit VIDEO

Shkodër- Ka nisur këtë të martë gjykimi i shkurtuar në gjykatën e rrethit gjyqësor Shkoder ndaj kryetarit të komunës Postribë, Faz Shabaj, kreut të misionarëve të paqes e pajtimit të gjaqeve Nikoll Shullani, si dhe 6 kryepleqve të komunës Postribë. …

Zbulohet “toka e minuar” në Myzeqe 45 predha të Luftës së Dytë poshtë arave të fshatit

45 predha të mbetura që prej kohës së Luftës së Dytë Botërore janë gjetur në fshatin Konjat të komunës së Dushkut në Lushnje. (Ne foto: Predhat e gjetura) Predhat janë të kalibrit 45 milimetra dhe ishin të groposura vetëm 50 …

Opozita: Trafik droge nga aeroporti i Gjadrit, Tahiri: Përrallat e Nokës VIDEO

Opozitë përforcon akuzat për përdorimin e ushtrisë për trafik të lëndëve narkotike. Në seancën e sotme të komisionit të Sigurisë, Nënrkryetari i Komisionit Flamur Noka pyeti Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, nëse ishte në dijeni se baza ushtarake e Gjadrit …

Projektligji i Veliajt për ndihmën sociale, irritohet shumica, Kadeli dhe Braçe “votë” kundër VIDEO

Lëvizja Socialiste për Integrim kakundërshtuar ashpër ndryshimet e bëra në projektligjin për ndihmën sociale. Në emër të grupit të LSI-së, Gjovalin Kadeli, ka kërkuar rishikim të ligjit pasi me ndihmën sociale po abuzohet pa masë dhe ndryshimet e propozuara nuk …

Mungesa e ujit vaditës, fermerët: Po na prishen prodhimet, nuk marrim zgjidhje VIDEO

Rritja e temperaturave dhe afrimi i stinës së nxehtë të verës, shoqërohen me probleme të shumta për fermerët në Komunën Fushë-Kuqe të Kurbinit. Mungesa e ujit vaditës për tokat bujqësore mbetet problemi kryesor që për vite me rradhë nuk ka …

Vranë priftin italian, lihen në burg 4 shqiptarët

Gjykata e Pistoias në Itali ka lënë në burg 4 shqiptarët të cilët akuzohen për vrasjen e priftit Don Mario Del Becaro në kishën e Tizzana-s. Mediat italiane theksojnë se gjykata ka dënuar me 20 vjet burg Gazmor Haxhillarin, me …

Kule: Jo më diploma “pa doganë”, reforma në arsim të përqendrohet te kjo çështje VIDEO

Të kenë liri në pranimin në Universitete, por jo masivizim në dalje të tij, pra në diplomim. Ky është gjykimi i Rektorit të Univeristetit të Tiranës, Dhori Kule, në kohë kur arsimi universitar dhe ai parauniversitar është përfshirë në një …