Vijon fenomeni “Dritan Dajti”, avokati e braktis, shtyhet gjyqi
Vendi - 27/02/2013 17:05

Avokatët e kanë braktisur përsëri Dritan Dajtin në sallën e gjyqit.

Në seancën e 204 të këtij gjyqi unik për drejtësinë shqiptare, përsëri avokatët nuk marrin përsipër mbrojtjen e personit që akuzohet për vrasjen e 4 policëve. Avokatët e caktuar në seancën paraardhëse i kanë dërguar gjykatës edhe arsyet se përse nuk mund ta mbrojnë Dritan Dajtin.

Hasaf Haderaj, njëri nga mbrojtësit ka munguar për shak se nuk ndodhet në Shqipëri, ndërsa Vasil Shëngjergji i zgjedhur nga komisioni i ndihmës juridike pranë Ministrisë së Drejtësisë, kishte dërguar një deklaratë gjykatës se nuk kishte njohuritë e duhura penale për të mbrojtur Dritan Dajtin.

Këtë të Premte, pritet të mblidhet për çështjen  “Dajti”, Komiteti Disiplinor, sipas ligjit të ri të avokatisë, ku përfaqësues nga gjykata për të shqyrtuar kërkesat për proçedim disiplinor, do të jetë gjyqtari i krimeve te rënda, Dritan Hallunaj. Në total, në seancën gjyqësore ndaj Dritan Dajtit, nën akuzën për vrasjen e policëve në 2009-n, Gjykata e Krimeve të Rënda raportohet që ka kërkuar nga Dhoma e Avokatisë, 49 proçedime disiplinore në total, për avokatët ku për asnjërin prej tyre ende nuk ka një masë.

Proçesi gjyqsor ndaj Dritan Dajtit, shënon një rekord shtyrjes për drejtësinë shqiptare, ku këtë të Mërkurë u shënua seanca e 204 e dështuar, ku problem kyç për mbarëvajtjen e gjyqit është bërë mungesa e avokatëve.

Me shume nga Vendi

Reforma territoriale, mazhoranca merr shumicën në komision

Zbardhet drafti i propozuar nga kryetari i PS-së Gramoz Ruçi për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrative territoriale, duke I krijuar mundësi të majtës të nisë punën e vetme pa u penguar nga mundësia e kuorumit. Në draftin …

U bllokuan nga bora në Theth, 11 turistë francezë gjejnë strehim tek familjet

Grupi i turistëve francezë, që u bllokua nga dëbora mbrëmjen e djeshme në zonën e Thethit kaluan natën në Bogë. Grupi me 11 turistë francezë, që udhëtonin me 4 automjete, mbetëm të bllokuar dje në mbrëmje në Qafë Thore. Me …

Kënga greke për vrasjen e Ilia Karelit: I nxorën shpirtin e u fshehën si krimba VIDEO

Këngëtari grek, i cili përfaqësoi Greqinë në festivalin e Eurovision 2013 në Suedi ka postuar në youtubë një këngë ku kritikohet dhuna e gardianëve grekë ndaj shqiptarit Ilia Kareli. Kënga e kënduar nga Agathonas Lakovidhis është me vargjet e avokatit …

Paloka: Qeveria në dijeni të trafikut të drogës, jo vetëm nga ajri por edhe nga deti VIDEO

Partia Demokratike ka shkuar më tej me akuzat ndaj ushtrisë për implikimin e strukturave ushtarake në transportin e lëndëve narkotike.  Kryetari i Grupit Parlamentar Demokrat Edi Paloka deklaroi në studion e Ora News se  për trafikun e drogës,  nuk janë …

Veliaj për pensionet: Nuk do të ketë rritje të moshës deri në vitin 2032 VIDEO

Nuk do të ketë rritje të moshës së pensionit deri në vitin 2032. Këtë parashikon reforma e qeverisë për sistemin e pensioneve. Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erjon Veliaj, u shpreh se reforma është e domosdoshme, por siguroi se …

Udhëzuesi i Bashës për zgjedhjet në PD, deputetët: Nuk kemi rezerva dhe as pakënaqësi VIDEO

Deputetet e Partisë Demokratike e shohin si normal dhe pa rezerva udhëzimin e kryetarit, Lulzim Basha, për zgjedhjet në strukturat drejtuese. Sipas tyre e rëndesishme është që ky proces të jetë cilësor dhe të karakterizohet nga një garë e lirë. …

Ahmetaj në Rumani, takime për forcimin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, kryesoi vizitën e delegacionit të lartë shqiptar në Bukuresht, pjesë e të cilit ishin edhe Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, Drejtori i KESH Agron Hetoja dhe deputeti i PS, …

Basha pret Sequin: PD mbeshtetëse e palodhur e integrimit të Shqipërisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një takim lamtumire Ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë, Ettore Sequi. Basha vlerësoi rolin që ambasadori Sequi ka luajtur këto vite në Shqipëri duke kontribuar në procesin e integrimit europian të vendit …

KLD i heq imunitetin gjyqtarit Dhimitër Pojanaku, i hap rrugë hetimit nga Prokuroria

Këshilli i Drejtësisë i hap rrugë Prokurorisë për hetim të gjyqtarit, Dhimitër Pojanaku, duke i hequr imunitetin. Pasditen e sotme Këshilli i Lartë i Drejtësisë në një mbledhje të jashtëzakonshme vendosi të autorizojë Prokurorinë për kryerjen e veprimeve të mëtejshme procedurale penale për, Dhimitër Pojanakun, gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Pogradec.
Prangoset gjyqtari i Pogradecit, Dhimitër Pojanaku u kap në flagrancë me ryshfet VIDEO

Dëbora dëmton fruti-kulturën në Korçë, fermerët kërkojnë subvencione nga shteti VIDEO

Reshjet e dëborës rënë gjatë ditës së djeshme kanë shkaktuar mjaft probleme në prodhimet bujqësore në Korçë. Gati 50 % e prodhimeve, kryesisht ato të fruti-kulturës, janë dëmtuar ndërsa fermerët shprehen se përveç kapriçove të motit, po përballen edhe me …

Fenomeni i dhunës në familje, denoncimi i saj është një detyrim ligjor institucional VIDEO

Legjislacioni duhet të tregojë ashpërsinë e tij ndaj dhunës në familje, por më parë ajo duhet ndjekur deri në fund nga institucionet. Përgjigjia më e mirë ndaj këtij fenomeni është denoncimi i saj dhe këtë duhet të bëjnë jo vetëm …

Sheshi i Flamurit në Vlorë, lihen në mes punimet për rikonstruksionin e tij VIDEO

Nisi me shumë bujë por punimet për rikonstruksionin e Sheshit të Flamurit në Vlorë mund të quhen jo vetëm të lëna në mes, por të braktisura në të gjithe kuptimin e fjalës. E ndërsa punimet për rikonstruksionin e këtij sheshi …

Aksi rrugor Mamurras-Milot, vidhen trafikndarëset, mania skrap nuk ndalet VIDEO

Ashtu si në të gjithë vendin edhe aksi rrugor Mamurras-Milot nuk mund të shpëtonte nga grabitja e trafikndarësve, të cilat kanë vetëm një destinacion, shitjen për skrap. Me dhjetëra metra elementë përbërës së kësaj autostrade, jane grabitur dhe shkulur duke …

Akuzat mbi trafikimin e drogës, zv/Ministri Hila në Gjadër: Opozita ndjek telenovela VIDEO

Teknikisht është e pamumdur që në aeroportin ushtarak të Gjadrit në Lezhë të lëvizin avionë. Në këtë mënyrë u është përgjigjur. Zv. Ministri i Mbrojtjes, Dritan Hila, akuzave të opozitës për kryerjen e transportit të drogës pikërisht nga kjo bazë …

Lushnjë, vëllezërit rrahin policët se i kërkuan të ulnin zërin e muzikës VIDEO

Festimi i një ditëlindje në Lushnjë ka degjeneruar në rrahje masive mes të ftuarve dhe uniformave blu. Efektivët e policisë janë paraqitur rreth orës 2 të mëngjesit, në lokalin ku festohej dhe kanë kërkuar të ulej muzika pas ankesave të …

Jepet kësti i parë për ish-të përndjekurit,Veliaj: Mbajtëm premtimin, jemi qeveri e punës VIDEO

Shpërndahen 54 urdhër-pagesat e para për ish-të përndjekurit politk. Ministri i Mirqënies Sociale, Erjon Veliaj, ndërsa ka shpërndarë këstin e parë ka kërkuar ndjesë për vonesën 23-vjeçare nga shteti shqiptar për këtë kauzë. Ndër të tjera Ministri Veliaj ka premtuar …

567 familje 4 muaj pa ndihmë ekonomike, Avokati i Popullit apel prefekturës e këshillit bashkiak VIDEO

567 banorë të njësisë nr 4 nuk kanë marrë ndihmën ekonomike. Kjo ndihmë që përfitojnë kryesisht familjet rome, por edhe ato të varfëra nuk e kalon shifrën prej 8-10.000 lekë. Avokati i Popullit, nëpërmjet zëdhënëses, Elona Demollari, i bëri thirrje …

Shumica i mbyll derën PD për “territorin”, Meta: S`presim më, Ruçi: Zëvendësojmë PD me aleatët VIDEO

Mazhoranca vendos të kryejë pa opozitën reformën adminisrativo- territoriale. Në ditën që skadoi ultimatumi i vënë seancën e shkuar që pakica të zinte vendet e saj në Komisonin e posaçëm për reformën, shumica ka depozituar në Kuvend edhe vendimin për …