Unioni Artistik i Kombit Shqiptar shpall kalendarin 2013
Vendi - 15/02/2013 21:22

Pas një viti të ngjeshur me koncerte dhe festivale dedikuar 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë Unioni Artistik i Kombit Shqiptar ka shpallur kalendarin e aktivitetve të vitit 2013.

Kryetari i këtij Unioni, Azgan Haklaj, tha se ky vit do të pasohet nga aktivitete dhe koncerte atdhetare të cilat do të vazhdojnë traditën e nisur prej disa vitesh.

Gjithashtu gjatë shpalosjes se kalendarit është promovuar edhe libri me titullin “Edhe Zoti po flet shqip”, i cili trumpeton çështjen shqiptare.

Me shume nga Vendi

Arsenal armësh dhe municionesh në banesë, në pranga 40-vjeçari në Dibër

Policia e Dibrës ka sekuetruar gjatë ditës së sotme një arsenal armësh dhe municionesh, ndërsa ka vënë në pranga dhe poseduesin e tyre. Siç bëjnë me dije blutë e Peshkopisë, është arrestuar shtetasi Gazmend Kazia 40 vjeç nga Ushtelenxa. Ndalimi …

Aksident tragjik në Levan-Tepelenë, 3 të vdekur, 6 të plagosur FOTO VIDEO

Një aksident i rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në aksin Levan- Tepelenë. (Ne foto: Aksidenti)

Akuzat ndaj Blushit, PS Elbasan: Të pavërteta dhe keqdashëse, kërkojnë të përçajnë partinë

Dega e Partisë Socialiste në Elbasan ka reaguar përmes kryetares së saj, Luljeta Arapi, lidhur me akuzat ndaj saj dhe të deleguarit të kryesisë, Ben Blushi. Përmes një deklarate për mediat, Arapi hedh poshtë me indinjatë akuzat e pavërteta dhe keqdashëse…
Elbasan, 800 socialistë akuza Blushit: Po krijon një grup anti-Rama

Fëmijët “marrin” Bashkinë Berat, nxënësit orë të hapur në ambjentet e pushtetit vendor

“Të flasim shqip”. Kështu është emërtuar projekti që nëpërmjet nxënësve të shkollave 9-vjeçare synohet përcjellja e një mesazhi të rëndësishëm qe institucionet vendore të jenë të hapura për qytetarët. Bashkia e Beratit sëbashku me Këshillin bashkiak  “është lënë”  në duart …

Ndriçimi në “Qafën e Pazarit” projekt për ndriçimin e zonës historike të Gjirokastrës VIDEO

Ndriçim i mirë i lokaleve private në harmoni me ndriçimin e jashtëm,është konsideruar prej ekspertëve dhe grupit të arkitektëve të si një element i rëndesishëm i marketingut të qytetit. Gjatë implementimit të fazës së parë të këtij projekti, ndriçuesit e …

Gondolat veneciane “mbërrijnë” në Shkodër, Venecia dhe Shqipëria, histori takimesh shekullore VIDEO

Është e vështirë për tu ndërtuar, pasi është një varkë që ka shumë pjesë. Duhet të dish si t’i montosh këto pjesë, sepse një diferencë e vogël bën që varka të mos ndërtohet siç duhet dhe natyrisht duke mos qenë …

Shqipëri-Kosovë, marrëveshje bashkëpunimi në fushën e planifikimit hapësinor VIDEO

Kosova dhe Shqipëria rrisin bashkëpunimin edhe në fushën e planifikimit hapësinor, strehimit , ndërtimit dhe në integrimin e zonave informale. Kjo u u bë e mundur edhe falë nënshkrimit të një memorandumi midis Ministres së Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina …

E drejta e autorit dhe njohja e ligjit, takim sensibilizimi me nxënësit e shkollave të mesme VIDEO

Njohja me të drejtën e autorit dhe të drejtat lidhëse ka qenë në fokus të aktivitetit të zhvilluar me nxënësit e shkollave të mesme në Elbasan. Sensibilizimi, përgatitja dhe njohja e tyre me këtë ligj, tashmë po kryhet nëpërmjet konkurseve …

Makinat e policisë lyhen me “bojë të re”, ICITAP: Janë jashtë standardi, nuk funksionojnë VIDEO

Pavarësisht se dje qeveria paraqiti një imazh të ri të policisë shqiptare, automjete me dizajn të ri, situata nuk është kaq e mirë sa i përket gjendjes se tyre. Në një raport të ICITAP, për kushtet e punës së policëve …

65-vjetori i themelimit të Rrëshenit, kryeministri Rama dërgon letër përshëndetëse VIDEO

Qyteti i Rrëshenit ka festuar 65-vjetorin e krijimit të tij si Qendër Administrative në rrethin e Mirditës, ku pjesë e aktiviteteve të shumta ka qenë edhe përshëndetja me anë të një letre e Kryeministrit Edi Rama, e cila u lexua …

Bombë ekologjike në Durrës, alarmin nuk e dëgjojnë vetëm instancat përgjegjëse VIDEO

Periferia në qytetin e Durrësit vazhdon të shënojë probleme të mëdha përsa i përket ndotjes ekologjike. Mbeturina të shumta jo vetëm që hidhen dhe akumulohen në zona të banuara, por ato më pas edhe digjen, duke shkaktuar një ndotje ekologjike …

Tmerrohet Burreli, rrëshqasin varrezat, erozioni që po “trondit të vdekurit” VIDEO

Rëshkitjet e shumta të tokës dhe erozioni duket se nuk po lënë të prehen në paqe personat të cilët prehen në varrezat e fshatit Ceruje të Bashkisë Klos. Prej 3 vitesh ato kanë shënuar zhvendosje, ndërsa shumë prej varreve kanë …

Ushtria në trafik droge, Basha: Rama të përgjigjet a ka dijeni, nëse po çfarë hapash ke marrë? VIDEO

“Kryeministër ke apo jo informacion për përdorimin e strukturës ushtarake për trafik droge?” Me këtë pyetje i është drejtuar kreu i partisë Demokratike Lulzim Basha, shefit të qeverisë Edi Rama pas përfundimit të takimit të tij me Ambasadorët e BE në Tiranë.

Imami: Kodheli të mos fshihet pas alibive, ushtria nuk është përfshirë më parë në krime

Abuzimet me naftën vazhdojnë, shteti gjobit subjektet por s’i ndalon VIDEO

Pavarësisht se Inspektoriati Qendror Teknik bëri publike listën me 45 subjektet që janë gobitur, ato vijojnë që të ushtrojnë normalisht aktivitetin e tyre, duke dëmtuar konsumatorët shqiptarë. Kjo çështje ngre një tjetër problem faktin se sasia e karburanteve që është …

BE: Integrimi varet nga reformat; Gjosha: Presim përgjigje pozitive në qershor

Qeveria shqiptare është e angazhuar për tu bërë pjuesë e Bashkimit Europian dhe shpreson në një përgjigje pozitive në qershor. Kështu deklaroi sot Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, ndërsa mori pjesë në konferencën e organizuar nga Qendra e Informimit të …

Kontrolli për shitjen e barnave pa TVSH, nga 150 farmaci në Tiranë, 10 nuk zbatuan vendimin VIDEO

Për këtë pullë të re tek ilaçet që kanë të hequr TVSH, në tregun farmaceutik është krijuar një situatë jo e qartë. Qendra e Kontrollit të barnave nëpërmjet zyrës juridike thotë se në treg janë hedhur 2 milion pulla të …

Eksodi ’99, Berisha: Shqiptarët i vunë fre projektit ogurzi të Beogradit për spastrim

Ndërsa mungoi në ceremoninë përkujtimore të eksodit të kosovarëve organizuar nga dy qeveritë e shteteve shqiptare në Kukës, ish-kryeministri Sali Berisha në faqen e tij në fb ka përkujtuar këtë datë të rëndësishme aq dhe të dhimbshme të historisë së …

Imami: Kodheli të mos fshihet pas alibive, ushtria nuk është përfshirë më parë në krime

Ish-Ministri i Mbrojtes, Arben Imami, ka përgenjështruar deklaratën e deputetit socialist Erjon Braçe, sipas së cilës Ministria e Mbrojtjes kishte të dhëna që nga 2012 se infrastruktura ushtarake përdorej për trafik droge. Në një prononcim për mediat, Imami tha se …

Ministrat e Transportit takohen në Sofie, Haxhinasto: Lehtësim të barrierave doganore me fqinjët

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, mori pjesë në takimin e Ministrave të vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BSEC) te zhvilluar në Sofje, Bullgari. Ministri Haxhinasto e cilësoj takimin sivlerë e shtuar që …

Xhihadistët në Siri, Studimi: Nxiten nga rrjetet sociale

Qendra Ndërkombëtare e Studimeve mbi Radikalizmin thekson se xhihadistët e huaj që shkojnë në Siri shfrytëzojnë mediat sociale për të promovuar ideologjinë e tyre. Kjo qendër ka analizuar të dhënat për 114 individë, përfshirë këtu 86 profile në Facebook dhe …