Transporti i udhëtarëve, gati projekti terminalit të ri të pasagjerëve
Vendi - 16/02/2013 13:19

Kompania italiane “Ital – Ferr” i ka dorëzuar Bashkisë së Tiranës studimin e fizibilitetit dhe termat e referencës, për koncesionin e terminalit të ri të pasagjerëve në Tiranë. Terminali është pjesë e një strategjie të gjerë të transportit urban i cili do t’u japë zgjidhje nevojave urgjente për përmirësimin e trafikut në Tiranë, nëpërmjet parkimit të gjithë mjeteve të transportit të udhëtarëve nga i gjithë vendi dhe krijimin e kushteve optimale për transportin e tyre në Tiranë.

Dokumenti i dorëzuar Bashkisë së Tiranës përmban studimin dhe analizat ekonomike të zhvillimit të transportit të udhëtarëve, për një afat 15 vjeçar, duke konceptuar dhe propozuar strukturën e terminalit, në një sipërfaqe prej 80.000m², në afërsi të kthesës së Kamzës.

Në këtë terminal do të vendoset stacioni i ri i trenit, i cili pritet të nisë brenda muajit mars për t’i hapur rrugë fillimit të ndërtimit të bulevardit të ri, projektuar nga studio arkitekturore britanike “Grimshaw”. Në terminalin multimodal të Tiranës do të jetë stacioni i tramit, shërbim i cili në Tiranë dhe Shqipëri do të ofrohet për herë të parë. Stacioni tramvaj do të përfshijë edhe një depo për operacionet e mirëmbajtjes.
Në terminal parashikohet:

-          Në katin përdhe stacioni i  tramvajit dhe trenit, depoja e tramvajit, si dhe qendra e pajisjeve hekurudhore;

-          stacion  për autobusët ndërkombëtare në pronësi të kompanive të transportit shqiptar;

-          stacion për autobusë ndërqytetas;

-          stacion për autobusët ndërkombëtarë, në pronësi nga kompanitë e huaja të transportit;

-          Taksi-van zonë parkimi dhe një tarracë në formë katrore publik, në kufi në perëndim me terminalin e autobusëve urban;

-          parkimin e autobusëve, mikrobusëve dhe automjeteve të tjetra të transportit të pasagjerëve;

-          linjën për stacionimin e tramvajit, si zgjidhje alternative e transportit të pasagjerëve që do të hyjnë dhe do të dalin nga Tirana;

-          rrugët e brendshme të qarkullimit të automjeteve, tramit, etj, në territorin e terminalit; ambientet ndihmëse për mirëmbajtje, shërbime e furnizime të mjeteve të transportit; ambientet sociale dhe hoteleri, për akomodimin e udhëtarëve

 

Vendet e parkimeve të autobusëve, mikrobusëve, taksive dhe automjeteve private, për fazën e parë janë:

 

-          autobusë të linjave ndërkombëtare – 34

-          autobusë të linjave ndërqytetës – 57

-          autobusë të linjave urbane – 15

-          mikrobusë – 48

-          parkim autobusësh – 26

-          taksi – 20

-          parkim i automjeteve private – 100

 

Pas sugjerimit të Bashkisë  është parashikuar në terminal dhe parkim nëntokësor, si një zgjidhje tepër eficiente dhe e përshtatshme për realizimin e plotë në funksionimin e këtij terminali, i cili do të funksionojë për parkim makinash private dhe autobusë.
Në mënyrë që të garantohet siguria, funksionaliteti i lëvizjes si dhe komoditeti i pasagjerëve, gjurmët e automjeteve dhe rrugët e udhëtarëve janë parashikuar të ndara.
Rrugët e këmbësorëve janë ndërtuar kryesisht në 6,00 m mbi oborrin e terminalit, brenda dy hapësirave dhe dy ura në formë ndërtesave të pasagjerëve, në mënyrë që të minimizojë lëvizjen e udhëtarëve në nivelin e rrugës. Hapësirat e këmbësorëve dhe dy ndërtesat e pasagjerëve janë të lidhura me platformat e terminalit, nëpërmjet shkallëve fikse, shkallëve lëvizëse dhe ashensorë, të cilët lejojnë shkëmbimin midis mënyrave të transportit të ndryshëm.

Brenda muajit shkurt, konsulenti do të paraqesë pranë Bashkisë së Tiranës strategjinë për zhvillimin e koncensionit si dhe gjithë dokumentacionin përkatës në lidhje me këtë, koncension i cili do të shqyrtohet dhe miratohet nga Bashkia e Tiranës dhe BERZH. Pas miratimit hapet dhe procedura ndërkombëtare e tenderit, për ndërtimin e terminali të parë multimodal në Tiranë.

Me shume nga Vendi

Statusi, fushata lobuese në Paris e Londër. Lazimi: Mungesa e rezolutës me PE, ndikim negativ VIDEO

Qeveria shqiptare po vijon fushatën lobuese për statusin e vendit kandidat. Një muaj para vendimit, kryeministri Rama pritet të vizitojnë në maj Francën, një ndër vendet që refuzoi statusin në dhjetor, ndërsa Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha pritet të zhvillojë …

Titrol komisariatit të Fushë Krujës, shpërthim dhe në një vilë në Tiranë, s’ka viktima

Komisariati i policisë së Fushë Krujës vihet sërish në qendër të sulmeve me eksploziv. Ngjarja është regjistruar mbrëmjen e sotme, ku një shpërthim eksplozivi është shënuar në derën e pasme të Komisariatit. Uniformat blu të Fushë Krujës kanë nisur hetimet …

Avionë droge? Didi: Presim hetimet ; Aliko: Qeveria të japi fonde, komuniteti do punë VIDEO

Drejtori i Pёrgjithshёm i Policisё sё Shtetit, Artan Didi, ka bërë me dije se akuza e ngritur nga opozita për trafikim të lëndëve narkotike nga Gjirokastra me avionë transportues është një çështje delikate që do ti nënshtrohet hetimeve. “Nuk e …

Përgjaket e premtja e zezë, makina përplas për vdekje dy kalimtare FOTO VIDEO

Dy gra të moshuara kanë gjetur vdekjen në orët e mbrëmjes së sotme, ndërsa janë përplasur nga një automjet. (Në foto: Policia në vendin e ngjarjes ku ndodhi aksidenti dhe automjeti që aksidentoi të moshuarat, i cili u braktis nga shoferi)

Frika nga arbitrazhi për koncensionet, “Albpetrol” dhe AKBN kërkojnë mbrojtje të huaj VIDEO

Shteti shqiptar kërkon mbrojtje të një konsulenti ndërkombëtar nëse paditet në Arbitrazh, në rast të heqjes së licensave në sektorin e hidrokarbureve.Ky fakt është bërë i ditur prej një njoftimi zyrtar të nxjerrë në faqen e Agjensisë Kombëtare të Burimeve …

Haradinaj pro gjykatës speciale dhe EULEX, përjashton aleancën me Thaçin në zgjedhje VIDEO

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përkrah themelimin e gjykatës speciale për krimet e pretenduara të luftës në Kosovë. Duke deklaruar votën pro të deputetëve të tij në Parlament, Haradinaj në një intervistë në Ora Live tha …

Vlora dhe sezoni turistik, Breshani: Nuk do kemi turizëm pa larguar inertet VIDEO

Plazhet e Vlorës dhe Orikumit kërkojnë ndërhyrje imediate mbi pastrimin e territorit nëqoftëse, duam që këtë vit të jemi pjesë e sezonit turistik. Kështu ka deklaruar kryetari i Dhomës së Tregëtisë në këtë qark, Arben Breshani, ku sipas tij Vlora …

Panariti premton mbështetje për fermerët: Prodhimet e Lushnjes janë bio VIDEO

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave , Edmond Panariti, zhvilloi sot një takim me fermerët e zonës së Lushnjes, që është dhe baza e prodhimit bujqësor në Shqipëri. Tema e takimit ishte “Kontrolli i mbetjeve tek perimet …

Mbledhja e Këshillit bashkiak Fier, LSI: Kemi ankesa nga qytetarët, juristja nuk i përgjigjet VIDEO

Mbledhja e Këshillit bashkiak në Fier ka shënuar debate mbi miratimin e Komisionit të strehimit. Kanë qenë anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ata të cilët kundërshtuan rikonfirmim të Komisionit të mëparshëm, duke e cilësuar të dështuar. Anëtarja, Anila Haxhiu, …

Tregëtarët pushtojnë trotuaret, shitja bagëtisë së imët kryhet në mes të qytetit VIDEO

Afrimi i festës së Pashkës po shoqërohet me shitjen e gjësë së gjallë në rrugët dhe trotuaret e qytetit të Korçës. Me dhjetra tregëtarë të ardhur nga zona të ndryshme, tregtojnë në mënyrë të paligjshme dhe jashtë çdo standardi duke …

Lezhë, zyra dhe rregjistrimit të pasurive, Muho: Sportel në dispozicion për lehtësi ndaj biznesit VIDEO

Bankat dhe biznesi në Lezhë do të mund të kryejnë transaksionet e tyre në Hipotekë nëpërmjet një sporteli të posaçëm, ku pritet të krijojë lehtësi për bizneset por edhe institucionet financiare. Ky shërbim i ri është prezantuar nga Drejtori i …

Berat, varrezat kthehen në kullota, Bashkia nuk ka zgjidhur pronësinë e tokës VIDEO

Problemet mbi pronësinë prej kohësh kanë qenë tema më e nxehtë dhe e diskutuar në vendin tonë, ku shumë prej këtyre çështjeve ende nuk po marrin zgjidhje. Pjesë e këtij problemi duket se po bëhen edhe institucionet vendore, të cilat …

Bllokimi i turistëve francezë zhbllokon Thethin, shteti iu hap rrugën VIDEO

Pas 18 orësh të bllokuar në dëborë në Qafën e Thores në aksin rrugor Bog-Theth, 8 turistët francezë kanë mundur që të vijojnë udhëtimin e tyre. Operacioni i zhbllokimit të rrugëve është ndërmarrë nga Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile …

Bushati-Erdogan: Projekte konkrete në fushat e infrastrukturës, bujqësisë dhe turizmit

Në vijim të vizitës që po zhvillon në Turqi, Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, u prit nga Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan.
Shqipëri-Turqi, formohet Këshilli i Nivelit të Lartë, Bushati takon Davutoglun

PS: Sulmi për të mbrojtur ish-zyrtarët, opozita të bëhet serioze, të shkojë në prokurori

Partia Socialiste reagoi menjëherë pas deklaratës së kreut të PD-së, Lulzim Basha, duke e cilësuar jo serioz sulmin e opozitës ndaj Forcave të Armatosura. Në një dalje për mediat, deputetja Olta Xhaçka tha se opozita ngre akuza se do të …

Kreu i ILDKP-së do zgjidhet nga Kuvendi, jo më kompetencë e Presidentit VIDEO

Presidenti i Republikës del me një kompetencë më pak duke iu hequr e drejta për të zgjedhur kreun e ILDKP-së. Me gjithë rezistencën e opozitës në komisionin e Ligjeve, PS dhe LSI kanë përdorur forcën e kartonit duke miratuar ndryshime …

Lushnje-Pogradec, 14.8 mln lekë dëm shtetit, KLSH çon në Prokurori 6 zyrtarë të komunave

Kontrolli i Lartë i Shtetit, kallëzon në prokurori tre ish-drejtues të komunës Udenisht në Pogradec dhe tre zyrtarë të komunës Remas në Lushnje për shpërdorim detyre. Siç bën me dije KLSH, gjatë një auditi të kryer nga ky insititucion në …

Arrestohen dy të rinj, vjedhës serialë të banesave dhe bizneseve në kryeqytet VIDEO

Forcat e policisë së komisariatit numër 2 në kryeqytet kanë vënë në pranga dy shtetas, të dyshuar si autorë të një sërë vjedhjesh të banesave dhe bizneseve të ndryshme në Tiranë. Ndalimi i tyre u bë në sajë të finalizimit …

Luan Rama takon strukturat e LSI-së: Monitoroni qeverisjen

LSI ka treguar se është model serioziteti në qeverisje. Kështu është shprehur sekretari i përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, në mbledhjen e organizuar mesditën e sotme në Kavajë. Në takimin me strukturat drejtuese të LSI-së në këtë qytet, Rama tha …

Mbillen 80 pemë të reja në Tiranë, Basha: Po shfrytëzohet çdo mundësi për shtimin e gjelbërimit

Kryebashkiaku Lulzim Basha ka parë sot nga afër mbjelljen e 80 pemëve të reja në qytetin e Tiranës, pjesë e fondit prej 350 pemëve që do të mbillen vetëm gjatë këtij muaji. Pavarësisht pamundësimit që qeveria i ka bërë Bashkisë …