Taksat e makinave nga nesër paguhen të përgjysmuara
Vendi - 19/05/2013 14:51

Të gjithë ata qytetarë që nuk kanë paguar taksat e makinave duke nisur nga dita e hënë do të paguajnë përgjysëm.Kjo si rezultat i hyrjes në fuqi të ligjit “Për taksat kombëtare”, sipas të cilit ulet ndjeshëm detyrimi që duhet të paguhet për automjetet e përdorura.

Prej këtij ligji do të përfitojnë edhe ata qytetarë të cilët nuk kanë paguar detyrimet  në vitet e shkuara me kushtin e vetëm që të paguajnë deri në fund të muajit qershor.

Njoftimi për hyrjen në fuqi të këtij ligji është bërë edhe në faqen zyrtare të drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor ku i bëhet thirrje të gjithë zotëruesve të automjeteve që të përfitojnë prej kësaj lehtësie.

Sipas ligjit, taksa vjetore e mjeteve të përdorura është e vlefshme për 365 ditë dhe caktohet sipas  formulës së përdorur deri më tani e cila llogaritet në bazë të: Cilindratës në cm3 x koeficienti fiks sipas vjetërsisë së makinës  x taksën  fikse për llojin e karburantit që përdoret.

Në bazë të llojit të karburantit  taksimi për mjetet që përdorin naftë është 12.5 lekë dhe 10 lekë për benzinën. Automjetet e reja deri në 3 vite përdorim përjashtohen nga çdo lloj taksimi ndërkohë që sa më të vjetra të jenë makinat aq më të larta janë edhe taksat. Kjo pasi koeficienti i vjetërsisë shtohet me 0.01 për çdo vit deri në vitin e dhjetë të vjetërsisë së makinës ndërsa  pas vitit të dhjetë, koeficienti 0.24 shtohet me 0.04 për çdo vit.

Rritja e taksave për automjetet e vjetra u vendos pak kohë më parë me idenë e mbrojtjes së mjedisit nga ndotja që ato sjellin.Por qeveria vendosi përgjysmimin e tyre për ti dhënë mundësinë  e përdorimit të një makine edhe një familjeje me të ardhura normale.

Me shume nga Vendi

Korçë, përplasen nga makina, humbin jetën dy këmbësore

Dy gra të moshuara kanë gjetur vdekjen në orët e mbrëmjes së sotme, ndërsa janë përplasur nga një automjet. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në periferi të qytetit të Korcës, ku dy të moshuarat, identiteti i të cilave nuk dihet …

Frika nga arbitrazhi për koncensionet, “Albpetrol” dhe AKBN kërkojnë mbrojtje të huaj VIDEO

Shteti shqiptar kërkon mbrojtje të një konsulenti ndërkombëtar nëse paditet në Arbitrazh, në rast të heqjes së licensave në sektorin e hidrokarbureve.Ky fakt është bërë i ditur prej një njoftimi zyrtar të nxjerrë në faqen e Agjensisë Kombëtare të Burimeve …

Haradinaj pro gjykatës speciale dhe EULEX, përjashton aleancën me Thaçin në zgjedhje VIDEO

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përkrah themelimin e gjykatës speciale për krimet e pretenduara të luftës në Kosovë. Duke deklaruar votën pro të deputetëve të tij në Parlament, Haradinaj në një intervistë në Ora Live tha …

Vlora dhe sezoni turistik, Breshani: Nuk do kemi turizëm pa larguar inertet VIDEO

Plazhet e Vlorës dhe Orikumit kërkojnë ndërhyrje imediate mbi pastrimin e territorit nëqoftëse, duam që këtë vit të jemi pjesë e sezonit turistik. Kështu ka deklaruar kryetari i Dhomës së Tregëtisë në këtë qark, Arben Breshani, ku sipas tij Vlora …

Panariti premton mbështetje për fermerët: Prodhimet e Lushnjes janë bio VIDEO

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave , Edmond Panariti, zhvilloi sot një takim me fermerët e zonës së Lushnjes, që është dhe baza e prodhimit bujqësor në Shqipëri. Tema e takimit ishte “Kontrolli i mbetjeve tek perimet …

Mbledhja e Këshillit bashkiak Fier, LSI: Kemi ankesa nga qytetarët, juristja nuk i përgjigjet VIDEO

Mbledhja e Këshillit bashkiak në Fier ka shënuar debate mbi miratimin e Komisionit të strehimit. Kanë qenë anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ata të cilët kundërshtuan rikonfirmim të Komisionit të mëparshëm, duke e cilësuar të dështuar. Anëtarja, Anila Haxhiu, …

Tregëtarët pushtojnë trotuaret, shitja bagëtisë së imët kryhet në mes të qytetit VIDEO

Afrimi i festës së Pashkës po shoqërohet me shitjen e gjësë së gjallë në rrugët dhe trotuaret e qytetit të Korçës. Me dhjetra tregëtarë të ardhur nga zona të ndryshme, tregtojnë në mënyrë të paligjshme dhe jashtë çdo standardi duke …

Lezhë, zyra dhe rregjistrimit të pasurive, Muho: Sportel në dispozicion për lehtësi ndaj biznesit VIDEO

Bankat dhe biznesi në Lezhë do të mund të kryejnë transaksionet e tyre në Hipotekë nëpërmjet një sporteli të posaçëm, ku pritet të krijojë lehtësi për bizneset por edhe institucionet financiare. Ky shërbim i ri është prezantuar nga Drejtori i …

Berat, varrezat kthehen në kullota, Bashkia nuk ka zgjidhur pronësinë e tokës VIDEO

Problemet mbi pronësinë prej kohësh kanë qenë tema më e nxehtë dhe e diskutuar në vendin tonë, ku shumë prej këtyre çështjeve ende nuk po marrin zgjidhje. Pjesë e këtij problemi duket se po bëhen edhe institucionet vendore, të cilat …

Bllokimi i turistëve francezë zhbllokon Thethin, shteti iu hap rrugën

Pas 18 orësh të bllokuar në dëborë në Qafën e Thores në aksin rrugor Bog-Theth, 8 turistët francezë kanë mundur që të vijojnë udhëtimin e tyre. Operacioni i zhbllokimit të rrugëve është ndërmarrë nga Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile …

Bushati-Erdogan: Projekte konkrete në fushat e infrastrukturës, bujqësisë dhe turizmit

Në vijim të vizitës që po zhvillon në Turqi, Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, u prit nga Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan.
Shqipëri-Turqi, formohet Këshilli i Nivelit të Lartë, Bushati takon Davutoglun

PS: Sulmi për të mbrojtur ish-zyrtarët, opozita të bëhet serioze, të shkojë në prokurori

Partia Socialiste reagoi menjëherë pas deklaratës së kreut të PD-së, Lulzim Basha, duke e cilësuar jo serioz sulmin e opozitës ndaj Forcave të Armatosura. Në një dalje për mediat, deputetja Olta Xhaçka tha se opozita ngre akuza se do të …

Kreu i ILDKP-së do zgjidhet nga Kuvendi, jo më kompetencë e Presidentit VIDEO

Presidenti i Republikës del me një kompetencë më pak duke iu hequr e drejta për të zgjedhur kreun e ILDKP-së. Me gjithë rezistencën e opozitës në komisionin e Ligjeve, PS dhe LSI kanë përdorur forcën e kartonit duke miratuar ndryshime …

Lushnje-Pogradec, 14.8 mln lekë dëm shtetit, KLSH çon në Prokurori 6 zyrtarë të komunave

Kontrolli i Lartë i Shtetit, kallëzon në prokurori tre ish-drejtues të komunës Udenisht në Pogradec dhe tre zyrtarë të komunës Remas në Lushnje për shpërdorim detyre. Siç bën me dije KLSH, gjatë një auditi të kryer nga ky insititucion në …

Arrestohen dy të rinj, vjedhës serialë të banesave dhe bizneseve në kryeqytet VIDEO

Forcat e policisë së komisariatit numër 2 në kryeqytet kanë vënë në pranga dy shtetas, të dyshuar si autorë të një sërë vjedhjesh të banesave dhe bizneseve të ndryshme në Tiranë. Ndalimi i tyre u bë në sajë të finalizimit …

Luan Rama takon strukturat e LSI-së: Monitoroni qeverisjen

LSI ka treguar se është model serioziteti në qeverisje. Kështu është shprehur sekretari i përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, në mbledhjen e organizuar mesditën e sotme në Kavajë. Në takimin me strukturat drejtuese të LSI-së në këtë qytet, Rama tha …

Mbillen 80 pemë të reja në Tiranë, Basha: Po shfrytëzohet çdo mundësi për shtimin e gjelbërimit

Kryebashkiaku Lulzim Basha ka parë sot nga afër mbjelljen e 80 pemëve të reja në qytetin e Tiranës, pjesë e fondit prej 350 pemëve që do të mbillen vetëm gjatë këtij muaji. Pavarësisht pamundësimit që qeveria i ka bërë Bashkisë …

Tirana pa varre, Basha: Politika e verbër s’po kursen të gjallë, as të vdekur VIDEO

Në Tiranë mund të vdesin vetëm ata që kanë menduar herët për të pronotuar një varr. Të tjerët? Duhet të presin sa qeveria të hapë qesen për të blerë varret e reja. (Në foto: Ceremoni mortore në varrezën e Sharrës) …

Nëna e Gerti Pashjas: Djali im i pafajshëm, nuk ka dërguar ushtarë në Siri VIDEO

Ike Pashja rreth të 70-ve, ka udhëtuar që herët nga Peqini drejt Tiranës për takuar djalin e saj Gertin, i cili ndodhet në burgun 313, i akuzuar si pritësi i shqiptarëve në Turqi, të cilët më pas i kalonte në Siri. (Në foto: Nëna e Gertit Pashjas, Ike Pashja dhe Gerti Pashja)
Rekrutonte xhihadistë në Siri, Fshatarët: Si e njohim ne Gerti Pashjan

PD: Qeveria Rama-Meta nuk kanë vullnet për deklaratën e përbashkët me opozitën

Partia Demokratike reagoi pas akuzave të deputetit socialist Taulant Balla, i cili fajësoi ish-kryeministrit Berisha se ka marrë “peng” rezolutën mes mazhorancës, opozitës dhe Parlamentit Europian. Ish-Ministri i Jashtëm, Aldo Bumçi, në një dalje për mediat deklaroi se është qeveria …