Festohet sot 7 Marsi, Dita e Mësuesit
07/03/2013 - 7:53
" frameborder="0" allowfullscreen>

Për të gjithë mwsuesit, duket se festat e 7 Marsit është e njëjtë, momente gëzimi, urime e dhuratash. Po realisht ata që e ndjejnw me thellë këtë festë tek kanë parë brezat të rriten janë mësuesit që kanë një karrierë të gjatë si mësimdhënës dhe për fat të keq duhet ti thonë lamturë këtij profesioni.

Hyrije Demushi për 40 vjet ka punuar si mësuese dhe për 20 vite është mësues e shkollës 1 maj në Tiranë. Çdo hap i saj është një kujtim, një përpjekje dhe një sfidë sepse ajo del në pension. Ajo shkon në klasën e saj, por ndyshe nga ditët e tjera, mirëpritet me dhjetra përqafime si shpërblim i mundit ndër dekada.

Në të gjitha shkollat e vendit është e njëjta atmosferë, emocione, muzike dhe kohë për tu argëtuar.

Nxënwsit përcollën urimet, dhurata që mbizotëronin ishin buqeta me lule, tashmë e bëra traditë. Por nuk kanë munguar as dhurata më të shtrenja se kaq, stirolapsa me gurë apo edhe bizhu. Nxënwsit e kanë bërë një zgjidhje individuale.

Nënkryetarja e bashkisë Jorida Tabaku ishte e pranishme në shkollën Sami Frashëri për të uruar mësuesit.

“Unë jam e kënaqur sepse këtë vit ne kemi bërë pak më shumë se vjet. Kushtet këtu në gjimnazin “Sami Frashëri” janë shumë të mira por besoj se nxënësit në të gjithë Tiranën mësojnë në kushte pak më të mira. Besoj se ne bashkë kemi akoma shumë për të bërë por pak nga pak, brenda këtyre tre viteve të ardhshme, unë kam përkushtimin tim personal ashtu si edhe Kryetari i Bashkisë që të bëjmë gjithçka për arsimin, nxënësit, kushtet mësimore, përveç asaj që qeveria bën sa u përket kurikulave. Dua t’ju falënderoj sepse vij këtu me një privilegj të veçantë si zv/Kryetare e Bashkisë por edhe kur jam rikthyer në forma e mënyra të tjera, sa herë është përmendur “Sami Frashëri”, për mua ka qenë një nder i veçantë që kam qenë një nxënëse juaj” tha Tabaku.

Kjo ditë mbetet simboli i 125 vite më parë,  ku më 7 mars të vitit 1887 në Korçë u hap mësonjtorja e parë shqipe. Qe prej asaj dite, 7 Marsi quhet dita e mesuesit dhe ferstimet bwhen nw të gjitha shkollat.

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Shtëpia parajsore!

Close