Raporti i KLSH - Siguria ushqimore, qytetarët të pambrojtur: S’dimë çfarë konsumojmë
23/08/2017 - 17:49 Nga: Nertila Dosti

Qytetarët shqiptarë ndihen të rrezikuar për çdo ushqim që konsumojnë. Ata ngrenë shqetësimin se produktet nuk janë të sigurta dhe tregtohen jashtë çdo standardi higjeno-sanitar. Qytetarët apelojnë autoritetet që të shtojnë masat dhe kontrollet, duke garantuar sigurinë ushqimore në vend.

Në një raport të pak ditëve më parë Kontrolli i Lartë i Shtetit bazuar në jë auditim të kryer në një hark kohor të katër viteve konstatonte se Autoritetit i Kontrollit të Ushqimit nuk ka mundur të garantojë sigurinë ushqimore në vend.

Në këto kushte, qytetarëve u duhet të tregojnë një kujdes të shtuar për produktet që konsumojnë.

Shqetësim parësor për ta mbeten ushqimet që shiten në tregjet e improvizuara në trotuare apo lagje të kryeqytetit.

Sipas tyre shumë biznese abuzojnë me datat e skadencave, ndërsa ngrenë edhe shqetësimin e tregtimit të produketeve të huaja të cilat nuk shoqërohen me përkthimin në gjuhën shqipe.

Edhe pse ka pasur mjaft përpjekje për të mbikqyrur tregjet dhe garantuar sigurinë ushqimore, mbrojtja e konsumatorit mbetet ende një problematikë dhe sfidë për qeverinë e ardhshme.

/Oranews.tv/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. KENDVESHTRIM says:

    te gjitha sigurit ,i ka vetem drejtesia ,kater grupe njerzore mbajn boten pa u shkatrruar 1 dietaret 2 ullheqesit e drejte 3 lutjet e besimtareve 4 guximtaret,le ti marrim me rralle sejcilen dietareve a jua degjojme fjalen qe prej ture te marrim miresi ,nese jo si mund te ecim padituri ,ulltimi eshte si mjeti qe si funksionojne frenat ,qe vetem din nisjen por jo perfundimin kurse dietaret te njoftojne per te gjitha ,,sa te drejte te gjith ,karrshi me krijuesin tone , njerit jetrit dhe gjallesat nese jo po si mund te ket siguri pa drejtesi ,po ulleheqes te drejte a kemi , atehere ceshtjet vishtiresohen po dietareve sa ua degjojme fjalen qe prej tyre te perfitojme miresi,jeta e individit eshte e krijuar per dy forma veprimi 1 komunikim te mbyllur me krijuesin e gjithesise [lutje]dhe hapur me me njerzit mirkuptim,po sa jemi guximtare te themi dhe mbrojme te percjellim te verteten te angazhohemi me pasurin tone ne dobin njerzore [mendje fjal vepra]nese jo per te 4terta atehere dhogaritemi te shkaterruar

Komento

Read previous post:
Edhe Presidenti Thaçi bën presion për ratifikimin e Demarkacionit dhe Asociacionit

Close