I jepet lamtumira aktorit të madh të skenës Roland Trebicka
Vendi - 07/03/2013 11:00

Aktori i njohur i teatrit dhe kinematografisë, Roland Trebicka është nderuar sot për herë të fundit nga familjarë, miq e kolegë, por edhe nga publiku që e ndoqi gjithë këto vite.

Miq, kolegë, të afërm, qytetarë por edhe personaliste të larta të politikës dhe të kulturës shqiptare kanë zhvilluar për 2 orë homazhe në Teatrin Kombëtar për nder të aktorit të madh Roland Trebicka.

Më pas, nën tingujt e muzikës funebre, shoqëruar edhe nga duartrokitjet e qindra të pranishmëve ne oborrin e Teatrit Kombëtar aktori i madh i skenës, Roland Trebicka është përcjellë drejt banesës së fundit.

Kryeministri Sali Berisha, kreu i PS-së Edi Rama dhe kreu i LSI-së Ilir Meta pasi u përulën me nderim përpara trupit të pajetë të aktorit të mirënjohur Roland Trebicka shkruajtën edhe mesazhin e tyre në librin e kujtimeve.

Në fjalën e tij kryeministri Berisha theksoi se më bukur se Roland Trebicka do të jetojë përmes peronazheve të tij.

“Sot është një ditë e dhimbshme, ditë zie, trishtimi për ndarjen nga jeta të një korifeu të vërtetë të artit tonë skenik, të teatrit dhe të filmit shqiptar. Roland Trebicka ishte dhe do të mbetet njëri nga artistë me të dashur, më të çmuar, më të fuqishëm në mjeshtrinë e tij për shqiptarët. Më bukur se Roland Trebicka askush nuk tjetër nuk u shkri në personazhet e tij dhe në të aspekt ai ka jetuar dhe do jetojë në këto personazhe artistike dhe nëprmjet tyre ka fituar pavdekshmërinë që meriton. I shpreh ngushëllimet familjes e cila ka bërë përpjekje të mëdha për ta ndihmuar Rolandin që të kapërcejë me guxim shumë të madh situata shumë të vështira shëndetësore, gjithë miqtë dhe artedashësit e tij” tha kryeministri.

Rama: Një boshllëk i pazëvendësueshëm në teatrin shqiptar

Ndërsa kreu i PS-së Edi Rama ka deklaruar se humbja e Trebickës është një boshllëk i pazëvendësueshëm në Teatrin shqiptar.

“Është një humbje shumë e madhe dhe një boshllëk I pazëvendësueshëm për skenën e Teatrit shqiptar por edhe një prani e përjetësuar përmes rolesh të luajtura në mënyrë të jashtëzakonshme në historinë e teatrit dhe të filmit.Me nderim e përcjellim jo vetëm si një komik të madh, por edhe si një njeri vërtet të rrallë” deklaroi Rama.

Ndërsa kreu i LSI-së Ilir Meta është shprehur se Roland Trebicka do të mbetet të jetë i pranishëm te shqiptarët përmes roleve të tij.

“Aktori shumë i madh dhe shumë i dashur Roland Trebicka do të mbetet i pranishëm në shoqërinë tonë përmes personazheve, humorit dhe batutave të cilat kanë mbetur në kujtesën e të gjithëve për shkak të aktrimit të tij dhe jashtëzakonshëm dhe të talentit të jashtëzakonshëm . Është një aktor i papërsërisshëm dhe do të mbetet përherë i pranishëm nëpëmjet personazheve që ai i arriti me aq  mjeshtëri” theksoi Meta

Nishani:Jeta e tij e shkurtër është pragu i fillimit të një pavdekësie

Përmes një mesazhi ngushëllimi Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka shprehur hidhërimin e thellë për ndarjen nga jeta të artistit dhe aktorit të shquar Roland Trebicka.

“Sikur aktori Roland Trebicka të ishte njeri i zakonshëm fjalët e ngushëllimit për ndarjen e tij nga jeta do të ishin më të lehta për t’u zgjedhur e për t’u shprehur. Është rrugëtimi i mundimshëm drejt artit, është jeta dhe vetë personaliteti i artistit të shquar që na bën të mendohemi shumë e të zgjedhim fjalën më të ngrohtë e të denjë për  të shprehur dhimbjen dhe respektin e merituar që ia kemi borxh, sepse ajo çka la pas me artin e tij është një shërbim i madh që i bën vendit”.

“Jam i sigurt se familja e tij; bashkëshortja, fëmijët, të afërmit e ndjejnë shumë dhimbjen, por po aq jam i bindur se kjo dhimbje përkthehet në respekt dhe mirënjohje të madhe nga çdo shqiptar që ka pasur dhe do të ketë fatin të ndjekë Rolandin në rolet e tij të mrekullueshme. Jeta e tij e shkurtër është pragu i fillimit të një pavdekësie, të cilin ai e ka merituar dhe ne jemi krenarë për kontributin e tij ndaj artit dhe kulturës shqiptare”, përfundon mesazhi i ngushëllimit i Presidentit Nishani.

Artisti i merituar ndërroi jetë një ditë më parë, pas një beteje të gjatë me kancerin. Edhe pse i sëmurë prej kohësh, disa javë më parë, Trebicka u ngjit në skenën e “Teatrit Kombëtar”, ku interpretoi rolin e Seit Beut në pjesën “Ëndrra e Ismail Qemalit”.

Por Trebicka la gjurmë të paharrueshme te publiku me rolin e tij te komedia “Pallatin 176″, ku luante rolin e Jovan Bregut.

I lindur në Korçë në vitin 1947, karrieren e aktorit Roland Trebicka e nisi me filmin “Debatik”, në 1961-shin, ku luante rolin e Kostës.

Pas një eksperience pune në Shtëpinë Qëndrore të Ushtrisë Popullore, ai vazhdoi karrierën e tij për rreth tre dekada në “Teatrin Kombëtar”.

Por rolet e Trebickës në teatër janë të shumtë. Shikuesit e kujtojnë me nostalgji në rolet e Xhenarinos tek “Magjia e madhe”, Zganarelit tek “Don Zhuani”, Hlestakovit tek “Inspektori” (“Revizori”)…. tek “Një burrë me trandafil”.

Në vitin 2002, për rolin e Rojës tek “Mbreti po vdes”, Trebicka ishte kantidat për Çmimin “Aktori më i Mirë Mbështetës” në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit Eksperimental, në Kajro.

Ka luajtur edhe në disa filma, ndër të cilët vlen të përmenden Ëndërr për një karrige (Vaska) dhe Koncert në vitin 1936 (Nasi). Roland Tebicka është nderuar me titullin “Artist i Merituar”.

 

Me shume nga Vendi

Elbasan, 800 socialistë akuza Blushit: Po krijon një grup anti-Rama

Një pjesë e anëtarësisë së Elbasanit japin alarmin se në qarkun e tyre po krijohet një grup anti-Rama dhe anti-PS. Shqetësimi është ngritur nga rreth 800 anëtarë të PS-së, të cilët thonë se pas kësaj fshihet detuteti i zonës Ben …

SMS? Ristani: I Ramës për Tahirin. Ushtria trafik droge dhe përmes Divjakës VIDEO

Partia Demokratike mbetet e palëkundur në qëndrimin e saj se mesazhi i publikuar nga deputeti Flamur Noka në komisionin e hetimit të lëvizjeve në polici i është dërguar Ministrit Tahiri nga Kryeministri. Kreu i komisionit të hetimit, Arben Ristani, e …

Meta në Pogradec, takim me strukturat e LSI-së dhe drejtues të pushtetit vendor

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka zhvilluar në qytetin e Pogradecit një takim me strukturat e LSI-së dhe përfaqësues të kësaj force politike në pushtetin vendor. Gjatë takimit, Meta e ka vënë theksin te situata ekonomike, duke …

KLD shkarkon gjyqtarin e Shkodrës, paralajmërim për 3 të tjerë

Këshilli i Lartë i Drejtesisë shkarkon një gjyqtar të gjykatës së shkallës së parë të Shkodrës ndërsa ka marrë masë disiplinore për 4 gjyqtarë të tjerë. Tre prej gjyqtarëve për të cilët KLD ka marrë masë disiplinore, paralajmërim nga puna janë …

Polici i kafshon veshin, 31-vjeçari e denoncon në gjykatë

Polici i kafshon veshin, 31 vjeçari e denoncon në gjykatë. Një qytetar nga Kamza denoncoi sot në gjykatë se një prej efektivëve të policisë së Kamzës i ka kafshuar veshin në momentin kur nuk ka mundur ta neutralizonte. Disa ditë …

Rekord gjatë marsit, në Greqi u sekuestruan 5.4 ton marijuanë nga Shqipëria VIDEO

Statistikat e publikuara nga tre institucione greke të luftës kundër krimit për muajin mars, kanë zbuluar se trafiku i marijuanës nga Shqipëria jo vetëm që nuk ndalet por sa shkon edhe bëhet më intensiv. Konkretisht, në Greqi gjatë muajit mars …

Shoqata për mbrojtjen e të larguarve nga administrata-Ramës: Shkarko Drejtoreshën e DRSSH Korçë

Shoqata për Mbrojtjen e të Larguarve nga Administrata Publike i është drejtuar kryeministrit Edi Rama me anë të një letre publike ku i kërkon shkarkimin nga puna të Drejtoreshës së DRSSH Korçë, Ana Verushi, duke e bërë përgjegjëse direkte për …

Berisha: Rama ka frikë nga transparenca si djalli nga temjani

Ish-kryeministri, Sali Berisha, ka reaguar pas rrëzimit të kërkesës së opozitës në Komisionin e Sigurisë për seancë dëgjimore me Ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli, mbi përdorimin e Forcave të Armatosura për trafik droge. Duke e vlerësuar një akt terësisht antikushtetues, …

Shkodër, konkursi i shkollave me temë “E drejta e autorit dhe pronësia intelektuale” VIDEO

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Pronësisë Intelektuale dhe të drejtat e Autorit, Ministria e Arsimit në bashkëpunim me DAR ka nisur konkurset në shkolla. Fillimisht ato do të jenë konkurse brenda qyteteve e më pas në rang kombëtar.Klasat e …

Kurset dhe formimi profesional, Gjirokastër, rriten kërkesat e rregjistrimeve VIDEO

Politikat sociale mbi punësimin me anë të kurseve profesionale duket se kanë gjetur zbatim në Gjirokastër ku me dhjetra gra dhe vajza janë bërë pjesë e kursit të formimit profesional. Kursi i cili do të zgjasë tre muaj, është i …

Reforma Administrave-Territoriale, Fier nisin takimet konsultative me drejtuesit e Bashkisë VIDEO

Reforma Administrative-Territoriale ishte në qendër të takimit të sotëm të zhvilluar në Bashkinë Fier. Pas takimit rajonal në bazë Qarku, filluan takimet konsultative së pari në Bashkinë e Fierit, si një nga bashkitë më të mëdha të qarkut. Prefekti i …

Projekti për bulevardin e ri, Zeqaj: Investimi do të ndryshojë panoramën e qytetit VIDEO

204 milion lekë të reja është vlera e investimit që do të kryhet nga qeveria shqiptare, për rikonstruksionin e bulevardit “Jakov Xoxa” në qytetin e Fierit. Projekti i cili pritet që së shpejti të vihet në zbatim, konsiston në infrastrukturën …

Dokumente false për azil, Misionarët e paqes para gjyqit VIDEO

Shkodër- Ka nisur këtë të martë gjykimi i shkurtuar në gjykatën e rrethit gjyqësor Shkoder ndaj kryetarit të komunës Postribë, Faz Shabaj, kreut të misionarëve të paqes e pajtimit të gjaqeve Nikoll Shullani, si dhe 6 kryepleqve të komunës Postribë. …

Zbulohet “toka e minuar” në Myzeqe 45 predha të Luftës së Dytë poshtë arave të fshatit

45 predha të mbetura që prej kohës së Luftës së Dytë Botërore janë gjetur në fshatin Konjat të komunës së Dushkut në Lushnje. (Ne foto: Predhat e gjetura) Predhat janë të kalibrit 45 milimetra dhe ishin të groposura vetëm 50 …

Opozita: Trafik droge nga aeroporti i Gjadrit, Tahiri: Përrallat e Nokës VIDEO

Opozitë përforcon akuzat për përdorimin e ushtrisë për trafik të lëndëve narkotike. Në seancën e sotme të komisionit të Sigurisë, Nënrkryetari i Komisionit Flamur Noka pyeti Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, nëse ishte në dijeni se baza ushtarake e Gjadrit …

Projektligji i Veliajt për ndihmën sociale, irritohet shumica, Kadeli dhe Braçe “votë” kundër VIDEO

Lëvizja Socialiste për Integrim kakundërshtuar ashpër ndryshimet e bëra në projektligjin për ndihmën sociale. Në emër të grupit të LSI-së, Gjovalin Kadeli, ka kërkuar rishikim të ligjit pasi me ndihmën sociale po abuzohet pa masë dhe ndryshimet e propozuara nuk …

Mungesa e ujit vaditës, fermerët: Po na prishen prodhimet, nuk marrim zgjidhje VIDEO

Rritja e temperaturave dhe afrimi i stinës së nxehtë të verës, shoqërohen me probleme të shumta për fermerët në Komunën Fushë-Kuqe të Kurbinit. Mungesa e ujit vaditës për tokat bujqësore mbetet problemi kryesor që për vite me rradhë nuk ka …

Vranë priftin italian, lihen në burg 4 shqiptarët

Gjykata e Pistoias në Itali ka lënë në burg 4 shqiptarët të cilët akuzohen për vrasjen e priftit Don Mario Del Becaro në kishën e Tizzana-s. Mediat italiane theksojnë se gjykata ka dënuar me 20 vjet burg Gazmor Haxhillarin, me …

Kule: Jo më diploma “pa doganë”, reforma në arsim të përqendrohet te kjo çështje VIDEO

Të kenë liri në pranimin në Universitete, por jo masivizim në dalje të tij, pra në diplomim. Ky është gjykimi i Rektorit të Univeristetit të Tiranës, Dhori Kule, në kohë kur arsimi universitar dhe ai parauniversitar është përfshirë në një …