Sekretari i Shtetit të SHBA, John Kerry, letër falenderimi kryeministrit Berisha
Vendi - 25/03/2013 15:38

Sekretari i Shtetit të SHBA, John Kerry, i ka dërguar një letër falenderimi kryeministrit Berisha në përgjigje të urimit të kryeministrit për emërimin e John Kerryt në detyrën e Sekretarit të Shtetit.

Në letrën e tij, John Kerry shprehet:

“Ju falenderoj për mesazhin tuaj të urimit. Unë i vlerësoj shumë fjalët tuaja të ngrohta të mbështetjes dhe inkurajimit dhe pres me padurim që të punoj me ju për të adresuar sfidat, pabesueshmërisht komplekse, të një bote të  sotme që ndryshon vazhdimisht.

Ndërsa marr detyrën e Sekretarit të Shtetit unë shpresoj që ne jemi të aftë për të cuar më tej interesat tanë të përbashkët dhe për të punuar sëbashku për ndërtimin e një të ardhmeje në paqe, prosperitet dhe liri të vendeve tona.”

Me shume nga Vendi

Statusi, fushata lobuese në Paris e Londër. Lazimi: Mungesa e rezolutës me PE, ndikim negativ VIDEO

Qeveria shqiptare po vijon fushatën lobuese për statusin e vendit kandidat. Një muaj para vendimit, kryeministri Rama pritet të vizitojnë në maj Francën, një ndër vendet që refuzoi statusin në dhjetor, ndërsa Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha pritet të zhvillojë …

Titrol komisariatit të Fushë Krujës, shpërthim dhe në një vilë në Tiranë, s’ka viktima

Komisariati i policisë së Fushë Krujës vihet sërish në qendër të sulmeve me eksploziv. Ngjarja është regjistruar mbrëmjen e sotme, ku një shpërthim eksplozivi është shënuar në derën e pasme të Komisariatit. Uniformat blu të Fushë Krujës kanë nisur hetimet …

Avionë droge? Didi: Presim hetimet ; Aliko: Qeveria të japi fonde, komuniteti do punë VIDEO

Drejtori i Pёrgjithshёm i Policisё sё Shtetit, Artan Didi, ka bërë me dije se akuza e ngritur nga opozita për trafikim të lëndëve narkotike nga Gjirokastra me avionë transportues është një çështje delikate që do ti nënshtrohet hetimeve. “Nuk e …

Përgjaket e premtja e zezë, makina përplas për vdekje dy kalimtare FOTO VIDEO

Dy gra të moshuara kanë gjetur vdekjen në orët e mbrëmjes së sotme, ndërsa janë përplasur nga një automjet. (Në foto: Policia në vendin e ngjarjes ku ndodhi aksidenti dhe automjeti që aksidentoi të moshuarat, i cili u braktis nga shoferi)

Frika nga arbitrazhi për koncensionet, “Albpetrol” dhe AKBN kërkojnë mbrojtje të huaj VIDEO

Shteti shqiptar kërkon mbrojtje të një konsulenti ndërkombëtar nëse paditet në Arbitrazh, në rast të heqjes së licensave në sektorin e hidrokarbureve.Ky fakt është bërë i ditur prej një njoftimi zyrtar të nxjerrë në faqen e Agjensisë Kombëtare të Burimeve …

Haradinaj pro gjykatës speciale dhe EULEX, përjashton aleancën me Thaçin në zgjedhje VIDEO

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përkrah themelimin e gjykatës speciale për krimet e pretenduara të luftës në Kosovë. Duke deklaruar votën pro të deputetëve të tij në Parlament, Haradinaj në një intervistë në Ora Live tha …

Vlora dhe sezoni turistik, Breshani: Nuk do kemi turizëm pa larguar inertet VIDEO

Plazhet e Vlorës dhe Orikumit kërkojnë ndërhyrje imediate mbi pastrimin e territorit nëqoftëse, duam që këtë vit të jemi pjesë e sezonit turistik. Kështu ka deklaruar kryetari i Dhomës së Tregëtisë në këtë qark, Arben Breshani, ku sipas tij Vlora …

Panariti premton mbështetje për fermerët: Prodhimet e Lushnjes janë bio VIDEO

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave , Edmond Panariti, zhvilloi sot një takim me fermerët e zonës së Lushnjes, që është dhe baza e prodhimit bujqësor në Shqipëri. Tema e takimit ishte “Kontrolli i mbetjeve tek perimet …

Mbledhja e Këshillit bashkiak Fier, LSI: Kemi ankesa nga qytetarët, juristja nuk i përgjigjet VIDEO

Mbledhja e Këshillit bashkiak në Fier ka shënuar debate mbi miratimin e Komisionit të strehimit. Kanë qenë anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ata të cilët kundërshtuan rikonfirmim të Komisionit të mëparshëm, duke e cilësuar të dështuar. Anëtarja, Anila Haxhiu, …

Tregëtarët pushtojnë trotuaret, shitja bagëtisë së imët kryhet në mes të qytetit VIDEO

Afrimi i festës së Pashkës po shoqërohet me shitjen e gjësë së gjallë në rrugët dhe trotuaret e qytetit të Korçës. Me dhjetra tregëtarë të ardhur nga zona të ndryshme, tregtojnë në mënyrë të paligjshme dhe jashtë çdo standardi duke …

Lezhë, zyra dhe rregjistrimit të pasurive, Muho: Sportel në dispozicion për lehtësi ndaj biznesit VIDEO

Bankat dhe biznesi në Lezhë do të mund të kryejnë transaksionet e tyre në Hipotekë nëpërmjet një sporteli të posaçëm, ku pritet të krijojë lehtësi për bizneset por edhe institucionet financiare. Ky shërbim i ri është prezantuar nga Drejtori i …

Berat, varrezat kthehen në kullota, Bashkia nuk ka zgjidhur pronësinë e tokës VIDEO

Problemet mbi pronësinë prej kohësh kanë qenë tema më e nxehtë dhe e diskutuar në vendin tonë, ku shumë prej këtyre çështjeve ende nuk po marrin zgjidhje. Pjesë e këtij problemi duket se po bëhen edhe institucionet vendore, të cilat …

Bllokimi i turistëve francezë zhbllokon Thethin, shteti iu hap rrugën VIDEO

Pas 18 orësh të bllokuar në dëborë në Qafën e Thores në aksin rrugor Bog-Theth, 8 turistët francezë kanë mundur që të vijojnë udhëtimin e tyre. Operacioni i zhbllokimit të rrugëve është ndërmarrë nga Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile …

Bushati-Erdogan: Projekte konkrete në fushat e infrastrukturës, bujqësisë dhe turizmit

Në vijim të vizitës që po zhvillon në Turqi, Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, u prit nga Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan.
Shqipëri-Turqi, formohet Këshilli i Nivelit të Lartë, Bushati takon Davutoglun

PS: Sulmi për të mbrojtur ish-zyrtarët, opozita të bëhet serioze, të shkojë në prokurori

Partia Socialiste reagoi menjëherë pas deklaratës së kreut të PD-së, Lulzim Basha, duke e cilësuar jo serioz sulmin e opozitës ndaj Forcave të Armatosura. Në një dalje për mediat, deputetja Olta Xhaçka tha se opozita ngre akuza se do të …

Kreu i ILDKP-së do zgjidhet nga Kuvendi, jo më kompetencë e Presidentit VIDEO

Presidenti i Republikës del me një kompetencë më pak duke iu hequr e drejta për të zgjedhur kreun e ILDKP-së. Me gjithë rezistencën e opozitës në komisionin e Ligjeve, PS dhe LSI kanë përdorur forcën e kartonit duke miratuar ndryshime …

Lushnje-Pogradec, 14.8 mln lekë dëm shtetit, KLSH çon në Prokurori 6 zyrtarë të komunave

Kontrolli i Lartë i Shtetit, kallëzon në prokurori tre ish-drejtues të komunës Udenisht në Pogradec dhe tre zyrtarë të komunës Remas në Lushnje për shpërdorim detyre. Siç bën me dije KLSH, gjatë një auditi të kryer nga ky insititucion në …

Arrestohen dy të rinj, vjedhës serialë të banesave dhe bizneseve në kryeqytet VIDEO

Forcat e policisë së komisariatit numër 2 në kryeqytet kanë vënë në pranga dy shtetas, të dyshuar si autorë të një sërë vjedhjesh të banesave dhe bizneseve të ndryshme në Tiranë. Ndalimi i tyre u bë në sajë të finalizimit …

Luan Rama takon strukturat e LSI-së: Monitoroni qeverisjen

LSI ka treguar se është model serioziteti në qeverisje. Kështu është shprehur sekretari i përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, në mbledhjen e organizuar mesditën e sotme në Kavajë. Në takimin me strukturat drejtuese të LSI-së në këtë qytet, Rama tha …

Mbillen 80 pemë të reja në Tiranë, Basha: Po shfrytëzohet çdo mundësi për shtimin e gjelbërimit

Kryebashkiaku Lulzim Basha ka parë sot nga afër mbjelljen e 80 pemëve të reja në qytetin e Tiranës, pjesë e fondit prej 350 pemëve që do të mbillen vetëm gjatë këtij muaji. Pavarësisht pamundësimit që qeveria i ka bërë Bashkisë …