Raporti i DASH: Shqipëria, vend tranzit për narkotikët
Vendi - 06/03/2013 11:38

Shqipëria vazhdon të mbetet një vend tranzit për narkotikët dhe një destinacion për lëndët narkotike, si kanabis, heroinë dhe kokainë por nuk është prodhuese thelbësore substancash narkotike. Kështu thuhet në raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit, që titullohet Raporti për Strategjinë Ndërkombëtare për Kontrollin e Narkotikëve.

Gjithashtu vendi ynë është një vend burimi për kanabisin për vendet e BE.  Edhe pse raporti vlerëson punën e policisë për arrestimet e eksponentëve pjesë të rrjetit të drogës, DASH, kritikon rëndë burokracitë e sistemit gjyqësor, duke evidentuar shkallën e ulët të atyre që janë dënuar.

“Megjithë rritjen e konfiskimeve, burokracia e rëndë edhe instuticionet e dobta gjyqësore dhe të zbatimit të ligjit, dënimet rezultojnë të pakta” shkruan raporti.

Nga 726 arrestime, për 2012, prokuroria e krimeve të rënda ka nisur hetimet për 149, e ndërsa janë dërguar në gjykata vetëm 46 raste. Po sipas raportit gjykata e krimeve të rënda të shkallës së parë në vitin 2012 ka dhënë 56 dënime për trafikim të lëndëve narkotike.

Policia e Shtetit shqiptar, shkruan DASH tregon në statistikat për vitin 2012 rritje në kapjen dhe arrestimeve të personave që trafikojnë lëndë narkotike.

“Provat, sipas raportit, tregojnë se rrjetet e trafikimit mund të jetë duke përfituar nga aktivitetet e reduktuara policore në vendet fqinje, duke anashkaluar Shqipërinë, e cila ka shërbyer gjatë si një vend tranzit për në Evropën Perëndimore. Me përjashtim të kanabisit, Shqipëria nuk është një prodhues i rëndësishëm i drogave të paligjshme, kimikate pararendës, apo drogave sintetike thuhet në raport.

DASH shkruan në raport se Shtetet e Bashkuara mbështesin reformën institucionale dhe përpjekjet për ndërtimin e kapaciteteve në fusha të tilla si menaxhimi i integruar i kufijve dhe reformën në sektorin gjyqësor.

 

Me shume nga Vendi

Ushtria në trafik droge, PD: Kodheli dhe Rama të bëjnë transparencë parlamentare

Partia Demokratike depoziton për herë të dytë një kërkesë për të thirrur në komisionin e Sigurisë Ministren e Mbrojtes në lidhje me informacionin për implikimin e mundshëm të Forcave të Armatosura në trafikun e drogës.

Ushtria në trafik droge, Nishani në “Channel One”: Po mbledh informacione VIDEO

Përplasja për KLD, Naço: Promovojnë veten, kanë konflikt interesi, Nishani: Profesionistë VIDEO

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, u përplasën sot në Konferenca Gjyqësore Kombëtare për reformën në drejtësi. Ministri i Drejtësisë thotë se gjyqtarët e KLD-së shfrytëzojnë pozicionin për të promovuar të veten për të krijuar …

Ndarja territoriale, Basha apel Ramës e Metës: Refuzimi i konsensusit, destabilitet politik VIDEO

Një ditë pasi mazhoranca dorëzoi në Kuvend propozimin për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrativo territoriale, kryetari i PD-së i bën thirrje kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Parlamentit Ilir Meta të bëjnë të mundur konsensusin…

Reforma territoriale, mazhoranca merr shumicën në komision, shton anëtarët

Dy pengjet e nënës së Ilia Karelit: Zemra dhe çfarë e shtyu djalin tim të vrasë VIDEO

“Pse nuk na thanë që mbajtën zemrën e djalit tim? Pse vrau djali im dhe pse e ndëshkuan në të njëjtën mënyrë?” Këto janë dy pengjet që nëna e Ilia Karelit kërkon të dijë dhe nuk gjen paqe deri sa …

Pogradec, Gjyqtari i arrestuar: S’po merrja rryshfet por qeranë time

Pritet që gjatë ditës së sotme, gjyqtari Dhimitër Pojanaku të dalë para gjykatës së Korcës ku do të njihet me masën e sigurisë. Mësohet se në deklaratën e tij para prokurorisë gjyqtari ka theksuar se po merrte paratë e një …

Reforma territoriale, mazhoranca merr shumicën në komision, shton anëtarët

Zbardhet drafti i propozuar nga kryetari i PS-së Gramoz Ruçi për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrative territoriale, duke I krijuar mundësi të majtës të nisë punën e vetme pa u penguar nga mundësia e kuorumit. Në draftin …

U bllokuan nga bora në Theth, 11 turistë francezë gjejnë strehim tek familjet

Grupi i turistëve francezë, që u bllokua nga dëbora mbrëmjen e djeshme në zonën e Thethit kaluan natën në Bogë. Grupi me 11 turistë francezë, që udhëtonin me 4 automjete, mbetëm të bllokuar dje në mbrëmje në Qafë Thore. Me …

Kënga greke për vrasjen e Ilia Karelit: I nxorën shpirtin e u fshehën si krimba VIDEO

Këngëtari grek, i cili përfaqësoi Greqinë në festivalin e Eurovision 2013 në Suedi ka postuar në youtubë një këngë ku kritikohet dhuna e gardianëve grekë ndaj shqiptarit Ilia Kareli.

Dy pengjet e nënës së Ilia Karelit: Zemra dhe pse vrau djali i saj

Paloka: Qeveria në dijeni të trafikut të drogës, jo vetëm nga ajri por edhe nga deti VIDEO

Partia Demokratike ka shkuar më tej me akuzat ndaj ushtrisë për implikimin e strukturave ushtarake në transportin e lëndëve narkotike.  Kryetari i Grupit Parlamentar Demokrat Edi Paloka deklaroi në studion e Ora News se  për trafikun e drogës,  nuk janë …

Veliaj për pensionet: Nuk do të ketë rritje të moshës deri në vitin 2032 VIDEO

Nuk do të ketë rritje të moshës së pensionit deri në vitin 2032. Këtë parashikon reforma e qeverisë për sistemin e pensioneve. Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erjon Veliaj, u shpreh se reforma është e domosdoshme, por siguroi se …

Udhëzuesi i Bashës për zgjedhjet në PD, deputetët: Nuk kemi rezerva dhe as pakënaqësi VIDEO

Deputetet e Partisë Demokratike e shohin si normal dhe pa rezerva udhëzimin e kryetarit, Lulzim Basha, për zgjedhjet në strukturat drejtuese. Sipas tyre e rëndesishme është që ky proces të jetë cilësor dhe të karakterizohet nga një garë e lirë. …

Ahmetaj në Rumani, takime për forcimin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, kryesoi vizitën e delegacionit të lartë shqiptar në Bukuresht, pjesë e të cilit ishin edhe Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, Drejtori i KESH Agron Hetoja dhe deputeti i PS, …

Basha pret Sequin: PD mbeshtetëse e palodhur e integrimit të Shqipërisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një takim lamtumire Ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë, Ettore Sequi. Basha vlerësoi rolin që ambasadori Sequi ka luajtur këto vite në Shqipëri duke kontribuar në procesin e integrimit europian të vendit …

KLD i heq imunitetin gjyqtarit Dhimitër Pojanaku, i hap rrugë hetimit nga Prokuroria

Këshilli i Drejtësisë i hap rrugë Prokurorisë për hetim të gjyqtarit, Dhimitër Pojanaku, duke i hequr imunitetin. Pasditen e sotme Këshilli i Lartë i Drejtësisë në një mbledhje të jashtëzakonshme vendosi të autorizojë Prokurorinë për kryerjen e veprimeve të mëtejshme procedurale penale për, Dhimitër Pojanakun, gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Pogradec.
Prangoset gjyqtari i Pogradecit, Dhimitër Pojanaku u kap në flagrancë me ryshfet VIDEO

Dëbora dëmton fruti-kulturën në Korçë, fermerët kërkojnë subvencione nga shteti VIDEO

Reshjet e dëborës rënë gjatë ditës së djeshme kanë shkaktuar mjaft probleme në prodhimet bujqësore në Korçë. Gati 50 % e prodhimeve, kryesisht ato të fruti-kulturës, janë dëmtuar ndërsa fermerët shprehen se përveç kapriçove të motit, po përballen edhe me …

Fenomeni i dhunës në familje, denoncimi i saj është një detyrim ligjor institucional VIDEO

Legjislacioni duhet të tregojë ashpërsinë e tij ndaj dhunës në familje, por më parë ajo duhet ndjekur deri në fund nga institucionet. Përgjigjia më e mirë ndaj këtij fenomeni është denoncimi i saj dhe këtë duhet të bëjnë jo vetëm …

Sheshi i Flamurit në Vlorë, lihen në mes punimet për rikonstruksionin e tij VIDEO

Nisi me shumë bujë por punimet për rikonstruksionin e Sheshit të Flamurit në Vlorë mund të quhen jo vetëm të lëna në mes, por të braktisura në të gjithe kuptimin e fjalës. E ndërsa punimet për rikonstruksionin e këtij sheshi …

Aksi rrugor Mamurras-Milot, vidhen trafikndarëset, mania skrap nuk ndalet VIDEO

Ashtu si në të gjithë vendin edhe aksi rrugor Mamurras-Milot nuk mund të shpëtonte nga grabitja e trafikndarësve, të cilat kanë vetëm një destinacion, shitjen për skrap. Me dhjetëra metra elementë përbërës së kësaj autostrade, jane grabitur dhe shkulur duke …