Rama në Laç: Në Shqipëri krimi është i lidhur me policinë
Vendi - 06/03/2013 21:37

Kryesocilaisti Rama ka deklaruar se në vendin tonë krimi është i lidhur me policinë.

Gjatë takimit më qytetarët e Laçit për rendin dhe sigurinë publike, Rama vuri theksin te beteja e shoqërisë kundër krimit dhe sfidën e Partisë Socialiste për vënien e rendit publik nën kontrollin e shtetit.

Pjesëmarrës në këtë takim, deputeti Saimir Tahiri, pohoi se parimi “një shtet, një polic” dhe sistemi i karrierës, janë e vetmja zgjidhje për situatën tragjike të rendit.

Gjithashtu edhe deputetet, Ermonela Felaj dhe Mimi Kodheli, diskutuan në takimin e organizuar në Laç për marrëdhënien mes krimit dhe drejtësisë.

 

Me shume nga Vendi

Ushtria në trafik droge, Llalla: Po verifikojmë, deputetët të sjellin fakte nëse kanë

Kryeprokurori Adriatik Llalla i kërkoi sot deputetëve të paraqesin fakte nëse kanë në lidhje me akuzat e përdorimit tëinfrastrukturës ushtarake për trafikun e drogës. “Jemi në fazën e verifikimeve paprake prokuroria do i kërkojë të gjithë deputetëve që kanë dyshime …

Arvizu: Shqetësuese informaliteti, nuk jemi në kohën e Ali Pashës

Ambasadori i SHBA-së thotë se është shqetësuese shtrirja e informalitetit në sektorin ekonomik në Shqipëri. Arvizu tregoi se në tre vitet e qëndrimit në Shqipëri i ka tërhequr vëmendjen gjeneroziteti i shqiptarëve por edhe fakti se nuk dinë të dallojnë …

Shokët e qelisë së Ilia Karelit: Gardiani na e nxinte jetën, mund ta kishim vrarë edhe ne VIDEO

Gardiani që Ilia Kareli vrau më 27 mars 2014 në burgun e Malandrinos i kishte nxirë jetën jo vetëm atij por edhe të burgosurve të tjerë shqiptarë dhe jo vetëm. Dy prej miqve të Karelit, Kastriot Kolndreu dhe Flaurent Gjoça …

Gerti Pashja: S’kam lidhje me terrorizmin, predikoj islamin VIDEO

I akuzuari si organizator i rekrutimit të xhihadistëve shqiptarë për në Siri, Gerti Pashja, doli sot para togave të zeza. (Foto: Gerti Pashja duke hyrë në gjykatë për masën e arrestit)

Durrës, eksploziv makinës së pronarit të një lokali në shëtitoren “Taulantia” FOTO VIDEO

Makina e pronarit të një lokali në zonën e shëtitores “Taulantia”, në qytetin e Durrësit shpërtheu me eksploziv sot rreth orës 07:52. Shpërthimi ndodhi pak sekonda pasi drejtuesi i mjetit, Edi Xhepa, kishte zbritur nga makina të cilën e kishte parkura …

Sekuestrohen 2.5 kg heroinë në Korçë, 6 persona në pranga, po e transportonin në Greqi VIDEO

Policia e Korcës ka sekuestruar gjatë pasditës të së mërkurës një sasi prej 2.5 kilogramë heroinë në Bilisht. Sipas informacioneve në pranga kanë rënë 6 persona, mes tyre një femër, që akuzohen për trafik dhe posedim të lëndëve narkotike. Të …

Kukës, Rama-Thaçi vizitojnë panairin artizanal, themelohet Dhoma Kombëtare e Tregtisë

Kryeministri Edi Rama dhe ai i Kosovës Hashim Thaçi vizituan panairin e punimeve artizanale të artizanëve të Kukësit dhe zonave përreth. Kryeministri Rama admiroi një pjesë të vyer të traditës kuksiane, të mirënjohur edhe jashtë kësaj treve veçanërisht për sixhadetë, …

Publikimi i SMS, Kadeli: Të mbahet përgjegjësi për nxjerrjen e sekretit shtetëror VIDEO

Përgjimi i Kryeministrit në një vend demokratik është cënim i sigurisë kombëtare. Kështu deklaron deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Gjovalin Kadeli, lidhur me mesazhin e bërë publik nga opozita. Në intervistën e mbrëmjes në RTV Ora News ai deklaroi …

Komisioni i ekonomisë diskuton ndryshimet ligjore për sigurinë e depozitave VIDEO

Qytetarët të cilët kanë mbyllur kursimet e tyre në shoqëri të kursim kreditit do të kenë më shumë siguri.Ndryshimet ligjore për rritjen e sigurisë së depozitave u diskutua në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave. Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, shpjegoi …

Prangoset gjyqtari i Pogradecit, Dhimitër Pojanaku u kap në flagrancë me ryshfet VIDEO

Një gjyqtar është arrestuar në Pogradec nën akuzën e korrupsionit pasiv. Sipas informacioneve të para të policisë, Dhimitër Pojanaku është arrestuar në flagrance, ndërsa akuzohet se ka marrë rryshfet rreth 500 mijë lekë… (Në foto: Gjykatësi Dhimitër Pojanaku i arrestuar për ryshfet)

Eksodi ’99, Basha: Rama nuk më ftoi njësoj si në rastin e Vlorës

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, deklaron se nuk ka pasur asnjë ftesë për të qenë pjesë e festimeve që u organizuan në Kukës me rastin e ditës së përkujtimit të 15 vjetorit të eksodit të kosovarëve. “Nuk kam asnjë ftesë. …

Arsenal armësh dhe municionesh në banesë, në pranga 40-vjeçari në Dibër

Policia e Dibrës ka sekuetruar gjatë ditës së sotme një arsenal armësh dhe municionesh, ndërsa ka vënë në pranga dhe poseduesin e tyre. Siç bëjnë me dije blutë e Peshkopisë, është arrestuar shtetasi Gazmend Kazia 40 vjeç nga Ushtelenxa. Ndalimi …

Aksident tragjik në Levan-Tepelenë, 3 të vdekur, 6 të plagosur FOTO VIDEO

Një aksident i rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në aksin Levan- Tepelenë. (Ne foto: Aksidenti)

Letra për Blushin, reagon PS Elbasan, kryetarja e degës: Shpifje nga anonimë përçarës VIDEO

Dega e Partisë Socialiste në Elbasan ka reaguar përmes kryetares së saj, Luljeta Arapi, lidhur me akuzat ndaj saj dhe të deleguarit të kryesisë, Ben Blushi. Përmes një deklarate për mediat, Arapi hedh poshtë me indinjatë akuzat e pavërteta dhe keqdashëse…
Elbasan, 800 socialistë akuza Blushit: Po krijon një grup anti-Rama

Fëmijët “marrin” Bashkinë Berat, nxënësit orë të hapur në ambjentet e pushtetit vendor

“Të flasim shqip”. Kështu është emërtuar projekti që nëpërmjet nxënësve të shkollave 9-vjeçare synohet përcjellja e një mesazhi të rëndësishëm qe institucionet vendore të jenë të hapura për qytetarët. Bashkia e Beratit sëbashku me Këshillin bashkiak  “është lënë”  në duart …

Ndriçimi në “Qafën e Pazarit” projekt për ndriçimin e zonës historike të Gjirokastrës VIDEO

Ndriçim i mirë i lokaleve private në harmoni me ndriçimin e jashtëm,është konsideruar prej ekspertëve dhe grupit të arkitektëve të si një element i rëndesishëm i marketingut të qytetit. Gjatë implementimit të fazës së parë të këtij projekti, ndriçuesit e …

Gondolat veneciane “mbërrijnë” në Shkodër, Venecia dhe Shqipëria, histori takimesh shekullore VIDEO

Është e vështirë për tu ndërtuar, pasi është një varkë që ka shumë pjesë. Duhet të dish si t’i montosh këto pjesë, sepse një diferencë e vogël bën që varka të mos ndërtohet siç duhet dhe natyrisht duke mos qenë …

Shqipëri-Kosovë, marrëveshje bashkëpunimi në fushën e planifikimit hapësinor VIDEO

Kosova dhe Shqipëria rrisin bashkëpunimin edhe në fushën e planifikimit hapësinor, strehimit , ndërtimit dhe në integrimin e zonave informale. Kjo u u bë e mundur edhe falë nënshkrimit të një memorandumi midis Ministres së Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina …

E drejta e autorit dhe njohja e ligjit, takim sensibilizimi me nxënësit e shkollave të mesme VIDEO

Njohja me të drejtën e autorit dhe të drejtat lidhëse ka qenë në fokus të aktivitetit të zhvilluar me nxënësit e shkollave të mesme në Elbasan. Sensibilizimi, përgatitja dhe njohja e tyre me këtë ligj, tashmë po kryhet nëpërmjet konkurseve …

Makinat e policisë lyhen me “bojë të re”, ICITAP: Janë jashtë standardi, nuk funksionojnë VIDEO

Pavarësisht se dje qeveria paraqiti një imazh të ri të policisë shqiptare, automjete me dizajn të ri, situata nuk është kaq e mirë sa i përket gjendjes se tyre. Në një raport të ICITAP, për kushtet e punës së policëve …