Rama darkë me trupin diplomatik, ja detajet
16/07/2017 - 21:36

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Sylë Ukshini, ka njoftuar se kryeministri Edi Rama 3 ditë më parë ka shtruar një darkë për Trupin Diplomatik të akreditur në Tiranë.  Ukshini përmes një statusi në Facebook shkruan se Rama foli në këtë darkë për zhvillimet politike pas fitores së PS-së, dhe është shprehur se qeveria e re do të jetë më e vogël.

Postimi në FB

Takimi i Trupit Diplomatik me kryeministrin Edi Rama  Durrës, 13 korrik 2017. Kryeministri shqiptar Edi Rama shtroi darkë për Trupin Diplomatik të akreditur në Tiranë. Ai së bashku me ministrin e Jasshtëm Ditmir Bushatin zhvilluan një bashkëbisedim me ambasadorë dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare.  Në fjalën e tij kryeministri Rama u ndal kryesisht për zhvillimet politike pas fitores së PS-së me 25 qershor, sfidat dhe platformën e qeverisë së re, që do të formohet në shtator. Në këtë kontekst, Rama theksoi se qeveria e re do të jetë më e vogël dhe duhet të ketë kapacitetin që të garantojë bashkëqeverisjen me njerëzit. Më tej ai foli edhe për Samitin për Ballkanin Perëndimor të Triestës, ku më me 12 korrik gjashtë kryeministrat e e Ballkanit Perëndimor firmosën Planin për Zonën Rajonale Ekonomike.  Me këtë rast, unë i transmetova kryeministrit Rama këndvështrimin dhe opinionet që mbretërojnë aktualisht në Kosovë lidhur me qëllimet dhe pritjet nga firmosja e marrëveshjes ekonomike, e cila pritet t’i hapë rrugën krijimit të një tregu të përbashkët në rajon.  Kjo marrëveshje u nënshkrua gjatë takimit të nivelit të lartë të Triestes, i zhvilluar në vazhdën e procesit të Berlinit, një iniciativë kjo e kancelares gjermane, Angela Merkel.

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Shtëpia parajsore!

Close