PS zgjedh kryetarët e komisioneve. Deputetët jo vizita jashtë të enjteve
14/09/2017 - 9:47

Në mbledhjen e sotme të grupit parlamentar dhe të kryesisë, PS ka caktuar drejtuesit kryesore të grupit dhe kryetarët dhe anëtarët e komisioneve parlamentare.

Kryetari i Grupit Parlamentar, Taulant Balla tha se struktura drejtuese e grupit parlamentar do të jetë e njëjtë me 4 nënkryetarë dhe një sekretar.

Pasi lexoi të gjithë emrat, kreu i Grupit parlamentar Balla i bëri të ditur deputeteve që nuk do të lejohen të bëjnë vizita jashtë Shqipërisë ditën e enjte kur ka parlament. 

Balla: Më lejoni tua them shumë qartë që nuk ka delegacione, pjesëmarrje apo vizita jashtë shtetit sa herë që ka seancë plenare ditë të enjte. Ky është një rregull që e kemi miratuar sëbashku që ditën që ka filluar punë ku grup parlamentar. Pra koordini që do të bëjë kryesia e grupit është që vizitat të jenë të koordinuara, në ato që është shumë e rëndësishme duke synuar dhe një ulje të shpenzimeve të Kuvendit për vizita jashtë shtetit të Kuvendit.

Nënkryetarët e grupit parlamentar

1-Evis Kushi

2-Elisa Spiropali

3-Vilma Bello

4-Ilir Beqaj

Sekretari i grupit Parlamentar

-Ervin Bushati

Nënkryetare e Kuvendit

-Vasilika Hysi

Këshilli për rregulloren, mandatet dhe imunitetin

-Drejtohet nga Gramoz Ruci dhe në përbërje janë:

-Klotilda Ferhati

-Bledar Çuçi

-Vasilika Hysi

-Ulsi Manjani

Këshilli për Legjislacionin

-Bashkim Fino

-Ermonela Felaj

-Sajmir Tahiri

-Adnor Shameti

-Alket Hyseni

Sekretar për Buxhetin në Kuvend

-Anastas Anlegjeli

-Evis Kushi

-Blerina Gjylameti

Sekretariati për procedurën dhe votimet

-Alket Hyseni sekretar

-Adnor Shameti anëtar

Sekretariati për statusin e deputetit drejtohet nga opozitë

-Xhemal Qefalia

-Ilir Pendavinji

Sekretariati për marrëdhëniet me jashtë

-Ervin Bushati sekretar

-Elona Gjebrea anëtarë

Sekretariati për kërkimin shkencor dhe bibliotekën

-Besnik Bare

-Musa Ulqini

Komisioni i Ligjeve

-Ulsi Manja kryetar

-Klotilda Bushka sekretare

Komisioni për ekonominë dhe financat

-Erjon Brace kryetar

-Anastas Angjeli sekretar

Komisioni për Sigurinë Kombëtare

-Ermonela Felaj kryetare

-Pjerin Ndreu sekretar

 Komisioni për veprimtari prodhuese

-Eduard Shalsi kryetar

-Besnik Bare sekretar

Komisioni i Arsimit dhe mjeteve të informimit publik drejtohet nga PD

-Milva Ekonomi nënkryetare

-Fidel Ylli sekretar

Komisioni i Shëndetësisë drejtohet nga LSI

-Elisa Spiropali nënkryetare

-Klodiana Spahiu sekretare

Komisioni për politikën e jashtme

-Mimi Kodheli kryetare

-Elona Gjebrea sekretare

Komisioni për Integrimin Europian

-Bledar Çuçi nënkryetar

-Fatmir Velaj sekretar

Delegacioni në PE, anëtarët e përhershëm

-Taulant Balla

-Elisa Spiropali

-Anastas Angjeli

-Evis Kushi

-Fatmir Velaj

-Eduard Shalsi

-Sajmir Tahiri

-Ermonela Felaj zëvendësuese

-Milva Ekonomi zëvendësuese

Asambleja parlamentare e OSBE

-Bledar Çuçi

-Elona Hoxha

Asambleja parlamentare e NATO

-Mimi Kodheli kryetare e delegacionit

-Xhemal Qefalia anëtar

Asambleja parlamentare e Këshillit të Europës

-Ervin Bushati

-Almira Xhembulla

-Eduard Shalsi

-Klotilda Ferhati zëvendësuese

Unioni Ndërparalmentar

-Gramoz Ruçi

-Musa Ulqini

-Blerina Gjylameti

-Ilir Xhakolli

-Vilma Bello

Inisiativa e Europës Qendrore

-Eglantina Gjermeni

Asambleja parlamentare e Mesdheut

-Klodiana Spahiu

-Milva Ekonomi

Asambleja parlamentare  për bashkëpunimin të Detit të Zi

-Andrea Marto

-Paulin Sterkaj

Asambleja parlamentare për bashkëpunimin e Europës Juglindore

-Blerina Gjylameti

-Pjerin Ndreu

Asambleja parlamentare e Frakofonisë

-Ermonela Felaj

 

Marrëveshja është arritur mbrëmjen e 12 shtatorit, gjatë diskutimeve maratonë për programin e qeverisë, ndërsa Petrit Vasili është propozuar si kryetar i komisionit paralmentar për Çështjet Sociale dhe Shëndetësisë.

Ndërkohë Partia Demokratike ka propozuar për kryetar të komisionit të Medias Albana Vokshin dhe Genc Pollon si kryetar të komisionit të Integrimit.

 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Trafikantët e drogës-policit: Ju tregoj unë çfarë të bëni tani

Close