Panorama në ditën e dytë të vitit në Elbasan
Vendi - 02/01/2013 17:01

Sot në ditën e dytë të Vitit të Ri 2013, duket se gjithçka po i  kthehet normalitetit.

Banorët e qytetit të Elbasanit kanë vijuar aktivitetet e përditshme të jetës, pa lënë mënjanë vizitat tek miqtë dhe të afërmit apo edhe shëtitjet në këtë ditë pushimi e relaksi për ta.

Paraditja e sotme në këtë qytet nuk ka asnjë ndryshim nga një ditë e zakonshme e vitit, ndonse vetëm një ditë ka kaluar nga nata e ndërrimit të viteve, një natë kjo jo shumë e zjarrtë dhe me aktivitete për këtë qytet ku shumë pak qytetarë u bashkuan në bulevardin kryesor për të pritur ndërrimin e viteve. Ndofta kjo është dhe arsyeja që Elbasani të zgjohet kaq shpejtë pas festës së fundvitit.

I vetmi detaj i atmosferës festive është dekori i vendosur enkas për këtë feste i cili  është vendosur përgjatë bulevardit Aqif Pasha. Ndërkohë një pjesë e bizneseve kanë filluar aktivitetin e tyre që në ditën e parë të vitit për të mos humbur asgjë nga produktet që tregtojnë  ndërsa pjesa tjetër i është bashkuar aktiviteteve të zakonshme. Kjo është panorama në ditën e dytë të vitit në qytetin e Elbasanit.

 

Me shume nga Vendi

Sekuestrohet duhan i grirë dhe cigare pa pullë fiskale dhe i falsifikuar në tregjet e Tiranës dhe Elbasanit

Strukturat e Departamentit të Akcizës në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, në bashkëpunim me Degën Doganore Tiranë, në periudhën nga 14 deri 16 Prill 2014, kanë ushtruar kontrolle në tregjet e Tiranës dhe Elbasanit në lidhje me tregtimin e produktit …

Gjykatësit shkojnë në Mynih të shohin Bajernin VIDEO

Sot në Komisionin e Ligjeve, deputeti i PS-së, Pandeli Majko, solli një shembull konkret për të vërtetuar se ka nevojë për ndryshime ligjore sa i takon procesit të deklarimit të pasurive, por edhe korrupsionit në sistemin e drejtësisë Për këtë …

Bushati takon homologun turk, memorandum bashkëpunimi në teknologji dhe informacion

Shqipëria dhe Turqia do të institucionalizojnë marrëdhëniet dypalëshe nëpërmjet një Këshilli të Nivelit të Lartë, si instrument për të strukturuar bashkëpunimin në fusha të rëndësishme si politika e jashtme, bashkëpunimi ndërkombëtar, drejtësia, punët e brendshme, çështjet e sigurisë, mbrojtja, ekonomia, …

Meta takim lamtumire me Sequin, mirënjohje për përkushtimin ndaj Shqipërisë në vite

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, priti sot në takim lamtumire, Ambasadorin e Bashkimit Evropian në Shqipëri, Ettore Sequi. Kryetari i Kuvendit duke vlerësuar maksimalisht punën dhe kontributin e Ambasadorit Sequi në avancimin e procesit të integrimit evropian të Shqipërisë, i …

Rezoluta e PE-së, Balla: Berisha pengoi firmosjen

Deputeti socialist Taulant Balla fajësoi sot ish-kryeministrin Berisha si bllokuesin e një deklarate të përbashkët mes PS-PD dhe Parlamentit Europian. Sipas tij PD ishte afër firmosjes por u pengua me urdhër të Berishës me qëllim që Shqipëria të mos marrë …

Rekrutonte xhihadistë në Siri, Fshatarët: Si e njohim ne Gerti Pashjan VIDEO

Arrestimi i 30 vjeçarit Gerti Pashja, i akuzuar si organizatori i rekrutimit të shqiptarëve drejt Sirisë është shoqëruar me dilema dhe habi nga bashkëfshatarët e tij në fshatin Fatishtë të Peqinit, në rrethin e Elbasanit. Ata shprehen se Pashja nuk …

Ushtria në trafik droge, Majko, Nishanit: Pse s’reagon, PD të përdor si qokë

“Ka dy javë që opozita ngre problemin e trafikut të drogës nga baza ushtarake, pse nuk e ka mbledhur Këshillin e Sigurimit. Ka mundësi të thërrasë Këshillin e sigurimit, ministren e Mbrojtjes, pse nuk e ka thirrur apo e keni …

Ushtria në trafik droge, PD: Mazhoranca ka informacion, Kodheli dhe Rama të përgjigjen

Partia Demokratike depoziton për herë të dytë një kërkesë për të thirrur në komisionin e Sigurisë Ministren e Mbrojtes në lidhje me informacionin për implikimin e mundshëm të Forcave të Armatosura në trafikun e drogës.

Ushtria në trafik droge, Nishani në “Channel One”: Po mbledh informacione VIDEO

Përplasja për anëtarët e KLD, Naço: Promovojnë veten; Nishani: Profesionistë VIDEO

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, u përplasën sot në Konferenca Gjyqësore Kombëtare për reformën në drejtësi. Ministri i Drejtësisë thotë se gjyqtarët e KLD-së shfrytëzojnë pozicionin për të promovuar të veten për të krijuar …

Ndarja territoriale, Basha apel Ramës e Metës: Refuzimi i konsensusit, destabilitet politik VIDEO

Një ditë pasi mazhoranca dorëzoi në Kuvend propozimin për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrativo territoriale, kryetari i PD-së i bën thirrje kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Parlamentit Ilir Meta të bëjnë të mundur konsensusin…

Reforma territoriale, mazhoranca merr shumicën në komision, shton anëtarët

Dy pengjet e nënës së Ilia Karelit: Zemra dhe çfarë e shtyu djalin tim të vrasë VIDEO

“Pse nuk na thanë që mbajtën zemrën e djalit tim? Pse vrau djali im dhe pse e ndëshkuan në të njëjtën mënyrë?” Këto janë dy pengjet që nëna e Ilia Karelit kërkon të dijë dhe nuk gjen paqe deri sa …

Pogradec, Gjyqtari i arrestuar: S’po merrja rryshfet por qeranë time

Pritet që gjatë ditës së sotme, gjyqtari Dhimitër Pojanaku të dalë para gjykatës së Korcës ku do të njihet me masën e sigurisë. Mësohet se në deklaratën e tij para prokurorisë gjyqtari ka theksuar se po merrte paratë e një …

Reforma territoriale, mazhoranca merr shumicën në komision, shton anëtarët VIDEO

Zbardhet drafti i propozuar nga kryetari i PS-së Gramoz Ruçi për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrative territoriale, duke I krijuar mundësi të majtës të nisë punën e vetme pa u penguar nga mundësia e kuorumit. Në draftin …

U bllokuan nga bora në Theth, 11 turistë francezë gjejnë strehim tek familjet

Grupi i turistëve francezë, që u bllokua nga dëbora mbrëmjen e djeshme në zonën e Thethit kaluan natën në Bogë. Grupi me 11 turistë francezë, që udhëtonin me 4 automjete, mbetëm të bllokuar dje në mbrëmje në Qafë Thore. Me …

Kënga greke për vrasjen e Ilia Karelit: I nxorën shpirtin e u fshehën si krimba VIDEO

Këngëtari grek, i cili përfaqësoi Greqinë në festivalin e Eurovision 2013 në Suedi ka postuar në youtubë një këngë ku kritikohet dhuna e gardianëve grekë ndaj shqiptarit Ilia Kareli.

Dy pengjet e nënës së Ilia Karelit: Zemra dhe pse vrau djali i saj

Paloka: Qeveria në dijeni të trafikut të drogës, jo vetëm nga ajri por edhe nga deti VIDEO

Partia Demokratike ka shkuar më tej me akuzat ndaj ushtrisë për implikimin e strukturave ushtarake në transportin e lëndëve narkotike.  Kryetari i Grupit Parlamentar Demokrat Edi Paloka deklaroi në studion e Ora News se  për trafikun e drogës,  nuk janë …

Sequi “bashkon” politikën në ikje: Do punoj që Shqipëria të integrohet në BE FOTO VIDEO

Edhe pse me një post tjetër në qeverinë italiane, Ettore Sequi ka premtuar se do të vazhdojë të punojë për integrimin e Shqipërisë në BE. Në ceremoninë e lamtumirës, diplomati tha se po largohet me dhimbje por nuk do të …

Veliaj për pensionet: Nuk do të ketë rritje të moshës deri në vitin 2032 VIDEO

Nuk do të ketë rritje të moshës së pensionit deri në vitin 2032. Këtë parashikon reforma e qeverisë për sistemin e pensioneve. Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erjon Veliaj, u shpreh se reforma është e domosdoshme, por siguroi se …