Objektivat e MTKRS për 2013
Vendi - 20/01/2013 22:43

Sipas Ministrisë së Kulturës, gjatë vitit 2012, në Shqipëri kanë hyrë 4 milion e 736 mijë vizitorë dhe kjo shënon një rritje prej 26% krahasuar me 2011. Nga këto të dhëna zyrtare, Ministria ka nisur punën për prioritetet e vitit 2013, ku synimi sipas ministrit Aldo Bumçi, do të jetë miratimi i strategjisë për zhvillimin e turizmit 2013-2020.

Ndërsa viti 2012, për ministrin Bumçi është i papërsëritshëm, për pozicionin që pati kjo ministri në festimet e 100 vjetorit të pavarësisë. Ndërsa një prioritet tjetër i rëndësishëm për 2013 do të jetë edhe krijimi i ligës sw përbashkët të futbollit Kosovë-Shqipëri.

2012, sipas ministrit Bumçi, ka qënë vit i promovimit për kulturën shqiptare në botë. Ndërsa 100 vjetori i Pavarësisë, shërbeu si nxitje për artin dhe kulturën ku aktiviteti gjatë këtij viti jubile ishte shumë i madh.

Me shume nga Vendi

Në Korçë dhe Dibër rikthehet dimri, reshjet e dëborës mbulojnë qytetet

Dëbora mungoi në dimër por është kthyer në pranverë. Zonat malore në veri dhe juglindje të vendit janë mbuluar nga dëbora. Në rrethin e Pukës, trashësia e dëborës në disa zona ka arritur deri në 60 cm, për pasojë në  …

Elbasan, 800 socialistë akuza Blushit: Po krijon një grup anti-Rama

Një pjesë e anëtarësisë së Elbasanit japin alarmin se në qarkun e tyre po krijohet një grup anti-Rama dhe anti-PS. Shqetësimi është ngritur nga rreth 800 anëtarë të PS-së, të cilët thonë se pas kësaj fshihet detuteti i zonës Ben …

SMS? Ristani: I Ramës për Tahirin. Ushtria trafik droge dhe përmes Divjakës VIDEO

Partia Demokratike mbetet e palëkundur në qëndrimin e saj se mesazhi i publikuar nga deputeti Flamur Noka në komisionin e hetimit të lëvizjeve në polici i është dërguar Ministrit Tahiri nga Kryeministri. Kreu i komisionit të hetimit, Arben Ristani, e …

Meta në Pogradec, takim me strukturat e LSI-së dhe drejtues të pushtetit vendor

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka zhvilluar në qytetin e Pogradecit një takim me strukturat e LSI-së dhe përfaqësues të kësaj force politike në pushtetin vendor. Gjatë takimit, Meta e ka vënë theksin te situata ekonomike, duke …

KLD shkarkon gjyqtarin e Shkodrës, paralajmërim për 3 të tjerë

Këshilli i Lartë i Drejtesisë shkarkon një gjyqtar të gjykatës së shkallës së parë të Shkodrës ndërsa ka marrë masë disiplinore për 4 gjyqtarë të tjerë. Tre prej gjyqtarëve për të cilët KLD ka marrë masë disiplinore, paralajmërim nga puna janë …

Polici i kafshon veshin, 31-vjeçari e denoncon në gjykatë

Polici i kafshon veshin, 31 vjeçari e denoncon në gjykatë. Një qytetar nga Kamza denoncoi sot në gjykatë se një prej efektivëve të policisë së Kamzës i ka kafshuar veshin në momentin kur nuk ka mundur ta neutralizonte. Disa ditë …

Rekord gjatë marsit, në Greqi u sekuestruan 5.4 ton marijuanë nga Shqipëria VIDEO

Statistikat e publikuara nga tre institucione greke të luftës kundër krimit për muajin mars, kanë zbuluar se trafiku i marijuanës nga Shqipëria jo vetëm që nuk ndalet por sa shkon edhe bëhet më intensiv. Konkretisht, në Greqi gjatë muajit mars …

Shoqata për mbrojtjen e të larguarve nga administrata-Ramës: Shkarko Drejtoreshën e DRSSH Korçë

Shoqata për Mbrojtjen e të Larguarve nga Administrata Publike i është drejtuar kryeministrit Edi Rama me anë të një letre publike ku i kërkon shkarkimin nga puna të Drejtoreshës së DRSSH Korçë, Ana Verushi, duke e bërë përgjegjëse direkte për …

Berisha: Rama ka frikë nga transparenca si djalli nga temjani

Ish-kryeministri, Sali Berisha, ka reaguar pas rrëzimit të kërkesës së opozitës në Komisionin e Sigurisë për seancë dëgjimore me Ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli, mbi përdorimin e Forcave të Armatosura për trafik droge. Duke e vlerësuar një akt terësisht antikushtetues, …

Shkodër, konkursi i shkollave me temë “E drejta e autorit dhe pronësia intelektuale” VIDEO

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Pronësisë Intelektuale dhe të drejtat e Autorit, Ministria e Arsimit në bashkëpunim me DAR ka nisur konkurset në shkolla. Fillimisht ato do të jenë konkurse brenda qyteteve e më pas në rang kombëtar.Klasat e …

Kurset dhe formimi profesional, Gjirokastër, rriten kërkesat e rregjistrimeve VIDEO

Politikat sociale mbi punësimin me anë të kurseve profesionale duket se kanë gjetur zbatim në Gjirokastër ku me dhjetra gra dhe vajza janë bërë pjesë e kursit të formimit profesional. Kursi i cili do të zgjasë tre muaj, është i …

Reforma Administrave-Territoriale, Fier nisin takimet konsultative me drejtuesit e Bashkisë VIDEO

Reforma Administrative-Territoriale ishte në qendër të takimit të sotëm të zhvilluar në Bashkinë Fier. Pas takimit rajonal në bazë Qarku, filluan takimet konsultative së pari në Bashkinë e Fierit, si një nga bashkitë më të mëdha të qarkut. Prefekti i …

Projekti për bulevardin e ri, Zeqaj: Investimi do të ndryshojë panoramën e qytetit VIDEO

204 milion lekë të reja është vlera e investimit që do të kryhet nga qeveria shqiptare, për rikonstruksionin e bulevardit “Jakov Xoxa” në qytetin e Fierit. Projekti i cili pritet që së shpejti të vihet në zbatim, konsiston në infrastrukturën …

Dokumente false për azil, Misionarët e paqes para gjyqit VIDEO

Shkodër- Ka nisur këtë të martë gjykimi i shkurtuar në gjykatën e rrethit gjyqësor Shkoder ndaj kryetarit të komunës Postribë, Faz Shabaj, kreut të misionarëve të paqes e pajtimit të gjaqeve Nikoll Shullani, si dhe 6 kryepleqve të komunës Postribë. …

Zbulohet “toka e minuar” në Myzeqe 45 predha të Luftës së Dytë poshtë arave të fshatit

45 predha të mbetura që prej kohës së Luftës së Dytë Botërore janë gjetur në fshatin Konjat të komunës së Dushkut në Lushnje. (Ne foto: Predhat e gjetura) Predhat janë të kalibrit 45 milimetra dhe ishin të groposura vetëm 50 …

Opozita: Trafik droge nga aeroporti i Gjadrit, Tahiri: Përrallat e Nokës VIDEO

Opozitë përforcon akuzat për përdorimin e ushtrisë për trafik të lëndëve narkotike. Në seancën e sotme të komisionit të Sigurisë, Nënrkryetari i Komisionit Flamur Noka pyeti Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, nëse ishte në dijeni se baza ushtarake e Gjadrit …

Projektligji i Veliajt për ndihmën sociale, irritohet shumica, Kadeli dhe Braçe “votë” kundër VIDEO

Lëvizja Socialiste për Integrim kakundërshtuar ashpër ndryshimet e bëra në projektligjin për ndihmën sociale. Në emër të grupit të LSI-së, Gjovalin Kadeli, ka kërkuar rishikim të ligjit pasi me ndihmën sociale po abuzohet pa masë dhe ndryshimet e propozuara nuk …

Mungesa e ujit vaditës, fermerët: Po na prishen prodhimet, nuk marrim zgjidhje VIDEO

Rritja e temperaturave dhe afrimi i stinës së nxehtë të verës, shoqërohen me probleme të shumta për fermerët në Komunën Fushë-Kuqe të Kurbinit. Mungesa e ujit vaditës për tokat bujqësore mbetet problemi kryesor që për vite me rradhë nuk ka …

Vranë priftin italian, lihen në burg 4 shqiptarët

Gjykata e Pistoias në Itali ka lënë në burg 4 shqiptarët të cilët akuzohen për vrasjen e priftit Don Mario Del Becaro në kishën e Tizzana-s. Mediat italiane theksojnë se gjykata ka dënuar me 20 vjet burg Gazmor Haxhillarin, me …