Ceremonia - Ngjallja e Krishtit, besimtarët e krishterë kremtojnë Pashkët
16/04/2017 - 7:40

Besimtarët ortodoksë dhe katolike festojnë sot Pashkët, ndërsa mesnatë kremtuan ngjalljen e Jezu Krishtit.

Mijëra besimtarë u mblodhën mbrëmë në katedralen ortodokse “Ngjallja e Krishtit” në kryeqytet. ku kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos uroi besimtarët. 

Ndërsa dhjetëra besimtarë të tjerë iu drejtuan katedrales së Shën Palit në meshën që nisi pas ores 23:00.

Me qirinj në duar, drita e të cilëve simbolizon fitoren e jetës mbi vdekjen, besimtarët e shumtë ndoqën meshën e shenjtë.

Dashuria, shpresa dhe miresia nuk duhen lënë të vdesin është mesazhi që përcjell kjo festë.

Traditë e festes se pashkes janë vezët e kuqe. 

Ceremonia e pashkëve është zhvilluar nën masa të rrepta sigurie, pas paralajmërimeve të  për sulme terroriste.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. Anonymous says:

    E zoti ju hapte syte te shifni me mir. ester Ishtar . ja rrenjet e festes juaj think about kerko te verteten.

  2. Word/off/good/ says:

    E zoti ju hapte syte te shifni me mir. ester Ishtar . ja rrenjet e festes juaj think about kerko te verteten.

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close