Marrëveshja - Zgjedhjet për Bajram, Myftiu i Shkodrës: As në komunizëm nuk ka ndodhur
19/05/2017 - 15:40 Nga: Bepin Kolvataj

Nga falja e së premtes në xhaminë e Parrucës, myftiu i Shkodrës imam Muhamed Sytari ka kritikuar marrëveshjen mes dy liderve kryesorë të politikës, Edi Rama dhe Lulzim Basha mbi mbajtjen e zgjedhjeve në 25 qershor, që përkon me festën e Bajramit për myslimanët. Një veprim i tillë sipas Sytarit nuk kishte ndodhur as në kohën kur Shqipëria drejtohej nga komunistët dhe besimi ishte i ndaluar.

Sytari: Sa jemi befasuar kur dëgjuam dy aktorët kryesorë të politikës së sotme shqiptare që caktuan si datë të zgjedhjeve të sivjetshme ditën e Fitër Bajramit, një fenomen që besoj se as në kohën e errët të sistemit komunist mund të ketë ndodhur, edhe pse aso kohe feja ishte e ndaluar me ligj. Dhe më pas thonë se nuk jemi islamo-popull e nuk ka islamo-fobi po cfarë është kjo?

Ai u ndal edhe tek fenomenet aspak të pëlqyeshme sipas tij me të cilat është dashur të përballen myslimanët gjatë viteve të shkuara në muajin e shenjtë të Ramazanit, ku festat me alkool janë zhvillluar ngjitur me xhamite e qytetit.

Imam Sytari u ndal në mesazhin e tij përpara besimtareve tek rendesia që ka muaji i shenjtë i Ramazanit për çdo mysliman dhe agjerimi në vetvete, cilësohet si sakrificë e pranuar.

Cfare parashikoi marrëveshja Rama-Basha: Zgjedhjet më 25 qershor, PD merr zv/kryeministrin e 6 ministra teknikë

 

 

 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

 1. rudin bardha says:

  Imam shteti dhe feja
  shteti dhe feja
  shteti dhe feja

  jane te ndara. njeri merret me punet e tokes
  tjetra me ato te qiellit.

 2. Patrioti 1444 says:

  Ik ore talibab. Shko ne arabi ku e ke vendin Shqiperia eshte Europe.

Komento

Artikull i Rekomanduar:
Rama mbledh nesër deputetët dhe kandidatët për deputetë

Close