Marrëveshja - Zgjedhjet për Bajram, Myftiu i Shkodrës: As në komunizëm nuk ka ndodhur
19/05/2017 - 15:40 Nga: Bepin Kolvataj

Nga falja e së premtes në xhaminë e Parrucës, myftiu i Shkodrës imam Muhamed Sytari ka kritikuar marrëveshjen mes dy liderve kryesorë të politikës, Edi Rama dhe Lulzim Basha mbi mbajtjen e zgjedhjeve në 25 qershor, që përkon me festën e Bajramit për myslimanët. Një veprim i tillë sipas Sytarit nuk kishte ndodhur as në kohën kur Shqipëria drejtohej nga komunistët dhe besimi ishte i ndaluar.

Sytari: Sa jemi befasuar kur dëgjuam dy aktorët kryesorë të politikës së sotme shqiptare që caktuan si datë të zgjedhjeve të sivjetshme ditën e Fitër Bajramit, një fenomen që besoj se as në kohën e errët të sistemit komunist mund të ketë ndodhur, edhe pse aso kohe feja ishte e ndaluar me ligj. Dhe më pas thonë se nuk jemi islamo-popull e nuk ka islamo-fobi po cfarë është kjo?

Ai u ndal edhe tek fenomenet aspak të pëlqyeshme sipas tij me të cilat është dashur të përballen myslimanët gjatë viteve të shkuara në muajin e shenjtë të Ramazanit, ku festat me alkool janë zhvillluar ngjitur me xhamite e qytetit.

Imam Sytari u ndal në mesazhin e tij përpara besimtareve tek rendesia që ka muaji i shenjtë i Ramazanit për çdo mysliman dhe agjerimi në vetvete, cilësohet si sakrificë e pranuar.

Cfare parashikoi marrëveshja Rama-Basha: Zgjedhjet më 25 qershor, PD merr zv/kryeministrin e 6 ministra teknikë

 

 

 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

 1. rudin bardha says:

  Imam shteti dhe feja
  shteti dhe feja
  shteti dhe feja

  jane te ndara. njeri merret me punet e tokes
  tjetra me ato te qiellit.

 2. Patrioti 1444 says:

  Ik ore talibab. Shko ne arabi ku e ke vendin Shqiperia eshte Europe.

 3. patrioti says:

  mjer per ju sikur ta dinit cfar eshte feja ,ajo nuk erdhi vetem per arabet por mbar njerzimin,kushdo qe e lexon islamin do te mesoje dhe bindet se islami i meson njerzit te shpetojne ,cakun e perjetesis xheneten qe fitohet me obligime dituri urtesi pune vepra te mira rrenjet i ka ne kete bote por islami u luftua dhe nuk u la te zhvillohej asnjehere me gjersin e kuptimit te vet sikur te gjith te synonin te benin vepra te mira per te arritur shperblimin e zotit nuk do mbetej problem pa u zgjillur ,islami ne cdo pikpamje eshte vetem dobi ,dietaret kryemyftia imamet dhe besimtaret nuk bejne tjeter vecse percjellin fjalen e zotitqe eshte vetem dobi eshte mir te respektohen ,ta duam njeri tjetrin mbasi vlerat uniteti drejtesia ne to jan shpetimi jon ,nuk eshte e drejte te flitet pa dituri apo sipas deshires por me drejtesi mbasi drejtesia eshte qartesi i sherben unitetit kombetare ne kete komb nuk eshte se nuk kapopull pa lider dhe as lider pa mundesi por po shohim lider politik pa vlere ku per 100vite klas politike kan pasur kohe te mjaftueshme qe ky komb te ishte si gjith popujt e perparuar mbasi kan nentoke dhe mbitoke te begate ,por asnjeher skan menduar per kombin e tyre vec vetes se vet duke na lene ne probl;ematika te pazgjilleshme kjo eshte fatkeqesi jo nga islami as imamet as dietaret as arabet por nga vete keto bilbilat qe ligjerojne kaq buklur duke luftuar share muslimanet perbuzur dhe akuzuar pa te drejte grabitur prona vendos ligje marrveshje dhe cdo gje sipas deshires pa pyetur as drejtesin e zotit as amanetin pergjegjsit mbi popullin as popullin dhe tani lozin si duan dhe dalin tjeret pa pik turpi deri me fjale ofenduese ndaj bijeve me te mire te sinqerte te keti kombi vetem perse flasin nje shqetesim qe vlersojne,me keqardhje mund te them se te gjitha keto qe po heqim i kemi se akoma sjemi pjekur per te kuptuar dhe vlersuar drejt te gjith i mall; dhe i vogel domosdoshmerit te cilat jane pjesa kyce e zgjilljes problemit vlerat uniteti drejtesia ne to me shum respekt por ndollem ne nje vend ke respektit dhe drejtesis i ka humbur kuptimi

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close