Tahiri bind Ministrin grek, merr fund ankthi i toponimeve për emigrantët
Vendi - 05/09/2013 19:03

Vetëm pak orë pas takimit me Ministrin e Brendshëm në qeverinë e re Sajmir Tahiri, homologu grek ka bërë lëvizjen e tij zyrtare në vijim të shprehjes së angazhimit të tij për lëvizjen e lirë të qytetarëve shqiptarë në kufi.

Zyra e shtypit e PS-së bën të ditur se Ministri grek i rendit ka lëshuar një urdhër për mosndalimin e emigrantëve në kufi, pavarësisht problemeve në pasaporta. Po sipas PS urdhri i ministrit Dendias është shpërndarë pasdite në të gjitha pikat kufitare Shqipëri–Greqi.

Por pavarësisht njoftimit të PS, mësohet se shkresa ende nuk ka mbërritur në duart e palës shqiptare dhe as nuk është publikuar në faqen zyrtare të Ministrisë greke të rendit.

Më herët gjatë takimit që Ministri i Brendshëm i zgjedhur Saimir Tahiri pati me Ministrin grek për Rendin Publik dhe Mbrojten e qytetareve Nikos Dendias, i kërkoi këtij të fundit të mos pengohet lëvizja e lirë e qytetarëve shqiptarë drejt Greqisë, deri sa të marrë zgjidhje përfundimtare çështja e toponimeve.

Tahiri ka theksuar se duhet të garantohet parimi i reciprocitetit në pikat e kalimit kufitar me Greqinë.

“Duhet të intensifikojmë bashkëpunimin për të garantuar lëvizjen e lirë si dhe për të garantuar dinjitetin e shtetasve” tha Tahiri.

Ai ka shtuar se qeveria e re ka vullnet për të intensifikuar bashkëpunimin për sigurinë, luftën kundër trafiqeve dhe krimit.

“Duhet luftë e përbashkët ndaj trafikut të qënieve njerëzore ,drogës dhe krimit të organizuar” ka theksuar Tahiri.

Ndërsa nga ana e tij, Ministri grek i rendit garantoi mbështetjen e qeverisë helene ndaj qeverisë së re shqiptare dhe kryeministrit Edi Rama si dhe policisë shqiptare.

Me shume nga Vendi

Sekuestrohen 2.5 kg heroinë në Korçë, 6 persona në pranga, po e transportonin në Greqi VIDEO

Policia e Korcës ka sekuestruar gjatë pasditës të së mërkurës një sasi prej 2.5 kilogramë heroinë në Bilisht. Sipas informacioneve në pranga kanë rënë 6 persona, mes tyre një femër, që akuzohen për trafik dhe posedim të lëndëve narkotike. Të …

Kukës, Rama-Thaçi vizitojnë panairin artizanal, themelohet Dhoma Kombëtare e Tregtisë

Kryeministri Edi Rama dhe ai i Kosovës Hashim Thaçi vizituan panairin e punimeve artizanale të artizanëve të Kukësit dhe zonave përreth. Kryeministri Rama admiroi një pjesë të vyer të traditës kuksiane, të mirënjohur edhe jashtë kësaj treve veçanërisht për sixhadetë, …

Publikimi i SMS, Kadeli: Të mbahet përgjegjësi për nxjerrjen e sekretit shtetëror VIDEO

Përgjimi i Kryeministrit në një vend demokratik është cënim i sigurisë kombëtare. Kështu deklaron deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Gjovalin Kadeli, lidhur me mesazhin e bërë publik nga opozita. Në intervistën e mbrëmjes në RTV Ora News ai deklaroi …

Komisioni i ekonomisë diskuton ndryshimet ligjore për sigurinë e depozitave VIDEO

Qytetarët të cilët kanë mbyllur kursimet e tyre në shoqëri të kursim kreditit do të kenë më shumë siguri.Ndryshimet ligjore për rritjen e sigurisë së depozitave u diskutua në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave. Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, shpjegoi …

Prangoset gjyqtari i Pogradecit, Dhimitër Pojanaku u kap në flagrancë me ryshfet VIDEO

Një gjyqtar është arrestuar në Pogradec nën akuzën e korrupsionit pasiv. Sipas informacioneve të para të policisë, Dhimitër Pojanaku është arrestuar në flagrance, ndërsa akuzohet se ka marrë rryshfet rreth 500 mijë lekë… (Në foto: Gjykatësi Dhimitër Pojanaku i arrestuar për ryshfet)

Eksodi ’99, Basha: Rama nuk më ftoi njësoj si në rastin e Vlorës

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, deklaron se nuk ka pasur asnjë ftesë për të qenë pjesë e festimeve që u organizuan në Kukës me rastin e ditës së përkujtimit të 15 vjetorit të eksodit të kosovarëve. “Nuk kam asnjë ftesë. …

Arsenal armësh dhe municionesh në banesë, në pranga 40-vjeçari në Dibër

Policia e Dibrës ka sekuetruar gjatë ditës së sotme një arsenal armësh dhe municionesh, ndërsa ka vënë në pranga dhe poseduesin e tyre. Siç bëjnë me dije blutë e Peshkopisë, është arrestuar shtetasi Gazmend Kazia 40 vjeç nga Ushtelenxa. Ndalimi …

Aksident tragjik në Levan-Tepelenë, 3 të vdekur, 6 të plagosur FOTO VIDEO

Një aksident i rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në aksin Levan- Tepelenë. (Ne foto: Aksidenti)

Letra për Blushin, reagon PS Elbasan, kryetarja e degës: Shpifje nga anonimë përçarës VIDEO

Dega e Partisë Socialiste në Elbasan ka reaguar përmes kryetares së saj, Luljeta Arapi, lidhur me akuzat ndaj saj dhe të deleguarit të kryesisë, Ben Blushi. Përmes një deklarate për mediat, Arapi hedh poshtë me indinjatë akuzat e pavërteta dhe keqdashëse…
Elbasan, 800 socialistë akuza Blushit: Po krijon një grup anti-Rama

Fëmijët “marrin” Bashkinë Berat, nxënësit orë të hapur në ambjentet e pushtetit vendor

“Të flasim shqip”. Kështu është emërtuar projekti që nëpërmjet nxënësve të shkollave 9-vjeçare synohet përcjellja e një mesazhi të rëndësishëm qe institucionet vendore të jenë të hapura për qytetarët. Bashkia e Beratit sëbashku me Këshillin bashkiak  “është lënë”  në duart …

Ndriçimi në “Qafën e Pazarit” projekt për ndriçimin e zonës historike të Gjirokastrës VIDEO

Ndriçim i mirë i lokaleve private në harmoni me ndriçimin e jashtëm,është konsideruar prej ekspertëve dhe grupit të arkitektëve të si një element i rëndesishëm i marketingut të qytetit. Gjatë implementimit të fazës së parë të këtij projekti, ndriçuesit e …

Gondolat veneciane “mbërrijnë” në Shkodër, Venecia dhe Shqipëria, histori takimesh shekullore VIDEO

Është e vështirë për tu ndërtuar, pasi është një varkë që ka shumë pjesë. Duhet të dish si t’i montosh këto pjesë, sepse një diferencë e vogël bën që varka të mos ndërtohet siç duhet dhe natyrisht duke mos qenë …

Shqipëri-Kosovë, marrëveshje bashkëpunimi në fushën e planifikimit hapësinor VIDEO

Kosova dhe Shqipëria rrisin bashkëpunimin edhe në fushën e planifikimit hapësinor, strehimit , ndërtimit dhe në integrimin e zonave informale. Kjo u u bë e mundur edhe falë nënshkrimit të një memorandumi midis Ministres së Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina …

E drejta e autorit dhe njohja e ligjit, takim sensibilizimi me nxënësit e shkollave të mesme VIDEO

Njohja me të drejtën e autorit dhe të drejtat lidhëse ka qenë në fokus të aktivitetit të zhvilluar me nxënësit e shkollave të mesme në Elbasan. Sensibilizimi, përgatitja dhe njohja e tyre me këtë ligj, tashmë po kryhet nëpërmjet konkurseve …

Makinat e policisë lyhen me “bojë të re”, ICITAP: Janë jashtë standardi, nuk funksionojnë VIDEO

Pavarësisht se dje qeveria paraqiti një imazh të ri të policisë shqiptare, automjete me dizajn të ri, situata nuk është kaq e mirë sa i përket gjendjes se tyre. Në një raport të ICITAP, për kushtet e punës së policëve …

65-vjetori i themelimit të Rrëshenit, kryeministri Rama dërgon letër përshëndetëse VIDEO

Qyteti i Rrëshenit ka festuar 65-vjetorin e krijimit të tij si Qendër Administrative në rrethin e Mirditës, ku pjesë e aktiviteteve të shumta ka qenë edhe përshëndetja me anë të një letre e Kryeministrit Edi Rama, e cila u lexua …

Bombë ekologjike në Durrës, alarmin nuk e dëgjojnë vetëm instancat përgjegjëse VIDEO

Periferia në qytetin e Durrësit vazhdon të shënojë probleme të mëdha përsa i përket ndotjes ekologjike. Mbeturina të shumta jo vetëm që hidhen dhe akumulohen në zona të banuara, por ato më pas edhe digjen, duke shkaktuar një ndotje ekologjike …

Tmerrohet Burreli, rrëshqasin varrezat, erozioni që po “trondit të vdekurit” VIDEO

Rëshkitjet e shumta të tokës dhe erozioni duket se nuk po lënë të prehen në paqe personat të cilët prehen në varrezat e fshatit Ceruje të Bashkisë Klos. Prej 3 vitesh ato kanë shënuar zhvendosje, ndërsa shumë prej varreve kanë …

Ushtria në trafik droge, Basha: Rama të përgjigjet a ka dijeni, nëse po çfarë hapash ke marrë? VIDEO

“Kryeministër ke apo jo informacion për përdorimin e strukturës ushtarake për trafik droge?” Me këtë pyetje i është drejtuar kreu i partisë Demokratike Lulzim Basha, shefit të qeverisë Edi Rama pas përfundimit të takimit të tij me Ambasadorët e BE në Tiranë.

Imami: Kodheli të mos fshihet pas alibive, ushtria nuk është përfshirë më parë në krime

Abuzimet me naftën vazhdojnë, shteti gjobit subjektet por s’i ndalon VIDEO

Pavarësisht se Inspektoriati Qendror Teknik bëri publike listën me 45 subjektet që janë gobitur, ato vijojnë që të ushtrojnë normalisht aktivitetin e tyre, duke dëmtuar konsumatorët shqiptarë. Kjo çështje ngre një tjetër problem faktin se sasia e karburanteve që është …