Meta në Shkodër: Pjesëmarrja e gjerë e grave në lista sjell standarte në zgjedhje
06/03/2013 - 14:48
" frameborder="0" allowfullscreen>

Kreu i LSI-së Ilir Meta deklaroi sot në Shkodër se pjesëmarrja më e madhe e femrave në listat zgjedhore do të ndikojë në standartet e zgjedhjeve.

Duke folur në një takim me forumin e gruas për integrim, Meta ka premtuar mbështetje në politikat favorizuese për gratë sipërmarrëse.

“LSI-ja është e bindur se pa pjesëmarrjen e plotë dhe të barabartë të gruas ne nuk mund të kemi atë realitet europian që ne synojmë të gjithë. Angazhimi ynë ka qënë dhe mbetet për ti shërbyer një procesi zgjedhor sa më transparent  dhe pjesëmarrja sa më e gjerë e grave në lista dhe në Kuvend do të ndikojë për zgjedhje evropiane dhe institucione evropiane që do dalin nga këto zgjedhje” tha Meta.

Ai ka deklaruar se LSI ndihet krenare që ka bërë hap revolucionarizues duke vënë barazi gjinore 50 me 50 në të gjitha forumet e saj dhe synon që këta ta kthejë në realitet transformues për politikën.

“Ne jemi e do të jemi në krahun tuaj, se pa fuqizimin real të gruas, nuk mund të kemi një shoqëri të drejtë, me barazi të standardeve evropiane. LSI si forcë që ka angazhim kryesor integrimin është e bindur se pa këtë pjesëmarrje të plotë në jetën politike s’mund të kemi realitetin evropian që synojmë”- tha Meta.

 

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Basha: Sot Edi Rama e shiti Saimir Tahirin për të shpëtuar lëkurën e tij

Close