Serbi - Klani i Zemunit: “Pagëzim zjarri” për Ismail Morinën!
31/08/2017 - 12:45

Klani i Zemunit, mjaft i njohur në Serbi ka lëshuar një mesazh për Ismail Morinën. Milorad Lukoviç ose shkurt Legija (48-vjeç), i cili po vuan një dënim prej 40 vjet burg për vrasjen e kryeministrit Zoran Gjingjiç, është zotuar se do të ketë një “pagëzim zjarri” për Ismail Morinën nëse do të arrinte në Serbi.

Mediat serbe shkruajnë gjerësisht për rastin, duke nënvizuar se lajmi për ekstradimin e Morinës në Serbi është përhapur me shpejtësinë e dritës edhe në burgun “Alkatraz” në Pozharevc, burg i sigurisë së lartë.

Ish-komandanti i “Beretave të Kuqe” ishte një nga të parët që mirëpriti këtë informacion. Ai bëri shaka duke theksuar se Morina do ta gjente veten në një “dush të ftohtë” sapo të mbërrinte.

Të gjithë e dinë se Legija është në izolim dhe se nuk mund të bëjë asgjë, por ai i dha vetes një sipërmarrje të vogël.

Morina është ende nën arrest ekstradimi në Dubrovnik të Kroacisë.

Ismail Morina është ende në arrest ekstradimi në Dubrovnik. Gjykata e Lartë kroate anuloi vendimin e shkallës së parë më 10 gusht, por Gjykata e Dubrovnikut ka riprovuar vendimin e ekstradimit. Morina akuzohet nga organet serbe të drejtësisë për urrejtje fetare, racore dhe kombëtare.

Një hetim nga Prokuroria në Beograd është duke u zhvilluar ende.

Morina ngjalli zemërim në Beograd pas ngritjes me dron të flamurit të “Shqipërisë së Madhe” në ndeshje Serbi-Shqipëri.

Legija

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

 1. urtesi orientim says:

  bota ndollet ne fazen e bindjes ,kurse ballkani te mirkuptimit ,e them ne fazen e bindjes,sepse po binden qe padrejtesia ,eshte e urryer nga te gjith sepse ajo,zbeh perplas shkatrron dhe zhduk gjithcka,tani te gjith po vuajne pasojat e padrejtesive 100vjecare ku gjinis njerzore i ndryshoj natyralitetin duke e kthyer ne formalitet,por nevojat dhe domosdoshmerit ,po e bejne gjithnje te ndjesheme per te kuptuar ,se drejtesia eshte ulla veteme qe qarteson gjalleron jep shprese garanton siguri,paqe dhe eshte kufiri ndares mes se mires dhe se keqes vula zgjilljeve per gjithcka ,ku sejcili mbetet ne ecurit e suksesit permes se drejtes vleres dhe merites,nga padrejtesit e se kaluares,dhe tani qe po kalojme mbeten akoma format demokratike te rezistences ,vetmbrojtjes paraqitjes te se drejtave dhe kerkesa tyre ne forma nga me te ndrysheme ne te gjith popujt qe u eshte bere dhe u behet padrejtesi ,vetmbrojtja dhe paraqitja pasqyrimi i te drejtes kerkimit saje eshte e drejte legjitime e ka kushdo cdo popull ka dinjitet vlera morale perfaqesues te tyre,perfaqesuesit e nje kombi eshte pushtetari perfaqsit diplomatike dietaret shkencetaret ,por dhe heronjet te gjitha keto hyjne tek dinjiteti i nje kombi,,,,/ketu ne kete kendveshtrim hyn dhe ismail morina sipas veprimit tije ,sot ballkanasit ndollen ne faze mirkuptimi ,qe eshte faze bindje qe e kaluara duhet fshire me venien e te drejtave historike ne vend sejcilit dyke shenuar triumfin e te mires mbi te keqen, per ti hapur rrugen brezave gjeneratave te ardheshme per bashkpunim ,mbasi bashkpunimi eshte domosdoshmeri e ekzistences njerzore ne toke ,sepse u krijuam ne menyre te atille qe vetem permes ullzimit zotit ,drejtesis se tije krijohet lillshmeria uniteteve ku gjitha gjallesat ne menyre zinxhire japin dobi per njera tjetren ,dhe vecanarisht gjinia njerzore behen ndihmes dhe plotesues te njeri tjetrit duke dhene sejcili dobine per te cilen u krijua ku ne kete forme lehtesohen dhe zgjillen problemet e gjitheve,e kunderta ketyre padrejtesia ben zbrazjen e dobive dhe zevendesimin me me te keqen,sot armikun sejcili e ka tek egoja vet uni tije epshi tije,sikur sejcilit po ti japim token me pasurit e saje nuk ngopet po per kaq banore sa ka toka nuk do mjaftonte as gjithesia,neve jemi te varur tek krijuesi ne ekzistencen tone permes veprave tona ku padrejtesia nuk ka triumf siguri as sukses vec kapitullimit ndeshkimit kurse drejtesia sukses shpetim ne cdo pikpamje jan ligje qe zoti i krijoj ne nuk kemi fuqi ti ndryshojme ne nuk jemi krijues zgjilljesh sejcili per veten e tije ,por zgjilljet sejcili vec e vec i ka te unifikuara me ndihmesen e gjitheve,dhe shkaku problematikave ne toke eshte padrejtesia qe bllokon frymarrjen e drejtesise e cila lill domosdoshmerit drejt unitetit drejt dobive sipas ullzimit zotit, sikur sejcili te shihte veset e tije ne raport me ate cfar thot i malli zot dhe rregullohej do mbeteshim gjith vellezer,,,/uroj qe ballkanasit te kuptojne ralitetet e zhvillimit jetes vlersojne gabimet ndajn problemet dhe pranojn zgjilljet per tjetrin sic i kerkojne per vete duke qene ne qender drejtesia haku,sygjeroj mosvazhdim ne padrejtesi mbasi kushdo qe bene padrejtesi dikujt i ben padrejtesi vetes vet,duajeni veten duke dashur tjetrin ,ju kujtoj nje hadithe profetik ,te vlefshem per cdo kohe qe i drejtohet gjinis njerzore ,,mos ushqeni s’mir ndaj njeri tjetrit mos pregatitni kurthe ndaj njeri tjetrit dhe mos urreni njeri tjetrin por behuni sherbetorete zotit behuni vellezer..mir eshte qe ne ballkan te mos ndollin keto gjera duke urryer dhe grabitur te drejtat e tjetrit ,dhe luftuar vetmrojtjen si dicka te paligjeshme nderkohe per vete reagimet ndaj padrejtesive qe u behen i quani te ligjeshme,mire eshte qe te gjithe te keshillohemi me krijuesin tone duke lexuar ullzimin e tije,arsyeja qe te mos shkojme asaj rruge qe na sjell ate qe sna pelqen duam apo sduam ne,sepse zoti per krijimin dhe ligjet nuk na pyeti as qe nuk na pyet neve ,por neve duhet te qartesohemi qe rruga jone te jete e sukseseshme,jo me llimbje duam apo sduam neve sic lindem kemi cak vdekjen po keshtu zoti mallerishem i caktoj mase zhvillimi rregull cak gjithckaje qe e krijoj,keshtu dhe padrejtesis sproves se humbjes ndeshkimit i caktoj nje kufi ,ku kur arrihet caku zoti i ka caktuar ndeshkim,gje qe askush nuk mund ta ndalin dhe asqe shpetojne ndeshkimit te tije ,shenjat qe caku po ploteson kuptimin dhe afrohet ndeshkimi eshte ,1 kokfortesia ne vazhdim te padrejtesise ,dhe 2 kuptimi qe po luhet padrejtesi zgjimi masiv,ndryshimi i caktimit te caktimit te zotit nga ndeshkim ne meshire ndaj te padrejteve ,vjen vetem me pendim ,dhe ndryshim,sipas ullzimit zotit,ky koment behet per analistet gjeopolitik dhe kerkuesit shkencore te ketyre fushave te rajonit qe,jan ne kerkim zgjilljesh per orientime te qendrueshme afatgjata per rajonin duke i bere nje analize fetare dhe shkencore ngjarjeve historike sygjeroj hillni nje veshtrim ullzimit zotit mbasi njerzit e urte dhe sukseseshem pergjat historise zgjilljet perfundimtare me garanci dhe sukses te plote i kan gjetur vetem tek ullzimi zotit ,jo tek vetja egoja dhe vlersimi e mbeshtetja tek vetja mbasi kjo ulle solli vetveten dobesin ket ralitet zhvillimin e padrejtesise ku ndollemi afer perfundimit saje,me ose pa ndeshkim eshte zgjillje njerzore,sepse ne me veprimet tona terheqim caktimin e zotit ku padrejtesia terheq cdo te keqe dhe drejtesia cdo te mire ne veprojme keq ndersa per vete mendojme mire duke dalur kunder vetes vetshkatrrim,vall nuk kemi logjik ,vall skemi mundesi,ne kurrsesi padrejtesin nuk mund ta bejme triumfuese ,ne nje kohe kur zoti jone e beri sprove te humbjes,vall mund te sfidojme krijuesin e gjithesis ,vall mund te perballojme ndeshkimin e tije vall na pelqen e keqa ,nese jo po perse ne duhet te veprojme keq ndaj tjereve,perse tua grabisim te drejtat tjereve perse ti trishtojme tjeret perse ti urrejme tjeret perse ti luftojme tjeret perderi asgje qe ne na vjen e keqe nuk na pelqen ne vetet tona perse ne te kenaqemi me dobesin e tjetrit nderkohe qe per shkak te dobetit zoti sjell rriskun ne toke kurse te fortin e sprovon me te,nese i hillni nje veshtrim do te kuptoni qe raliteti i krijimit dhe zhvillimit permes drejtesise rregullit te zotit,eshte i ndryshem nga rraliteti zhvillimit njerzore i mbeshtetur ne ego un epshdhe do dilni ne kuptimin e hadithit profetik ,ku nje njeri e pyeti te dreguarin e fundit te zotit ,muhamedin ,a,s i tha cfar vendi ,ze un tek zoti im ,i derguari zotit,ju pergjigj ,ti ze vend tek zoti yt aq za zen vend zoti yt ne zemren tende../me respekt per kerkuesit e diturise

 2. Bujanoc says:

  Nëse e lejon Shqipnija edhe Kosova ekstradimin e Ballistit ne Serbi, kjo do të ishte tragjedija më e madhe në historin moderne.
  Porsis Tiranën dhe prishtinën zyrtare ta mbrojn kët TRIM me të gjitha forcat Politoke se këta munden me mbrojt sido qoft.
  Por edhe Federata FFSH bashkë me Lejtart LUANA që i pati në Beligrad si p.sh TAULANT XHAKA, LORIK CANA etj që ta marin një Avokat mbrojtë per Ballistin se kan Para për me pagu mbrojtësin e Tina.
  Ju lumt o TRIMA se ne shqiptarër ne Bujanoc e Preshevë e Medvegjë ballafaqohemi çdo dit me keta shkit e shkinave.

  RROFT SHPINIJA

Komento

Read previous post:
Njësia elitë amerikane që do të vrasë Kim Jong-un?

Close