Zgjedhjet 2017 - Përfundon numërimi: PS 74 mandate, PD 43, LSI 19, PDIU 3, PSD 1. Idrizi jashtë
27/06/2017 - 20:03

Për herë të parë në Shqipëri, vetëm 47 orë pas zgjedhjeve të 25 qershorit ka përfunduar procesi i numërimit në të gjithë Shqipërinë, duke shpallur edhe rezultatin.

Kryetari i KQZ, Klement Zguri në një deklaratë për mediat tha se ka përfunduar zyrtarisht numërimi. Ai tha se sipas rezultatit paraprak PD merr 74 mandate, PD, 43, LSI 19, PDIU 3 dhe PSD 1 deputet. 

Zguri: Në këto zgjedhje në Shqipëri kanë marrë pjesë në zgjedhje 1 613 087 zgjedhës, ose 46.72% të numrit të përgjithshëm.

Në rang kombëtar, rezultati paraprak i zgjedhjeve, e ritheksoj paraprak, i mbëritur në KQZ në mënyrë elektornike përmbanë këto shifra. Numri i përgjithshëm i votave të vlefshme ka qenë 1 580 778. Votat janë ndarë sipas subjekteve elektorale si vijon:

PS 763 999 vota ose 48.33 % të numrit të votave vlefshme, e kthyer në 74 mandate

PD 455 481 vota ose 28.81%, mandate 43

LSI 225 678 vota ose 14.28%, mandate 19

PDIU 75 938 vota ose 4.8 %, mandate 3

PSD 14 988 vota ose 0.95 %, mandate 1

Të gjitha partitë e tjera kanë marrë në totalin e tyre 44 661 vota ose 2.8% të votave të vlefshme.

 Per te klikuar per rezultatet sipas qarkut klikoni ne homepage e Oranews.

Ora 14:23 PS fiton thellë në Vlorë, PD ruan Shkodrën, barazojnë Lezhën

Ora 09:40 Në Kavajë FNSH blindon KZAZ, pritet të nisë numërimi për kryetarin e bashkisë

Ora 09:40 Beteja për Tiranën, Spartak Braho mbetet jashtë, LSI shpëton Luan Ramën

Ora 09:02 Surpriza Doshi në Shkodër, edhe 23 kuti votimi për numërim

Ora 08:52 Në Tiranë kutitë e fundit, PS 18 mandate, Idrizi e Doda jashtë parlamentit

Ora 08: 10 Ja qarqet ku po numërohen kutitë e fundit të votimit

Në Berat kanë mbetur 4 kutitë e fundit pa u hedhur në sistemin e të dhënave të KQZ. Durrësi ka për numërim 53 kutitë e fundit, në Elbasan mbeten ende 67 kuti, në Gjirokastër 11 kuti, në Kukës 2 kutitë e fundit, në Lezhë 2 kuti, në Shkodër 30 kuti, Tirana ka 75 kuti ende për numërim dhe Vlora ka 3 kuti.

Këto janë ndarjet e mandateve për 12 qarqe. Partia që mori më pak vota

Ora 03:40 Ndërpritet numërimi në KZAZ tek njësia 5. Numërimi rifillon në orën 09:00

Ora 02:13 Dy kuti nga KZAZ e Beratit do dërgohen në KQZ

Ka përfubnduar edhe në Berat numërimi i votave, por janë dy kuti fati i të cilave do të vendoset në KQZ. Kutitë 34 29 dhe 33 18 kanë pasur disa problematika dhe për këtë aryse është vendosur që të dërgohen në KQZ. Ndërkohë vijon numërimi në Kuçovë dhe në Urën Vajgurore

Ora 00:46 Deputetja e PDIU në Dibër, Reme Lala: Do t’i bashkohem Ramës

Ora 00:45 PS dhe PD ndajnë nga dy mandate në Dibër, LSI dhe PDIU nga një deputet

Ora 00:30 Shfaqet Lulzim Basha: Komentet pas përfundimit të numërimit

Ora 00:14 Rama del nga selia e PS, nuk pranon të flasë për mediat

Ora 23:30 Çfarë do të ndodhë me koalicionin PS-LSI në këshillin bashkiak? Veliaj përgjigjet

23:06 Tahiri shmang përgjigjen për Ilir Metën, flet edhe për mandatet në Tiranë

Janë mbyllur votimet në Skrapar, Klos, Libohove, Kolonje, Pustec, Has, Tropoje, Puke, Delvine, Selenice, Mat, Rrogozhinë, Konispol, Prrenjas, Belsh, Tepelenë, Devoll,  Himarë dhe Librazhd, Dibër, Mat, Peqin , Divjakë, Fier,  Mallakastër, Patos, Roskovec,Permet, Korcë, Maliq, Pogradec,  Sarandë, Vlorë.

Nuk jane mbyllur votimet: Berat, Kucovë, Polican, Ura Vajgurore, Bulqizë, Durrës, Krujë, Shijak, Cërrik , Elbasan, Gramsh, Lushnje, Dropull, Gjirokastër, Këlcyrë, Memaliaj,

Ora 22:22 Mbyllet numërimi në qytetin e Vlorës

Ora 21:55 Përfundon numërimi në Sarandë, PS-8651 vota, PD-3346 vota, LSI-1920 vota, PDIU-758 vota

Ora 20:10 Elbasan, PD siguron edhe një mandat, PS kryeson bindshëm

Ora 20:00 Lazarati ndëshkon thellë PS, e nxjerr forcë të tretë

Ora 19: 47 Zguri inkurajon: Të tregojmë që në Shqipëri numërohet me transparencë

Ora 19:40 Nis numërimi në KZAZ 35 

Ora 19:31 Manjani: Rama e ka të gjithë tepsinë për vete, të hajë deri sa të fryhet!

Ora 19:20 Ndërpritet numërimi në KZAZ 35 në shkollën “Vasil Shanto” Tiranë

Ora 19:01 Surprizon sërish PDIU në Peshkopi, rezultatet që ndajnë 6 mandatet e Qarkut

Ora 18:45 Mbyllet votimi në Librazhd

PS 10.973, PD 2979, LSI 1228, PDIU 1557

Ora 17:44 PS mban mandatet e 2013 në Korçë, ja sa merr PD dhe LSI

Ora 17:40 A do t’i marrë 18 mandate Rama në Tiranë? Kamza mbetet blu

Ora 17: 10Rama i shkëput edhe Lezhën PD-së, PS e PD me nga 3 mandate, 1 LSI

Ora 17:06 PS merr 3 mandate në Gjirokastër, PD dhe LSI nga 1 deputet

Ora 16:52 Ristani jashtë Kuvendit: I keqardhur për rezultatin, misioni i PD vazhdon

Ora 16:39 Zhgënjimi i PD në zgjedhje, Deda në krah të Bashës: Mos mendo dorëheqjen!

Ora 16:11 Mbyllet votimi në bashkinë Prrenjas

PS fituese me 6737 vota. LSI e dyta me 3044 vota, PD e treta me 2397 vota. PDIU 972 vota

Ora 13:50 Basha apel numëruesve: Mos lejoni deformim apo tjetërsim të votës

Ora 13: 45 KQZ paralajmëron komisionerët: Deri në 22:00 të keni mbaruar numërimin

Ora 12: 52: Mbyllet numerimi ne bashkine Konispol.

PS merr 2369 vota, LSI 495 vota, PDIU: 290 vota, PBDNJ: 350 vota, FRD: 38 vota.

Ora 12: 44 Burrelin e merr PS 

Ne Kzaz 16 Burrel mbyllet numërimi: PS merr 7111 vota, PD 5913 vota, LSI 2425 vota, dhe PDIU 523

Ora 12: 19 PD-së i bie edhe Klosi, fiton PS me mbi 500 vota më shumë

Ora 12: 13 Kryeson PS, por Sakja është i bindur: PD forcë e parë, unë Kryebashkiak

Ora 12:00 Numërimi i votave, qarqet ku proçesi po ecën me ‘hapa breshke’

Ora 11: 50  Exit Polli Ora News gjen pasqyrim edhe tek mediat greke

Ora 11: 47- Klosi kalon majtas 

Nis numerimi ne Diber, jane numeruar 45 kuti nga 118. Mbyllet votimi ne Klos, duke e kthyer ate ne bastion te PS

Nga te dhenat e KQZ  PS ka marre 3312 vota, PD 2770 vota, LSI 1791 vota, PDIU 497 vota.

Ora 11: 56 Ne Elbasan pezullohet numërimi në pallatin e sportit

Ora 11: 20 Skrapari nuk tradhëton Metën, forcë e parë me +1000 vota ndaj PS

Ora 11: 19   Tropoja mbetet blu pavarësisht rilindjes urbane

Ora 11: 16 KQZ denoncon tre KZAZ 

KQZ denoncon tre KZAZ që kanë pushuar numërinin  deri në orën 17:00 në shkelje të Kodit Zgjedhor duke shpërduar detyrën. Ata janë KZAZ nr 74 Përmet, KZAZ 37 dhe 31 në Tiranë   

Ora 10:40 Përmbyllet votimi në Delvinë, PS udhëheq bindshëm Vlorën

Ora 10: 12 PD mban Hasin me një diferencë të konsiderueshme ndaj PS

Ora 09: 40  Projeksioni ne qarkun Shkoder

 

Mbyllet numerimi në Pustec te Korces Shikoni fotot per rezultatet   

 

Ora 09: 05 Ne Vlore te numeruara 236 nga 447 kuti

PS 35191 vota
PD 11832 vota.
LSI 7552 vota
PDIU 1922 vota
Libra 734 vota
PKD 437 vota
Mega 435 vota

Ora 09:00 Ne KZAZ 28 Njesia Paskuqan.
Jane numeruar 18 QV nga 36 gjithsej, rezultati sipas subjekteve eshte si vijon:
1 PD 3606. 47.65%
2 PS. 2539. 33.55%
3 LSI 1099. 14.52%
4 LIBRA 93. 1.23%

Numrimi eshte nderprere per nje pushim dhe rifillon ne oren 12.

Ora 08: 49 Nis numërimi në bashkinë e Elbasanit

Në bashkinë e Elbasanit ka nisur vetëm mëngjesin e sotëm numërimi i votave. Po numërohen 3 kutitë e para. Vazhdon numërimi në Prrenjas, Librazhd, Cerrik dhe Belsh. Ndërsa në Peqin nuk ka nisur ende.

Ora 08: 45 Rama zgjohet me buzëqeshje: Kryevepër ende e pambaruar

Ora 08: 35 PS merr fitoren e parë, Puka mbyll proçesin e numërimit. Numri i votave

Ora  08:26  PS i rrëmben 1 deputet PD në Shkodër, Doshi merr mandatin e Frrokut

Ora 08: 00 Dy qarqet e vendit ku PD dhe PS ndajnë numër të barabartë deputetësh

Ora 03:27-Në Urën Vajgurore vijon procesi i numërimit, në 4 kuti rezultati është ky:

LSI 186 vota
PS 587 vota
PD 306 vota

03:25 -Të dhënat në rang kombëtar, PS mbi 50% të votave

Nga të dhënat e KQZ në rang vendi, Partia Socialiste ka marrë 45.621 vota ose 50.24%, e ndjekur nga Partia Demokratike me 24 mijë e 281 vota, ose 26.74%. Partia e tretë renditet Lëvizja Socialiste për Integrim me 15 mijë e 353 vota ose 16.91%.

PDIU renditet partia e katërt me  3 577 vota ose 3.94%, e ndjekur nga Libra me 1.10%. Të dhënat janë publikuar nga KQZ në orën 03:15.

Ora 3:21 Rezultatet në rang kombëtar, PS me 28 mandate. PD 17, LSI 9, PDIU 1

Sipas projeksioneve të deri tanishme, PS kryeson me 28 mandate deputetesh, e ndjekur nga PD me 17 deputete, LSI 9 dhe PDIU 1 deputet.

02:55- Rezultatet në rang kombëtar, kryesor PS me mbi 50%. PD ndiqet nga LSI

Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në ranga kombëtar, Partia Socialiste ka marrë deri më tani 50.01% të votave, e ndjekur nga Partia Demokratike me 26.99% të votave. Lëvizja Socialiste për Integrim renditet e treta në rang kombëtar me 16.67 për qind të votave. Rezultatet janë të orës 02:55.

Të dhënat minutë pas minuti nga raportimi i gazetarëve të Ora News në gjithë Shqipërinë

Ora 02:47 Procesi i numërimit në Elbasan u shty për në orën 7:00

Ora 02:40 Kzaz 13 Lezhe QV 0690- Blinisht
PD 152  vota
PS 174 vota
LSI 10 vota

Ora 02: 35 Përfundon numërimi i kutisë së parë në Poliçan
PS 107 vota
LSI 19 vota
PD 7 vota 

Ora 02:28 Në Dibër kur janë numëruar 3 kuti

PD 173 vota
PS 153 vota
LSI 29 vota 
PDIU 213 vota 

Ora 02:05 Shkolla e Kuqe, Tiranë KZAZ 38

Ka përfunduar kutia e parë:

PS 158 vota|
LSI 24 vota,
PD 97 vota
LIBRA 15 vota

Ora 02:00 Ne Kavaje procesi i numërimit pritet të fillojë në orën 3

01:47 –Rezultatet e numërimit të votave në Kolonjë, ku janë numëruar 7 qendrat e para:
PS 1002
PD 142
LSI 658                       

Devoll.5 qendrat e para:
PS 648
PD 787
LSI 111
PDIU 26
Libra 10

01:45 – Procesi i numërimit të votave ka nisur edhe në KZAZ-të 83 dhe 84 në Qarkun e Vlorës.

01:38 –Në KZAZ-në numër 65 në Poliçan kanë votuar  6.942 votues nga 13 mijë e 600 votues. Janë hapur tre kutitë e para.

01:35- Dibër, hapen 8 kutitë e para

Procesi i numërimit të votave ka nisur edhe në Qarkun e Dibrës. Gazetarja e Ora News raporton se Peshkopi janë për t’u numëruar 118 kuti, 8 prej të cilave janë hapur tanimë për t’u numëruar. Pjesëmarrja në votime është 56.7 për qind. Numërimi ka nisur edhe në Klos dhe në Burrel.

01:35 – Në Himarë kryeson PS

Nga 39 kuti votimi në Himarë, gazetarja e Ora News reformon se janë numëruar 4 prej tyre, ku në avantazh është Partia Socialiste. Nga numërimi i derimëtanishëm, PS ka marrë 393 vota, PD 68 vota dhe LSI, 98 vota. 8 vota kanë rezultuar të pavlefshme.

01:20- Procesi i numërimit të votave nuk ka nisur ende në Kavajë, përkatësisht KZAZ-ja 42.

01.18 –Procesi i numërimit në Vlorë nuk ka nisur ende për shkak se numëruesit po trajnohen.

01.10 – Procesi i numërimit të votave ka nisur edhe në Ura Vajgurore.

Procesi i numërimit ka nisur edhe në bashkinë Dibër.

01:02 -Në Tepelenë ka përfunduar procesi i numërimit në dy kuti.

Nga numërimi rezultati del si më poshtë:

-PS 57 vota, PD 28 vota dhe LSI 5 vota në Lopas                         

-PS 90 vota, PD 8 vota dhe LSI vota 8 në fshatin Sinanaj.

Ka nisur procesi i numërimit edhe në KZAZ-në 72 në qytetin e Korçës.

00:41- Në Përrenjas dhe Belsh pritet të nisë për pak minuta procesi i votimit, ndërsa në Librazhd, Cërrik dhje Gramsh ka nisur tashmë. Elbasani dhe Peqini do të nisin numërimit sot në orë 7 dhe 8 të mëngjesit. 

Në qarkun  e Korçës përfundoi dorëzimi i të gjitha materialeve zgjedhore pa probleme.

00:30 -3 kutite e para ne Pustec. Deri tani PS 446, LSI 435, PD 257.

00:20- Pas qytetit të Durrësit, edhe KZAZ-ja 48 që i përket qytetit të Elbasanit ka vendosur që procesi i numërimit të votave të nisë nesër në mëngjes.

00:10- KZAZ-ja 58 në Fier, ka marrë në dorëzim 105 kuti votimi të qytetit të Fierit dhe Mbrostarit. Pas një pushimi të shkurtër, pritet të nisë procesi i numërimit.

 00: 07 Gazetarët e Ora News të shpërdarë në të gjithë Shqipërinë raportojnë këto të dhëna:

Në Tepelenë ka përfunduar numërimi i kutisë së parë: PS 77 vota, PD 12, LSI 12

Kryetari i KZAZ- së me numër 64 në Berat Gent Zëre konfirmoi se proçesi i numërimit do të nis rreth orës 1:00 me tetë grupe numërimi.

23:50 -Rreth orës 23:50 minuta, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bëri të ditur pjesëmarrjen në rang vendi për 45.55 për qind të kutive të votimit ose 2496 qendra. Sipas KQZ-së, pjesëmarrja për këto qendra është 45.17%.

23:40 -Pustec, kryesor LSI-ja

Ka nisur procesi i numërimit të votave në bashkinë minoritare të Pustecit, ku sipas të dhënave paraprake kryesore Lëvizja Socialiste për Integrim. Pusteci është KZAZ-ja 3751.

23:38 –Në qytetin e Durrësit, komisionerët e Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste kanë bërë marrëveshje që procesi i numërimit të votave të nisë nesër në mëngjes. Procesi do të nisë në orën 7 të mëngjesit ku do të numërohen 460.

23:34 –Procesi i numërimit të votave ka nisur edhe në Tepelenë.

23:30 –Procesi i numërimit të votave nuk ka nisur ende në Gramsh, Cërrik, Përrenjas në Qarkun e Elbasanit.

23:25  –Në KZAZ 35 në Tiranë me 95 qendra votimi që i përket zonës së “Vasil Shantos” ka përfunduar dorëzimi i kutive.

23:20  -Nis numërimi i votave në Has. 

23:17  Gazetarët e Ora News të shpërdarë në të gjithë Shqipërinë raportojnë këto të dhëna:

Më Himarë ende nuk ka nisur numërimi.

Në Elbasan KZAZ 47 ende nuk ka grumbullur kutitë

Në Elbasan KZAZ 48, 49, 50 ka grumbulluar kutitë, priten numëruesit për të filluar procesin e numërimit

23:00 Gazetarët e Ora News të shpërdarë në të gjithë Shqipërinë raportojnë këto të dhëna:

Në qarkun e Kukës përfundoi pa probleme dorëzimi i materiale zgjedhore.

Në Shkodër përfundon dorëzimi i materialeve të 45 qendrave në  KZAZ 5

Në Shkodër përfundon dorëzimi i materialeve të 47 qendrave në  KZAZ 3

Në Pustec janë hapur tre kutitë e para

Në KZAZ Kavaja, numërimi pritet të fillojë pas orë 24:00

Në Gramsh, Librazhd dhe Përrenjas nuk ka nisur ende procesi i numërimit

Në gjithë qarkun e Gjirokastrës nuk ka nisur ende procesi i numërimit.

Në Pukë nuk ka nisur ende procesi i numërimit.

Në Fier mendohet që të nisë procesi i numërimit në orën 00:00.

Në Lezhë nuk ka nisur ende procesi i numërimit.

Në Elbasan nuk ka nisur ende procesi i numërimit.

Në qarkun Durrës ka përfunduar dorëzimi i materialeve.

Klikoni ketu per tu informuarZgjedhjet, mbi 2000 QV të numëruara: PS 75 mandate, PD 42, LSI 20…

Klikoni ketu per tu informuarExit Poll-i kombëtar: PS merr 45-49 % te votave, PD e dyta, LSI e treta

Klikoni ketu per tu informuarMinute pas minute te gjitha zhvillimet ne diten e zgjedhjeve 25 qershor 2017

 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Njësia elitë amerikane që do të vrasë Kim Jong-un?

Close