Gjermania ndalon hyrjen e 10 shqiptarëve
13/08/2017 - 15:49

Dhjetë shqiptare janë ndaluar të hyjnë ilegalisht në Gjermani nga policia federale. Bëhet fjalë për dy familje të cilat po udhëtonin në një minibus në autostradën , afër Rottal-Ost kur janë kontrolluar nga policia shkruan portali gjerman plus.pnp.de

Ata kanë treguar pasaportat shqiptare. Nga kontrolli i dokumenteve është zbuluar se shoferi dhe shoqëruesi i tij kishin qenë më parë të dënuar për falsifikim dokumentesh dhe për trafikim të të huajve në Gjermani. Kur janë pyetur për qëllimin e qëndrimit në Gjermani ata kanë dhënë deklarime kontradiktore

Pas marrjes në pyetje lidhur me qëllimin e udhëtimit dhe qëndrimit në Gjermani, ata ranë në kundërshtim me deklarimet e tyre. Për këtë shkak ato u dëbuan nga territori gjerman dhe u kthyen në Austri.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. kendveshtrim says:

    kur njerzit e thjeshte behen si politikanet ,politikanet i quaj si genjeshtare,po politikanet evropian qe flasin bukur premtojne hyrje ne evrope dhe nuk e veprojne si duhet te quhen po keshtu ne cdo pikpamje ato ne thelb nuk e veprojne ate qe e shprehin [premtojne]u arrit pika e njejte e veprimit njerzore i vogeli si i malli,sepse te medhenjet e dhan mesimin i vogli vezhgoj veprimet ,ja qe i mesoj te gjitha,kjo eshte pika kritike per te gjith,ku zvoglon mundesit e hapsirave te padrejtesis,por nese nuk mbushen vakumet e vlerave drejtesis rregullit ligjit ,bota rrezikon seriozisht shthurje,dhe rremuja ne toke arsyeja ,mbijetesa,pamundesia sepse grabiten mundesit ,por dhe ramja dobive nga gjallesat pershkak te tejkalimit te mases ne shvillim te shfrenuar ,por dhe mungesa unitetit njerzore ne domosdoshmeri,po krijohen rrethana ku askush mbi siperfaqen e tokes ,kudo i fuqishem apo i pafuqishem te mos jet i sigurt per asgje ,sepse mungesa mungesa e vlerave unitetit dhe drejtesis ne to qe vine nga besimi ne zot friga ndaj ndeshkimit te tije ,tashme jane zevendesuar me antivlera ,te cilat po zhvleftesojne gjithcka ne menyre te paimagjinueshme,me shum shpejtesi ,ky eshte rendimenti egos unit epshit qe ne gjuhen e zhvillimit njerzor te sotem quhet interes,qe e permbledhim ne nje kapitull,me gjeresin e vet te quajtur padrejtesi ,ku cilesit e saje jane ,zbeh perplas shkatrron dhe zhduk gjithcka,e urrejme te gjith per kete shkak por nga padituria dhe mashtrimi e veprojn pjesa me e malle njerzore duke vepruar te mellenjet per perfitime dhe duke pare te vegjelit te mellenjet,dhe mendojne se kjo eshte e verteta sepse ato na drejtojne dhe ato din me shum se ne,njerzit e thjeshte kudo vezhgojne ngjarjet brenda dhe jasht vendeve te tyre,kurse sipas gjuhes se fese ky kapitull studiohet si haram qe do thot e ndaluar ,ne gjeresin e tije zoti mallerishem e ka cekur per cdo gje qe eshte e demeshme per ne dhe gjallesat qe na sherbejne ne dhe e ka ndaluar per ne duke vene ndeshkim per te ,por si e ndaluara haram si e lejuara hallalle jane te lillura organikisht qe nga krijimi ne tre shkallet e zhvillimit te veprimeve te tyre me organizmin njerzore duke na vene pergjegjes dhe peng sejcilin ne tre shkallet e zhvillimit te veprimeve te tyre ,p,sh nese mendojme veprimet haram ndjehemi te stresuar ,nese flasim tjeret na lene me gojen mbyllur me fakte,por nese themi fjalen haram ne fund te saje goja rrin mbyllur ,nese veprojme veprime haram ,ne fund qe puna duket marrim vlersimin e tjereve ,ku krimi ndeshkohet,por e njejta gje ndoll me zhvillimin kur gjithe ne menyre te organizuar tejkalojme masen gjadhesat ulin dobit mbi te cilat ne planifikojme jeten,ligjet e zotit jane unifikuar aq me precizion tek ne levizjet tona ne cdo pikpamje ne toke dhe univers saqe qartesohen ne menyre precize ,bindese cdo detaj ky ishte interpretim i haramit [te ndaluares ,padrejtesise krimit ]por e kunderta ndolle me hallallin,[te lejuaren ,drejtesine ]ne tre gjendjet e zhvillimit te veprimeve te saje ne trupin tone dhe mardheniet me cdo gjalles,i lartesuar eshte krijuesi jone tek i cili nuk mund te gjindet asnje gabim,as ne krijim dhe as ne ligje ,as ne ullezim, sa vlersim te pamerituar i japim vetes sone kur ne i kemi mundesite ,por duam veten cdo te mire per veten por jo per tjeret ndertojme nje bote me vete ligjesh dhe veprimesh ne dobi te vetes jasht ralitetit sepse gjerat ne krijimin dhe zhvillimin e vet per tu ruajtur epersia tyre per sejcilin ato cfar deshiron per veten e vet ne dy botet ne qender kan allurimin e zotit,obligimet diturin urtesin vlerat drejtesin ne to qe te gjitha i perfshin ullzimi zotit i cili na ben te njejte ne vlersim ,ne ligje por sipas aftesise kuptimit dhe veprimit dituris urtesis angazhimit ne te jep meriten,dhe ne pergjithesi askush nuk ndjehet keq,dhe i tepert mbi siperfaqen e tokes dhe as i pavlere por te gjith behen ndihmes dhe plotesues duke dale ne siperfaqe zgjilljet nje mrekulli dhe dobi e pafundeme qe vec zoti e din,e zem sikur sna pelqen asgje tjeter vec vetes egos epshit unit jemi te fuqishem dhe njerzit mund ti mbysim ne konflikte luftra duke perfituar nje grup i vogel njerzish ,kjo ka nje pergjigje nuk ka rrugdalje as rrug shpetimi padrejtesia nese analizojme ligjet e zotit do bindemi se padrejtesia ka keto cilsi ndeshkim,kapitullim e cila deri ne fundin e cakut shoqerohet nga gjithcka negative,ullzimi eshte tregues per te mos gabuar dhe mos shijuar te keqen eshte dobi shpetim ,e nese nuk e marrim duam apo zduam ligjet e zotit jan te percaktuara ato jan aktive gjalleri vepruese keto jane sfida ose shpetimi yne individual dhe kolektiv ,nese ne genjejme kemi mashtruar veten jo zotin ligjet e tije ne univers veprojne sipas percaktimit zotit eshte zgjellje njerzore ke duan te terheqin kunder vetes te miren apo te keqen me veprimin e vet,ne do jemi humbesit apo fituesit me drejtesi ne veprim apo padrejtesi,ky koment behet per ate kategori njerzore qe duan dhe jan ne kerkim te zgjilljeve per problematikat e kohes per te dhene mesazhet e paqes per tu bere celes zgjilljesh te problematikave njerzore te kohes jo celes konfliktesh ndernjerzore me respekt per kerkuesit e diturise zgjilljeve dhe percjellesit e mesazheve te paqes

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close