Masa e sigurisë - Droga në Llakatund, burg për 8 të arrestuarit, lirohet inspektori i policisë
17/07/2017 - 16:15

Gjykata e Vlorës ka vendosur masën e sigurisë arrest me burg për 8 nga 9 të arrestuarit lidhur me kapjen e mbi 15 ton kanabis në fshatin Drithas të Llakatundit në Vlorë.

Gjykata la në burg inspektorin e policisë Lirim Lamaj së bashku me të vëllanë Astrit Lamaj.

Në arrest me burg u lanë dhe kryeplaku i fshatit Balil Gjata, Myzafer Tushaj, Ervin Tushaj,  Rakip Arapaj, Kudret Tushaj, Elion Tafili.

Ndërkaq për inspektorin e policisë  Avdyl Sinanaj, i akuzuar për shpërdorim detyre, u vendos masa detyrim paraqitje.

Mbi 15 ton kanabis u kapën në fshatin Llakatund të Vlorës  në tre banesa,  gjatë një operacioni ku u përshinë edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë si dhe u mbikqyr nga krerët më të lartë të polici dhe prokurorisë së Vlorës.

Në oborrin e banesës së inspektorit të zonës  Lirim Lamaj, i cili është prangosur së bashku me të vëllanë Astrit Lamaj, policia gjeti  një parcelë me rreth 270 rrënjë lëndë narkotike kanabis sativa.

Ndërkohë sasia tjetër prej 15 ton drogë u gjet në formë presimi dhe çokollate, të ndara nëpër pako dhe thasë plastikë të zinj. Gjithashtu janë sekuestruar 5 armë zjarri automatik kallashnikov.

Lexo më shumë: Ngarkesa 1.3 ton kanabis në Kavajë, 5 të arrestuarit mohojnë akuzën


/Oranews.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close