Aksident në aksin Elbasan-Librazhd, 2 të vdekur dhe 4 të plagosur
Vendi - 24/01/2013 13:04

Një aksident me pasojë vdekjen e dy personave dhe plagosjen e 3 të tjerëve ka ndodhur paraditen e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd.

Ngjarja e rëndë është shënuar në hyrje të qytetit të Librazhdit në vendin e quajtur Babje ku një automjet  me targa AA 583 FC e kompanisë SHRT Myrto është përplasur me një maune me targa maqedonase Bitola 595 DM i cili drejtohej nga  43-vjeçari Peco Stojanovski.

Për pasojë kanë gjetur vdekjen Ilir Veliaj 36 vjeç dhe Trëndafil Bregasi 51 vjeç nga Skrapari, ndërsa janë plagosur tre persona të tjerë, identiteti i të cilëve nuk bëhet ende i ditur.

Mësohet se njëri prej të plagosurve,  Xhevahir Kurti 56 vjeç është transportuar me helikopter në Spitalin Ushtarak në Tiranë si pasojë e gjendjes së  rëndë shëndetësore ndërsa dy të plagosurit e tjerë ndodhen në spitalin e Elbasanit.

Ndërkohë policia e cila ka shkuar në vendngjarje ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë e shkaqeve të aksidentit të rëndë.

Me shume nga Vendi

Kënga greke për vrasjen e Ilia Karelit: I nxorën shpirtin e u fshehën si krimba VIDEO

Këngëtari grek, i cili përfaqësoi Greqinë në festivalin e Eurovision 2013 në Suedi ka postuar në youtubë një këngë ku kritikohet dhuna e gardianëve grekë ndaj shqiptarit Ilia Kareli. Kënga e kënduar nga Agathonas Lakovidhis është me vargjet e avokatit …

Paloka: Qeveria në dijeni të trafikut të drogës, jo vetëm nga ajri por edhe nga deti

Partia Demokratike ka shkuar më tej me akuzat ndaj ushtrisë për implikimin e strukturave ushtarake në transportin e lëndëve narkotike.  Kryetari i Grupit Parlamentar Demokrat Edi Paloka deklaroi në studion e Ora News se  për trafikun e drogës,  nuk janë …

Veliaj për pensionet: Nuk do të ketë rritje të moshës deri në vitin 2032 VIDEO

Nuk do të ketë rritje të moshës së pensionit deri në vitin 2032. Këtë parashikon reforma e qeverisë për sistemin e pensioneve. Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erjon Veliaj, u shpreh se reforma është e domosdoshme, por siguroi se …

Udhëzuesi i Bashës për zgjedhjet në PD, deputetët: Nuk kemi rezerva dhe as pakënaqësi VIDEO

Deputetet e Partisë Demokratike e shohin si normal dhe pa rezerva udhëzimin e kryetarit, Lulzim Basha, për zgjedhjet në strukturat drejtuese. Sipas tyre e rëndesishme është që ky proces të jetë cilësor dhe të karakterizohet nga një garë e lirë. …

Ahmetaj në Rumani, takime për forcimin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, kryesoi vizitën e delegacionit të lartë shqiptar në Bukuresht, pjesë e të cilit ishin edhe Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, Drejtori i KESH Agron Hetoja dhe deputeti i PS, …

Basha pret Sequin: PD mbeshtetëse e palodhur e integrimit të Shqipërisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një takim lamtumire Ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë, Ettore Sequi. Basha vlerësoi rolin që ambasadori Sequi ka luajtur këto vite në Shqipëri duke kontribuar në procesin e integrimit europian të vendit …

KLD i heq imunitetin gjyqtarit Dhimitër Pojanaku, i hap rrugë hetimit nga Prokuroria

Këshilli i Drejtësisë i hap rrugë Prokurorisë për hetim të gjyqtarit, Dhimitër Pojanaku, duke i hequr imunitetin. Pasditen e sotme Këshilli i Lartë i Drejtësisë në një mbledhje të jashtëzakonshme vendosi të autorizojë Prokurorinë për kryerjen e veprimeve të mëtejshme procedurale penale për, Dhimitër Pojanakun, gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Pogradec.
Prangoset gjyqtari i Pogradecit, Dhimitër Pojanaku u kap në flagrancë me ryshfet VIDEO

Dëbora dëmton fruti-kulturën në Korçë, fermerët kërkojnë subvencione nga shteti VIDEO

Reshjet e dëborës rënë gjatë ditës së djeshme kanë shkaktuar mjaft probleme në prodhimet bujqësore në Korçë. Gati 50 % e prodhimeve, kryesisht ato të fruti-kulturës, janë dëmtuar ndërsa fermerët shprehen se përveç kapriçove të motit, po përballen edhe me …

Fenomeni i dhunës në familje, denoncimi i saj është një detyrim ligjor institucional VIDEO

Legjislacioni duhet të tregojë ashpërsinë e tij ndaj dhunës në familje, por më parë ajo duhet ndjekur deri në fund nga institucionet. Përgjigjia më e mirë ndaj këtij fenomeni është denoncimi i saj dhe këtë duhet të bëjnë jo vetëm …

Sheshi i Flamurit në Vlorë, lihen në mes punimet për rikonstruksionin e tij VIDEO

Nisi me shumë bujë por punimet për rikonstruksionin e Sheshit të Flamurit në Vlorë mund të quhen jo vetëm të lëna në mes, por të braktisura në të gjithe kuptimin e fjalës. E ndërsa punimet për rikonstruksionin e këtij sheshi …

Aksi rrugor Mamurras-Milot, vidhen trafikndarëset, mania skrap nuk ndalet VIDEO

Ashtu si në të gjithë vendin edhe aksi rrugor Mamurras-Milot nuk mund të shpëtonte nga grabitja e trafikndarësve, të cilat kanë vetëm një destinacion, shitjen për skrap. Me dhjetëra metra elementë përbërës së kësaj autostrade, jane grabitur dhe shkulur duke …

Akuzat mbi trafikimin e drogës, zv/Ministri Hila në Gjadër: Opozita ndjek telenovela VIDEO

Teknikisht është e pamumdur që në aeroportin ushtarak të Gjadrit në Lezhë të lëvizin avionë. Në këtë mënyrë u është përgjigjur. Zv. Ministri i Mbrojtjes, Dritan Hila, akuzave të opozitës për kryerjen e transportit të drogës pikërisht nga kjo bazë …

Lushnjë, vëllezërit rrahin policët se i kërkuan të ulnin zërin e muzikës VIDEO

Festimi i një ditëlindje në Lushnjë ka degjeneruar në rrahje masive mes të ftuarve dhe uniformave blu. Efektivët e policisë janë paraqitur rreth orës 2 të mëngjesit, në lokalin ku festohej dhe kanë kërkuar të ulej muzika pas ankesave të …

Jepet kësti i parë për ish-të përndjekurit,Veliaj: Mbajtëm premtimin, jemi qeveri e punës VIDEO

Shpërndahen 54 urdhër-pagesat e para për ish-të përndjekurit politk. Ministri i Mirqënies Sociale, Erjon Veliaj, ndërsa ka shpërndarë këstin e parë ka kërkuar ndjesë për vonesën 23-vjeçare nga shteti shqiptar për këtë kauzë. Ndër të tjera Ministri Veliaj ka premtuar …

567 familje 4 muaj pa ndihmë ekonomike, Avokati i Popullit apel prefekturës e këshillit bashkiak VIDEO

567 banorë të njësisë nr 4 nuk kanë marrë ndihmën ekonomike. Kjo ndihmë që përfitojnë kryesisht familjet rome, por edhe ato të varfëra nuk e kalon shifrën prej 8-10.000 lekë. Avokati i Popullit, nëpërmjet zëdhënëses, Elona Demollari, i bëri thirrje …

Shumica i mbyll derën PD për “territorin”, Meta: S`presim më, Ruçi: Zëvendësojmë PD me aleatët VIDEO

Mazhoranca vendos të kryejë pa opozitën reformën adminisrativo- territoriale. Në ditën që skadoi ultimatumi i vënë seancën e shkuar që pakica të zinte vendet e saj në Komisonin e posaçëm për reformën, shumica ka depozituar në Kuvend edhe vendimin për …

Abuzimi me cilësinë e karburanteve në periferi, dëmton konsumatorin e konkurencën VIDEO

Karburantet jashtë qendrave urbane vijojnë të abuzojnë me cilësinë e naftës,por edhe me sasinë.Duke qenë se këto subjekte janë të vogla, ato mbeten jashtë vëmendjes së institucioneve shtetërore dhe abuzojnë me konsumatorët, duke shitur naftë pa cilësi dhe më pak …

Legalizme abuzive, KLSH çon në Prokurori 2 ish-drejtorë dhe 5 ish-përgjegjësa të Aluiznit Durrës

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka depozituar në Prokurori kallëzim penal për dy ish-drejtorë dhe pesë ish-përgjegjësa sektori të agjencisë së Aluiznit Durrës për shpërdorim detyre. 7-ish zyrtarët sipas KLSH-së kanë kryer legalizime të jashtëligjshme për 202 subjekte në zonat …