Virusi prek 14 mln celularë Android, fiton 1.5 milionë dollarë në dy muaj
09/07/2017 - 21:51

CopyCat është një virus, i cili ka infektuar 14 milionë celularë Android vitin e kaluar duke fituar 1.5 milionë dollarë.

I quajtur ndryshe Malware, është shpërndarë në pajisje të ndryshme duke mashtruar me reklama të rreme se është një aplikacion i ri.

Virusi ka filluar që në prill deri në maj të muajit të kaluar dhe është përhapur me shpejtësi në një numër të madh përdoruesish të celularëve smartphone.

Sipas një studimi të Check Pont, ekipi i hakerave ka patur një sukses të madh duke fituar 1.5 milionë dollarë në dy muaj.

Shumica e morën virusin nëpërmjet shkarkimit të programeve në GooglePlay, i cili po mundohet ta shkatërrojë Copycat për të ulur numrin e celularëve që janë mashtruar.

Nuk dihet kush fshihet pas kësaj, por shumë kode malware janë nënshkruar nga rrjeti i reklamave kineze.

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close