SpaceX e lansoi raketën e parë pas eksplodimit të vitit të kaluar
15/01/2017 - 11:22

Raketa SpaceX është lansuar nga Kalifornia në orbitë me 10 satelitë, që paraqet rastin e parë të lansimit nga ana e kësaj kompanie, prej se një raketë e saj e ngjashme eksplodoi gjatë lansimit vitin e kaluar.

Ky lansim i mbrëmshëm u bë për vendosjen e satelitëve për kompaninë Iridium Communications.

Kthimi i suksesshëm në gjithësi është i rëndësishëm për kompaninë, SpaceX, që i takon biznesmenit të pasur, Elon Musk, pas aksidentit në muajin shtator të vitit 2016.

Pos lansimeve komerciale, SpaceX transporton edhe furnizime për Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Firma Iridium planifikonj të realizoj edhe gjashtë lansime të raketës SpaceX, secili me nga 10 satelitë, në kuadër të avancimit teknologjik, që pritet të kompletohet në vitin 2018./REL/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Shtëpia parajsore!

Close