Prezantohet makina “Lina”, e parë e këtij lloji në botë
21/05/2017 - 16:45

Studentë nga Universiteti Teknologjik i dhoven zbuluan të mërkurën makinën e parë biocomposite në botë, të quajtur ‘Lina’. Prezantimi u bë në kampusin e universitetit.

“Ne kemi zhvilluar një materiale me bazë bio, i bazuar tek bima e lirit, që ne e përdorim si strukturë në makinë. Pra, shasia, trupi i makinës dhe të brendshmet e saj, kanë bazë materiale bio”, tha menaxheri i ekipit, Quinten Oostvogel Ruptly.

Bima e lirit rritet thuajse kudo në Evropë.

“Fabrika ka fibra shumë të forta dhe të gjata që ne mund t’i përdorim në përbërësit tanë dhe së bashku me bërthamën e bazuar në bio nga panxharet e sheqerit, ne kemi qenë në gjendje të ndërtojmë një shasi të plotë të veturës i bazuar në materiale bio”, vazhdoi Oostvogel.

Makina është elektrike, dhe materialet e tij të lehta (Lina peshon vetëm 300 kilogramë) do të thotë se përdor energji më ngadalë.

Hapi i ardhshëm për “Lina” dhe ekipin e dizajnit është që të përpiqen dhe të marrin një numër licence për makinën, e cila do t’i mundësojë asaj të lëvizë në rrugë publike.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close