Një zbulim i ri në eksoplanetin jashtë sistemit diellor
04/08/2017 - 17:58

Një atmosferë ‘ujore” me ngjyra të ndezura është zbuluar në një eksoplanet super të nxehtë, duke ofruar dëshmi më të fortë për një stratosferë në një planet jashtë sistemit tonë diellor.

Hulumtuesit që përdorin të dhëna nga teleskopi Hubble i NASA-s vëzhguan molekula të ujit të nxehtë në WASP-121b, një lloj i ekzoplanetit i quajtur ‘Jupiteri i nxehtë’.

Kjo është hera e parë që molekulat e ujit me ngjyra të ndezura janë vërejtur në një eksoplanet.

Një stratosferë është një shtresë e atmosferës, në të cilën temperatura rritet me lartësinë më të larta. Në Tokë, ajo qëndron rreth 50 km lart.

Stratosfera e Tokës është veçanërisht e rëndësishme për jetën në planet, pasi ajo mban shtresën e ozonit – mburoja që mbron sipërfaqen e Tokës nga shumica e rrezatimit ultravjollcë të diellit.

“Ky rezultat është emocionues sepse tregon se një tipar i përbashkët i shumicës së atmosferave në sistemin tonë diellor – një stratosferë e ngrohtë – gjithashtu mund të gjendet në atmosferat e ekzoplanetit”, tha Mark Marley, bashkautor studimi i bazuar në Ames Research Center të NASA-s.

“Ne tani mund të krahasojmë proceset në atmosferat e ekzoplanetit me të njëjtat procese që ndodhin në grupe të ndryshme kushtesh në sistemin tonë diellor”.

Megjithatë, studimi, i botuar në “Natyre”, nuk ofron shumë shpresë se planeti mund të mbajë jetën.

Duke pasur parasysh afërsinë tepër të ngushtë të planetit me yllin e saj (mund të kompletojë një orbitë çdo 1,3 ditë), atmosfera ndizet në një shkallë të lartë të temperaturës prej 2,500 gradë celsius, sipas NASA-s.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Opposition front , DP and SMI demand the removal of the prime minister

Close