Mekaniku ndërton aeroplan duke përdorur videot në YouTube
03/06/2017 - 9:55

Për tre vite një mekanik ka shpenzuar të gjithë kohës e tij duke parë video të panumërta në YouTube.

Por këto nuk ishin video muzikore apo humoristike që shumica e njerëzve sheh por ishin video që tregonin se si ndërtohet një aeroplan.

 ishte i fiksuar mbas aeroplanëve që në moshën 6-vjeçare dhe dëshironte të ndërtonte një të tillë vetë.

“Gjithmonë kam ëndërruar për aeroplanët, çdo natë. Dhe kam dashur që të kem aeroplanin tim,”-ka thënë Long.

Fillimisht ajo nuk mbeti asgjë më shumë se vetëm një ëndërr.

Deri vitin e kaluar kur 30-vjeçari vendosi se kishte kursyer mjaftueshëm para për të realizuar fantazinë e fëmijërisë së tij.

“Fillova të ndërtoj një aeroplan në fshehtësi. Mendova se njerëzit do të talleshin me mua, kështu që pjesën më të madhe të kohës punoja natën.”

Ai e bazoi dizanjin e tij në një aeroplan japonez të përdorur në Luftën e Dytë Botërore. Aeroplani, me një vend, ka hapësirë prej 5.5 metër.

Long përdori material të riciklueshme për ta ndërtuar. Vendi ku ulet piloti është një karrige plastike me këmbët e prera, kontrolli i panelit është marrë nga makinat dhe trupi është i përbërë nga kontenier i vjetër gazi.

Në datën 8 mars ai e nxorri më në fund aeroplanin në “pistën e tij” dhe arriti të ngrihej në fluturim deri në lartësinë 50 metra.

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close