Zbulim i ri - Lëkura elektronike arrin të tregojë gjendjen shëndetësore
05/04/2017 - 20:13

Disa shkencëtarë në Japoni kanë zhvilluar një teknologji të re, e cila është një lëkurë elektronike që mund të përdoret për të monitoruar shëndetin.
Pajisja, e quajtur E-Skin është qarku organik më i hollë në botë, i cili mund të përdoret si një lëkurë e dytë që duket si një tatuazh. Kjo është 10 herë më e hollë se lëkura e trupit dhe më e lehtë se një pupël.
Shkëncëtarët kanë thënë se mund të përdoret për të parë se si është gjendja shëndetësore, si dhe po punojnë për të vënë një ekran, nga i cili mund të shihet televizor.

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Basha: Ruçi pinjoll i diktaturës! Zgjedhjet u fituan në aleancë me krimin

Close