Kremlini zbulon avionët e rinj luftarakë
28/01/2017 - 15:14

Një dekadë pas fluturimit të parë, Kremlini zyrtarisht zbulon avionët e rinj luftarakë MIG- 35.

Avionët janë prezantuar në një cemeroni në fabrikën e MIG në Lukhovitsy të Moskës të premten.

Fluturimet testuese të forcave ajrore ruse do të nisin këtë javë, bëri të ditur zv/kryeministri  Dmitry Rogozin.

Rusia sapo ka urdhëruar blerjen e 37 avionëve MIG 35 me vlerë 1.1 miliardë dollarë.

Ndërkohë forcat ajrre amerikane planifikojnë të blejnë më shumë se 1700 avionë F- 35  Joint Strike Fighters, avion ekuivalent me atë rus

The single seat MiG-35 is reportedly not as stealthy as its foreign counterpart and is unlikely to see much service beyond Russia. 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Shtëpia parajsore!

Close