Kompjuteri sa një kartë krediti
06/01/2017 - 22:36

Ditët e “zvarritjes” me një laptop nëpër duar janë drejt fundit, pasi shumë shpejt do të keni mundësinë që kompjuterin tuaj ta futni në xhep.

Firma Intel ka prezantuar dje gjatë shfaqjes “CES” në Las Vegas, mini-pc e tij të fundit.

I quajtur “Compute Card ”, pajisja është aq e vogël dhe e hollë sa që ka përmasat e një karte krediti, vetëm me një trashësi pak më të madhe.

Kompjuteri është i kompletuar me një procesor të brezit të 7 Intel Kaby Lake, memorie, Bluetooth, lidhje wireless etj.

Pajisja elektronike nuk do t’i shitet klientëve në mënyrë të drejtëpërdrejtë pasi kompania tha se makineria e vogël do i shitet prodhuesve për tu përdorur në aparate të tjera si drone, robote apo produkte të tjera.

“Bizneset do të kenë mundësi të vendosin një kompjuter të tërë në produktet e tyre të cilat kanë fuqi shumë të vogël kompjuterike,” tha një analist i CES.

3be512fe00000578-0-the_idea_is_the_compute_card_can_easily_be_swapped_in_and_out_of-a-23_1483709187174 3be512f800000578-0-the_new_device_measures_about_about_3_7_inches_9_4cm_by_2_2_inch-a-25_1483709204897 3be4f43500000578-0-intel_introduced_its_latest_mini_computer_at_the_consumer_electr-a-21_1483708812871

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Monument për “vrasësin” e miliona njerëzve në botë!

Close