Edhe Soros financon fushatën kundër lajmeve të rreme në rrjetet sociale
18/12/2016 - 7:50

Një prej donatorëve më të mëdhenj të kandidates demokrate Hillary Clinton, Xhorxh Soros është në mesin e figurave të pasura liberalë që do të financojnë fushatën kundër lajmeve të rreme në rrjetin social Facebook.

Fondacioni i 86 vjeçarit hungarez për “Shoqëri të Hapur” është radhitur në mesin e organizatave që mbështesin “The International Fact Checking Network”, “organ” i ngarkuar për identifikimin e lajmeve fals për përdoruesit e mediave sociale.

Soros, një demokrat i vendosur i cili u përpoq të bllokojë fushatën e Xhorxh W. Bush në vitin 2004, ka dhënë 25 milionë dollarë për zonjën Clinton gjatë fushatës.

Donatorë të tjerë të përfshirë në veçorinë e re fakti rrjedhëse përfshijnë themeluesin eBay Pierre Omidyar që ka kryer më shumë se 30 milionë dollarë për Clintons dhe bamirësitë e tyre. Në mesin e financuesve të mëdhenj janë edhe Google, Bill dhe Melinda Gates Foundation dhe National Endowment for Democracy, etj.

Reagimi vjen pas fitores së Donald Trump në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe besohet se një nga shkaqet e fitores së tij janë lajmet e rreme në rrjetet sociale si Facebook apo Twitter.

Më shumë se 250 000 herë janë shpërndarë lajme të tilla gjatë fushatës.

/Ora News/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. Anonymous says:

    i fuqishem per ta bere dhe i pushteteshem por sikur te investonte kunder padrejtesis qe eshte burimi i lajmit te rreme dobin do ta ndienim te gjith dhe do ishim shum mirnjohes

Komento

Read previous post:
Shqipëria, i vetmi vend që përfshin në TVSH edhe biznesin e vogël

Close