Asteroidi sa 10 elefantë u shkatërrua pranë tokës
10/01/2017 - 17:23

Një asteroid me madhësi mes 11 dhe 34 metra gjithsej, afërsisht në madhënësinë e 10 elefantëve të mëdhenj afrikanë, u shkatërrua shumë afër me tokën të hënën në mëngjes.

Sipas observatorit Slooh, materiali shkëmbor i ardhur nga hapësirë dhe i quajtur 2017 AG13, po lëvizte rreth 10 milje në sekondë, duke e bërë të vështirë pamjen me teleskop.

“Asteroidi po lëvizte shumë shpejt dhe shumë afër me tokën”, tha Eric Edelman, një astronom në Slooh gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë më 9 janar.

as

/Ora News/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Basha: Sot Edi Rama e shiti Saimir Tahirin për të shpëtuar lëkurën e tij

Close