Asteroidi gjigant i afrohet tokës, Nasa paralajmëron
13/02/2017 - 16:28

Një asteroid gjigant sa ndërtesa e Empire State Building, një ditë mund të godasë tokën, paralajmëron agjencia hapësinore e Nasa-s.

Shkëmbi i njohur BN509 ka ardhur afër tokës javën e kaluar, kur kua fluturuar rreth 70 500 km pranë.

Asteroidi rreth 200 metra i gjerë dhe 400 metra i gjatë është një rrezik potencial.

Trupi qiellor u kap duke fluturuar në një gamë të ngushtë nga një radio teleskop gjigant i quajtur Observatori Arecibo.

Trupi erdhi rreth 14 herë më afër se distanca midis tokës dhe hënës.

Asteroidi i kapur nga teleskopi

 

/Ora News/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. Anonymous says:

    ishalla do zoti mase e godete

Komento

Read previous post:
Shtëpia parajsore!

Close