PSG vs Valencia, ja formacionet e mundshme
Sport - 06/03/2013 12:11

PSG pasi ka arritur një fitore në ndeshjen e parë kundër Valencias në transfertë kërkon të përsërisë të njëjten gjë edhe në ndeshjen e kthimit të fazës së 1/8 për të siguruar kalimin për në raundin tjetër. Trajneri Ancheloti do të ketë mungesa në këtë përballje ku më e rëndësishmja është ajo e gjigantit suedez Ibrahimoviç i cili u ndëshkua me karton të kuq në ndeshjen e parë të luajtur në “Mestaja” . Përveç tij, tekniku italian do të bëjë edhe pa shërbimet e mesfushorit regjizor Verrati si dhe mesfushorit francez Menz. I pari do të mungojë për shkak kartonash ndërsa i dyti për shkak dëmtimi. Ajo që vlen të theksohet është fakti se me gjithë këto mungesa Devid Bekam pritet ta nisë nga minuta e parë. Trajneri italian pritet të hedhë nga minuta e parë formacioni: 4-4-2. Në portë: Sirigu. Në mbrojtje: Maksuell, Aleks, Tiago Silva dhe Zhilet. Në mesfushë: Pastore, Matuidi, Lukas dhe Bekam. Në sulmë Laveci dhe Gameiro.

Në kampin tjetër trajneri i Valencias Valverde  që kërkon fitoren me patjeter fitoren pritet të hedhë në fushë formacionin 4-2-3-1. Në portë: Guaita. Në mbrojtje: Pereir, Ruiz, Matië, dhe Sisokho. në qendër të mesfushes do të jetë dyshja Parejo dhe Tiago Kosta. Ndërsa treshja Banega, Xhonas dhe Feghuli do të mbështesin Saldadon që do të jetë pika e referimit në repartin ofensivë.  Ndëshja do të luhet në Park de Prince në orën 20:45 minuta dhe pritet të ndiçet nga shikues të shumtë. Vendasit e PSG shihen më të favorizuar në këtë takim pas fitores në ndeshjen e parë. Një fitore e mundshme e kryeqytetasve kuotohet  nga kompanitë e basteve me koefiçentin 1.9, barazimi 3.2. Ndërsa fitorja e Valencias kuotohet me koefiçentin 3.7. Spanjollët duke parë mungesat e shumta që kanë francezët në formacion bazë kërkojnë fitoren me çdo kusht për të shpresuar në një kualifikim të mundshëm.

Me shume nga Sport

Dortmundi kalon në finale të Kupës së Gjermanisë

Borussia Dortmund është finalistja e parë e Kupës së Gjermanisë. Verdhezinjtë kanë arritur të mposhtin Volfsburgun në gjysmëfinale dje në mbrëmje. Ndeshja ishte me një ritëm të frikshëm teksa të dyja skuadrat mundohen të krijojnë një lojë me shumë raste …

Superliga Shqiptare / Lajmi i fundit: Zbardhen vendimet e Komisionit të Disiplinës

1. KF “Besa”, për hedhje të gureve dhe sendeve të tjera brenda rrethimit të fushës së lojës por pa shkaktuar akte dhune, dënohet me zhvillimin e 1(një) ndeshje pa spektatore në stadiumin përkates bazuar në nenin 66/3.a të KDS. 2. …

Anceloti: Nuk dua gabime ndaj Barcelonës

Carlo Ançelotti shpreson që Real Madridi të evitojë gabimet e muajit të kaluar ndaj Barcelonës, në finalen e sotme në Kupën e Mbretit. Katalanasit mposhtën dy herë klubin madrilen në Camp Nou dhe Santiago Bernabeu, ndërsa tani do të luajnë …

Tata Martino: Fitorja sot nuk shpëton sezonin

Trajneri i Barcelonës, Gerardo Martino beson se skuadra e tij dëshiron të fitojë finalen kundër Real Madridit në Kupën e Mbretit. Klubi katalanas do të ketë përballë rivalin më të madh në stadiumin Mestalla në Valencia, në kërkim të trofeut …

Arsenali rikthehet te fitoret pas tre ndeshjeve negative

Arsenali më në fund është kthyer në rrugën e fitoreve duke arritur të marr një fitore të rëndësishme 3-1 ndaj Uest Hemit. Topcinjtë e londrës zhvilluan një ndeshje të mirë duke dominuar të gjithë takimin. Të parët që do të …

Mourinho i sigurt, Diego Costa vitin e ardhshëm do të veshë fanellën e bluve të Londrës.

Chelsea është gati ti ofrojë Atletico Madridit 60 milion euro për shërbimet e spanjollit, një shifër që vështirë të refuzohet nga presidenti i madrilenëve Cerezo. Edhe Simeone duket i dorëzuar kur deklaroi se nuk do ta pengojë Diego Costën të …

Gigi Buffon: Po mos të ishte për Conten sot do të isha portier i Romës

Portieri i skuadrës së Juventusit Gianluigi Buffon në një intervistë për mediat italiane ka folur për rëndësinë e madhe që Antonio Conte ka për skuadrën e Juves, për objektivat por edhe për një largim të mundshëm të Paul Pogba. ” …

Tirana, fiton kupën, Yldon Ndroqi golashënuesi më i mirë VIDEO FOTO

Akademia e Futbollit Tirana, e moshave U 11 dhe U 13 mori pjesë në aktivitetin e grupmoshave të zhvilluar në Greqi. Në këtë turne futbollistik, Akademia Tirana, arriti të bëjë një performancë mjaft cilësore duke zhvilluar kështu edhe disa ndeshje, …

Superliga Shqiptare / Ja ndeshjet e javës së 29-të

Në fundjavë rikthehet Superliga Shqiptare. Jemi në fundin e ketij sezoni dhe gjithçka është bere edhe më interesante. Java e 29-të ka këto përballje: E Shtunë 19 Prill 14:00 Bylis – Tirana (0:3 ne tavolinë) 14:00 Kastrioti – Vllaznia 17:00 …

Spanjë / “Copa del Ray” mungon Ronaldo, madrilenët syte tek Bale

Sonte Gareth Bale ( 24 vjeç) ka për luajtur sot ndeshjen më të madhe të karrierës së tij deri më tani . “Los Blancos” presin shumë sot në mbrëmje nga Bale kjo dhe për faktin se në këtë ndeshje do …

Gjermani / Ilkay Gundogan rinovon me Borussia Dortmund

Nënkampionët e Gjermanisë Borussia Dortmund kanë arritur të rinovojnë kontratën me talentin e tyre të mesfushës, Gundogan. Lojtari kërkohej nga klube elitare Evropiane, por me rinovimin e kontratës deri në 2016 u thotë përfunimisht “JO” Ilkay Gundogan është shprehur i kenaqur …

Lajm i fundit / Loret Sadiku vendos të qëndroje me Kosovën

Mbrojtesi kosovar i Helsinborg, Loret Sadiku ka marrë përfundimisht vendimin se me cilen kombëtare do të luajë në të ardhmen. Sadiku ka konirmuar mesditen e sotme se do të vazhdojë të mbetet pjesë e Kosovës duke i dhënë fund të …

Ciklizëm: Uiggins dhe Evans konfirmojnë pjesmarrjen në garën e Trentinos

“Giro e Trentinos” është një nga garat më të mëdha në periudhën e pranverës në kalendarin e çiklizmit dhe do të zhvillohet nga datat 22-25 prill. Ditën e sotme kanë konfirmuar pjesmarrjen e tyre dhe 2 çiklistat me famë botërore …

Tenis: Djokovic avancon në turneun e Monte-Carlo

Numri 2 i botës në tenis për meshkuj Novak Djokovic është kualifikuar për në turin e tretë të turneut të Monte-Carlo pasi fitoi ndaj spanjollit Albert Montanes 6-0 6-1. Finalisti i vitit 2014 bëri në paraqitje të shkëlqyer duke mos …

Xhevahir Sukaj gol me Sephan: Po gjej formën, tani nuk ndalem

Xhevahir Sukaj ka shënuar golin e dytë me ekipin e tij Sephan që  pas rikthimit në fushë pas një dëmtimi të gjatë. Sukaj ka shënuar në fitoren e thelle 4-0 qe ekipi i tij Sephan arriti përballë Al-Sadd në Champions …

Platini: Zidane nuk është ende gati për stolin e Francës

Zërat e përfolur kohët e fundit për një afrim të Zinedin Zidane në stolin e kombetares franceze, kanë bërë që të ketë dhe reagime nga drejtues të lartë. Në lidhje me këtë situatë ka folur dhe Presidenti i Uefas, Mishel …

“Copa del Ray” / Sot në mbrëmje supersfida, Barcelona – Real Madrid

Sot në mbrëmjë në stadiumin e Valencias “Mestaia” rikthehen emocionet e “El Clasico”. Barcelona do të përballet me Realin e Madrit në finalen e kupës së mbretit. Ashtu siç ndodh gjithmonë kur luajnë këto dy ekipe, spektakli është i garantuar. …

Itali / Lazio – Keita, rinovimi “OK” por nëse ka një ofertë

Sulmuesi i talentuar i Lazios, Keita do të zgjasë për një tjetër vit kontratën me klubin italian dhe qëllimi është që të jetë pjesë e Lazios në vitin e ardhshëm. Por nëse vjen një ofertë  e rëndësishme, Lotito do ta …

Itali / Juventus interesohet për Alexis Sanchez

Juventus po fillon të mendojë që tani reth merkatos. Mes emrave të shumë përfolur si Nani, Di Maria, Cerçi, Cuardado dhe te tjerë, së fundmi ka dalë në skenë dhe emri i sulmuesit të Barcelonës, Alexis Sanchez. Sumluesi kilian shihet …

Itali / Roma, ka një marrëveshje me Jackson Martinez

Roma me Championsin pothuajse të siguruar, është në kërkim për të forcuar skuadrën për vitin e ardhshëm. Në sulm, ekzistojnë disa mundësi për lëvizje të ndryshme. Një nga objektivat kryesorë është Jackson Martinez. Sulmuesi pritet që të largohet nga Porto dhe …