Kupa e Shqiperise 4 ndeshjet e grupit A dhe B
10/12/2012, 10:41
" frameborder="0" allowfullscreen>

Përfundimi i fazes së parë të kampionatit i ka lënë radhen kupes së shqipërisë e cila ka luajtur në këtë fundjavë ndeshjet e para të fazez së grupeve. Dje ka ngritur siparin e këtijë evenimenti ndeshja mes Shkumbinit dheSkënderbeut, e fituar nga kampionët e vendit në fuqi me rezultatin e thellë 1-4. Ujqërit e dëbores kanë treguar dhembet edhe në këtë kompeticion duke shënuar plot katër gola që në takimin e parë të grupit A.

Të besuarit e Mirel Josës janë shfaqur të pamëshirshëm ndaj vendasve të Shkumbinit. Serinë e golave e ka hapur Plaku në pjesen e parë ndërsa Bici dyfishon rezultatin për miqt që i mbyllin 45 minutat e para në avantazh të dy golave. Në pjesen e dytë vendasit shkurtojnë diferencat me Lluces por vetem kaq pasi Korçaret do të shënojn edhe dy gola të tjerë. Plaku shënon golin e tret për të tijet dhe të dytin përsonal në minuten e 74 ndërsa 3 minuta më vonë është Orelesi ai që do të shënojë golin e fundit të takimit duke e volosuar atë në shifrat 1-4. Në ndeshjen tjetër të grupit A kuksi ka arritur të fitojë ndaj Kastriotit me rezultatin minimal 1-0.

Kjo ndeshje nisi me 20 minuta vones për shkak të kushteve të vështira klimaterike, ku fusha e gjelber nuk ishte më e tillë pasi ishte mbuluar nga dëbora.në këtë përballjeVerilindoret i falen golit të shënuar nga Allmuça në minuten e 32 i cili mbetet në fuqi deri në vërshëllimen e fundit të gjygjtarit. Në grupin tjetër të kupes së shqipërisë, në grupin B Laçi ka shkatërruat tauten në fushen e vet me rezultatin 4-0, ndërsa Flamurtari është mundur në shtëpi nga skuadra e Bylisit me rezultatin minimal 0-1. Kurbinasit kanë bërë një paraqitje të shkëlqyer përballë tifozëris së tyre duke shënuar një poker përballë djemve të detit.

Dy gola në pjesen e parë dhe dy në të dyten u kanë mjaftuar bardh e zinjve për të mundur skuadren e Teutes në një takim ku nuk kanë munguar emocionet dhe golat. Surpriza e përballjeve të para të kupes së shqipëris është padyshim skuadra e Bylisit e cila ka fituar Vlorë ndaj vendasve. Pasi kishte fituar dy ndeshje radhazi në kampionat, Ballshiotet nuk ndalen as në Vlorë, në një terren ahumë të renduar, ku u zhvillua ky ballafaqim i planifikuar për të shtunën në oren 17, por i shtyrë 24 orë në kohë. Klodian Arbri ka shokuar kuqezinjtë me golin e tij që në minutën e 8-të, duke i dhënë një tjetër goditje skuadrës së Hulian Rubios, që vazhdon të mosbind as në kupë.