Këmba e artë e Messit, shitet 4 milionë euro
Sport - 06/03/2013 14:00

Shumë pyesin veten se sa mund të vlejë e majta e Messit, autore e mijëra driblimeve dhe asisteve pa fund, gotijeve me finesë e golave të panumërt.

Kjo pyetje ka marrë përgjigje në Japoni…këmba e majtë e Messit vlen 486.5 milion jen ose e konvertuar në Euro, 4 milion. Bëhet fjalë për ndërtimin tërësisht në ar të këmbës së asit argjentinas nga një shtëpi argjendarie në Japoni.

Këmba peshon 25 kilogram dhe është prezantuar nga vëllai i Leo-s, Rodrigo Messi. Vec këmbës është ekspozuar edhe “Golden Foot Plate”, gjurma e artë e “Pleshtit” që peshon 300 gram dhe ka një vlerë shumë herë më modeste se sa këmbë 25 kilogramëshe; 72 mijë euro.

Si këmba ashtu edhe pllaka e artë me “vulën e majtë” të Messit mbi të kanë dalë në ankand dhe paratë e siguruara do të shkojnë për bamirësi.

Me shume nga Sport

Premier League / Tottenham, Lamela “zhduket”, tifozat e kërkojnë me lajmërim

Erdhi në Londër me shumë bujë madje duke iu konsideruar dhe pasuesi i Gareth Bejl tek Tottenham. Argjentinasi, Erik Lamela nuk ka  ka mundur për asnjë moment të lerë gjurmë tek klubi londinez. Paraqitjet e dobëta të Lamelas kanë bërë …

Legjionarët / Valdet Rama i thotë “Jo” Beshiktashit

U përfol para disa ditësh në mediat turke se mesfushori i Kombëtares Shqiptare Valdet Rama ka ofertë nga Beshiktash. Klubi turk ofronte për kosovarin i cili aktivizohet në Spanjë tek Valadolid 1mln Euro. Pas këtyre zërave ka folur dhe vetë …

Superliga Shqiptare / Mot i keq në Korçë, Josa stërtvit ekipin në pallat të sportit

Në qytetin e Korçës prej dy ditësh vazhdon të këtë rreshje të shumta dëbore. Ekipi i Skënderbeut ndodhet në Korçë dhe kushtet për t’u stervitur nuk janë më të mirat. Mirel Josa ka vendosur të spostojë dje seancën stërvitore në …

Spanjë / Bartra: “Reali pati dy raste dhe shënoi dy herë”

Qëndërmbrojtësi i Barcelonës Mark Bartra foli për humbjen e tyre në finalen e Kupës së Mbretit dhe tha “duhet të vazhdojmë të luftojmë në kampionat”. Dëmtimi “Kam pasur probleme gjatë gjithë javës dhe nuk isha në formën më të mirë” …

Kasijas: Ishte një ndeshje e madhe, ne fituam me meritë

Kasijas foli pas ndeshjes së fituar 2-1 nga Reali i Madridit përballë kundërshtarëve të përjetshëm të Barcelonës. Ndjesia pas ndeshjes “Ekipi ka zhvilluar një turne të mrekullueshëm. Ndeshja ishte fantastike. Të dy ekipet patën raste, por ne ishim fitues me …

Spanjë / Çuditërisht Pinto kryesues i votave për “Njeriun e ndeshjes”

Gjatë transmetimit të finales së djeshme të Kupës së Mbretit mes Barcelonës dhe Real Madridit televizioni shtetëror spanjoll “TVE” hapi një sondazh për teleshikuesit për të përzgjedhur “Njeriun e ndeshjes” përmes votimit në rrjetet sociale. Çuditërisht pasi Di Maria shënoi …

Itali / Tevez: Botërori? Jo, dua titullin me Juven dhe më pas pushime

Sulmuesi Argjentinas i Juventusit Carlos Teves, ka folur në lidhje me një grumbullim të mundshëm në Boterorin “Brazil 2014″ si dhe gjendjen aktuale tek Juventus. “Jo, unë nuk mendoj se unë do të grumbullohem me kombëtaren e Argjentinës për në …

Spanjë / Ançeloti: Trefeun e fitoi ekipi më i mirë

Trajneri i Real Madrid, Carlo Ançeloti u shpreh mjaft i lumtur pas fitores qe ekipi i tij arriti mbremjen e djeshme përballë barcelonës në finalen e “Copa del Rey” “Jam i lumtur për ekipin tim, treguam gjatë 90 minutave se …

Itali / Lazio, gati rinovimi me Miroslav Klose

Klose dhe Lazio janë një hap larg nga rinovimit të kontratës. Nënshkrimi ka shumë të ngjarë të vijë pas Pashkëve. “Ne jemi në një pikë të mirë, Klose është një futbollist që na duhet dhe mund të na bëjë shumë …

Legjionarët / Edmond Kapllani rinovon dhe për 2 vite me FSV Frankfurt

Sulmuesi durrsak i Kombëtares Shqiptare ka vendosur që të mbetet edhe për 2 vite të tjera në Bundesligën e dytë gjemane. Edmond Kapllani do të vazhdojë të jetë pjesë e FSV Frankfurt edhe për 2 vjet. Ditën e djeshme sulmuesi …

Superliga Shqiptare / Partizani, Mazrekaj largohet duke akuzuar trajnerin

Futbollisti me i spikatur i Partizanit, Mentor Mazrekaj ka shpallur zyrtarisht “divorcin” me klubin kryeqytetas. Ish-numri 14-të i Partizanit ka folur pas largimit nga të kuqtë dhe ka thënë se është larguar përfundimisht nga Tirana dhe tani ndodhet në Kosovë …

Gjermani / Bayern mund Kaiserslautern 5-1 dhe shkon në finale

Do të jenë edhe një herë Bayern Mynih dhe Borussia Dortmund  pretendentët e Kupës së Gjermanisë. Pas kualifikimit të Bosrusias, mbrëmë ishte rradha e “bavarezëve” për të fituar dhe shkuar në finalen e kupës . Bayern mundi pa problem Kaiserslautern me …

Real Madrit fiton Kupën e Mbretit, ia dhuron supergoli i Gareth Bale

Real i Madritit ka arritur të fitojë në “Mestalla’ përballë Barcelonës me rezultatin 2-1 duke u shpallur fituesi i Kupës së Mbretit. Goli i mrekullueshëm i Gareth Bale në minutat e fundit i dha Realit fitoren duke e kurorëzuar si …

Premier League / City barazon dhe i largohet titullit, Everton humbet në shtëpi

Janë luajtur mbrëmjen e sotme dy sfida mjaft interesantë të Premier Ligës angleze. Manchester City priste në shtëpi Sunderlandin, por të besuarit e Pelegrinin nuk arritën dot më shumë se një barazim duke iu larguar disi kreut të rënditjes. Ndeshja …

Partizani / Mentor Mazrekaj në “facebook”: Jam larguar nga Partizani

Mesfushori  kosovar i Partizanit, Mentor Mazrekaj ka sqaruar përfundimisht situatën e tij në lidhje me klubin e Partizanit. Mazrekaj ka postuar para disa minutash një status në profilin e tij “facebook” duke dashur të sqarojë gjithë opinionin futbolldashës. Në këtë …

Dortmundi kalon në finale të Kupës së Gjermanisë

Borussia Dortmund është finalistja e parë e Kupës së Gjermanisë. Verdhezinjtë kanë arritur të mposhtin Volfsburgun në gjysmëfinale dje në mbrëmje. Ndeshja ishte me një ritëm të frikshëm teksa të dyja skuadrat mundohen të krijojnë një lojë me shumë raste …

Superliga Shqiptare / Lajmi i fundit: Zbardhen vendimet e Komisionit të Disiplinës

1. KF “Besa”, për hedhje të gureve dhe sendeve të tjera brenda rrethimit të fushës së lojës por pa shkaktuar akte dhune, dënohet me zhvillimin e 1(një) ndeshje pa spektatore në stadiumin përkates bazuar në nenin 66/3.a të KDS. 2. …

Anceloti: Nuk dua gabime ndaj Barcelonës

Carlo Ançelotti shpreson që Real Madridi të evitojë gabimet e muajit të kaluar ndaj Barcelonës, në finalen e sotme në Kupën e Mbretit. Katalanasit mposhtën dy herë klubin madrilen në Camp Nou dhe Santiago Bernabeu, ndërsa tani do të luajnë …

Tata Martino: Fitorja sot nuk shpëton sezonin

Trajneri i Barcelonës, Gerardo Martino beson se skuadra e tij dëshiron të fitojë finalen kundër Real Madridit në Kupën e Mbretit. Klubi katalanas do të ketë përballë rivalin më të madh në stadiumin Mestalla në Valencia, në kërkim të trofeut …

Arsenali rikthehet te fitoret pas tre ndeshjeve negative

Arsenali më në fund është kthyer në rrugën e fitoreve duke arritur të marr një fitore të rëndësishme 3-1 ndaj Uest Hemit. Topcinjtë e londrës zhvilluan një ndeshje të mirë duke dominuar të gjithë takimin. Të parët që do të …