Kampionati Francez, rezultatet e javës 17
Sport - 13/12/2012 12:51

Në kampionatin francez janë luajtur ndeshjet e javes së 17 ku bie në sy barazimi i Lionit në shtëpi ndaj skuadres Nensi me rezultatin 1-1. Ndërsa Marseja ka arritur të fitojë në transfertë me rezultatin minimal 1-0 ndaj skuadres së Bastia. Kjo fitore u shërben marsejezve për tu ngjitur në vendin e tretë në renditje me pik të barabarta me PSG dhe për të redukatuar diferencat në tre pik me kryesuesit e Lion pas hapit fals që bë në shtëpi.

Tashmë Marseja dhe PSG që fitoj para dy ditesh në transferten e valencien me rezultatin 4-0 gjenden shumë pranë kryesuesve të Lion duke e bër kampionatin francez më interesant.

Në ndeshjet e tjera të Liges 1 Franceze janë shënuar këto rezultate:
Të marten Nicë fitoi 1-0 ndaj Rene,
Lilë mundi 2-0 skuadren e Tolusë
ndërsa PSG fitoi në transfet ndaj Valensien 4-0.

Ndërsa dje u shënuan këto rezultate:
Ajasio – Reims 2-0
Brest – Montpelie 1-2
Evian – Troua 2-0
Lorient -Sosho 2-0
Lion – Nensi 1-1
Dhe Bastia – Marsejë 0-1

Mbyll javen e 11 ndeshja e sotme mes Bordos dhe Sant Etien.

Me shume nga Sport

Anceloti: Nuk dua gabime ndaj Barcelonës

Carlo Ançelotti shpreson që Real Madridi të evitojë gabimet e muajit të kaluar ndaj Barcelonës, në finalen e sotme në Kupën e Mbretit. Katalanasit mposhtën dy herë klubin madrilen në Camp Nou dhe Santiago Bernabeu, ndërsa tani do të luajnë …

Tata Martino: Fitorja sot nuk shpëton sezonin

Trajneri i Barcelonës, Gerardo Martino beson se skuadra e tij dëshiron të fitojë finalen kundër Real Madridit në Kupën e Mbretit. Klubi katalanas do të ketë përballë rivalin më të madh në stadiumin Mestalla në Valencia, në kërkim të trofeut …

Arsenali rikthehet te fitoret pas tre ndeshjeve negative

Arsenali më në fund është kthyer në rrugën e fitoreve duke arritur të marr një fitore të rëndësishme 3-1 ndaj Uest Hemit. Topcinjtë e londrës zhvilluan një ndeshje të mirë duke dominuar të gjithë takimin. Të parët që do të …

Mourinho i sigurt, Diego Costa vitin e ardhshëm do të veshë fanellën e bluve të Londrës.

Chelsea është gati ti ofrojë Atletico Madridit 60 milion euro për shërbimet e spanjollit, një shifër që vështirë të refuzohet nga presidenti i madrilenëve Cerezo. Edhe Simeone duket i dorëzuar kur deklaroi se nuk do ta pengojë Diego Costën të …

Gigi Buffon: Po mos të ishte për Conten sot do të isha portier i Romës

Portieri i skuadrës së Juventusit Gianluigi Buffon në një intervistë për mediat italiane ka folur për rëndësinë e madhe që Antonio Conte ka për skuadrën e Juves, për objektivat por edhe për një largim të mundshëm të Paul Pogba. ” …

Tirana, fiton kupën, Yldon Ndroqi golashënuesi më i mirë VIDEO FOTO

Akademia e Futbollit Tirana, e moshave U 11 dhe U 13 mori pjesë në aktivitetin e grupmoshave të zhvilluar në Greqi. Në këtë turne futbollistik, Akademia Tirana, arriti të bëjë një performancë mjaft cilësore duke zhvilluar kështu edhe disa ndeshje, …

Superliga Shqiptare / Ja ndeshjet e javës së 29-të

Në fundjavë rikthehet Superliga Shqiptare. Jemi në fundin e ketij sezoni dhe gjithçka është bere edhe më interesante. Java e 29-të ka këto përballje: E Shtunë 19 Prill 14:00 Bylis – Tirana (0:3 ne tavolinë) 14:00 Kastrioti – Vllaznia 17:00 …

Spanjë / “Copa del Ray” mungon Ronaldo, madrilenët syte tek Bale

Sonte Gareth Bale ( 24 vjeç) ka për luajtur sot ndeshjen më të madhe të karrierës së tij deri më tani . “Los Blancos” presin shumë sot në mbrëmje nga Bale kjo dhe për faktin se në këtë ndeshje do …

Gjermani / Ilkay Gundogan rinovon me Borussia Dortmund

Nënkampionët e Gjermanisë Borussia Dortmund kanë arritur të rinovojnë kontratën me talentin e tyre të mesfushës, Gundogan. Lojtari kërkohej nga klube elitare Evropiane, por me rinovimin e kontratës deri në 2016 u thotë përfunimisht “JO” Ilkay Gundogan është shprehur i kenaqur …

Lajm i fundit / Loret Sadiku vendos të qëndroje me Kosovën

Mbrojtesi kosovar i Helsinborg, Loret Sadiku ka marrë përfundimisht vendimin se me cilen kombëtare do të luajë në të ardhmen. Sadiku ka konirmuar mesditen e sotme se do të vazhdojë të mbetet pjesë e Kosovës duke i dhënë fund të …

Ciklizëm: Uiggins dhe Evans konfirmojnë pjesmarrjen në garën e Trentinos

“Giro e Trentinos” është një nga garat më të mëdha në periudhën e pranverës në kalendarin e çiklizmit dhe do të zhvillohet nga datat 22-25 prill. Ditën e sotme kanë konfirmuar pjesmarrjen e tyre dhe 2 çiklistat me famë botërore …

Tenis: Djokovic avancon në turneun e Monte-Carlo

Numri 2 i botës në tenis për meshkuj Novak Djokovic është kualifikuar për në turin e tretë të turneut të Monte-Carlo pasi fitoi ndaj spanjollit Albert Montanes 6-0 6-1. Finalisti i vitit 2014 bëri në paraqitje të shkëlqyer duke mos …

Xhevahir Sukaj gol me Sephan: Po gjej formën, tani nuk ndalem

Xhevahir Sukaj ka shënuar golin e dytë me ekipin e tij Sephan që  pas rikthimit në fushë pas një dëmtimi të gjatë. Sukaj ka shënuar në fitoren e thelle 4-0 qe ekipi i tij Sephan arriti përballë Al-Sadd në Champions …

Platini: Zidane nuk është ende gati për stolin e Francës

Zërat e përfolur kohët e fundit për një afrim të Zinedin Zidane në stolin e kombetares franceze, kanë bërë që të ketë dhe reagime nga drejtues të lartë. Në lidhje me këtë situatë ka folur dhe Presidenti i Uefas, Mishel …

“Copa del Ray” / Sot në mbrëmje supersfida, Barcelona – Real Madrid

Sot në mbrëmjë në stadiumin e Valencias “Mestaia” rikthehen emocionet e “El Clasico”. Barcelona do të përballet me Realin e Madrit në finalen e kupës së mbretit. Ashtu siç ndodh gjithmonë kur luajnë këto dy ekipe, spektakli është i garantuar. …

Itali / Lazio – Keita, rinovimi “OK” por nëse ka një ofertë

Sulmuesi i talentuar i Lazios, Keita do të zgjasë për një tjetër vit kontratën me klubin italian dhe qëllimi është që të jetë pjesë e Lazios në vitin e ardhshëm. Por nëse vjen një ofertë  e rëndësishme, Lotito do ta …

Itali / Juventus interesohet për Alexis Sanchez

Juventus po fillon të mendojë që tani reth merkatos. Mes emrave të shumë përfolur si Nani, Di Maria, Cerçi, Cuardado dhe te tjerë, së fundmi ka dalë në skenë dhe emri i sulmuesit të Barcelonës, Alexis Sanchez. Sumluesi kilian shihet …

Itali / Roma, ka një marrëveshje me Jackson Martinez

Roma me Championsin pothuajse të siguruar, është në kërkim për të forcuar skuadrën për vitin e ardhshëm. Në sulm, ekzistojnë disa mundësi për lëvizje të ndryshme. Një nga objektivat kryesorë është Jackson Martinez. Sulmuesi pritet që të largohet nga Porto dhe …

Arsenal pret sot West Ham në një ndeshje delikate

Arsenali i Venger pret sot në “Fly Emirates” West Ham. “Topçinjtë” do të ndeshen sot në një sfidë mjaft delikate përballë nje ekipi që mund të të verë në vështirësi në çdo moment. “Lufta për një vend në Champions League …

Angli / Mourinho dëshiron Lavezzin dhe Cavanin tek Chelsea

Trajneri i Chelsea, Jose Mourinho dëshiron të bëjë dy goditje të mëdha në merkaton verore. Tekniku është duke planifikuar për nje revolucion në departamentin e sulmit për sezonin e ardhshëm. Sipas “Daily Mirror”, ideja e tij është që të sjellë …