Ulen ndihmat sociale, shtohen problemet shëndetësore për të papunët
17/07/2017 - 8:34

Ankthi dhe depresioni tek njerëzit e papunë është rritur me 50% në katër vitet e fundit, pasi janë ulur ndihmat sociale.

Këshilli i Britanisë së Madhe tha se reformat e qeverisë duhet të fajësohen për uljen e pagesave, të cilat kanë ndikuar në shëndetin mendor të njerëzve.

Sipas analizave të kryera, është zbuluar se në mars të 2017, 15.2% e të papunëve pranuan se vuajnë nga ankthi dhe depresioni i rëndë.

“Ka patur ndikim pothuajse shkatërrues te familjet që sigurojnë të ardhurat e fëmijëve, të cilët kanë prindër me aftësi të kufizuara apo probleme mendore,” – tha shefi ekzekutiv për Independent.

Ndërkohë, ulja e tarifave do të bëjë që presioni të shtohet cdo ditë e më shumë.

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close