Stop ndarjes së barnave në kategori të panevojshme
21/02/2017 - 14:20

Nuk ka më nevojë që të zgjedhim ilace për kollë të thatë apo me gëlbazë. Sipas shkencëtarëve, këto ndarje produktesh janë vetëm për efekt reklame që të tërheqin klientët. Një ekspert i frymëmarrjes tha se kolla është e njëjtë dhe trajtohet njësoj për të gjithë dhe vetëm me një ilaç, pa bërë ndarje të tilla.

 “Nuk duhet të pyesni kimistët nëse kolla është e thatë apo me gëlbazë sepse është metodë e vjetër. Mënyra me të cilën kontrollohet kolla është e përgjithshme dhe ka nevojë të rishikohet reklamimi i produkteve për të ndërgjegjësuar njerëzit,” – ka thënë Alyn Morice, i bazuar në Universitetin e Hull është një nga ata që po bëjnë ndryshimet e udhëzimeve në barnat farmaceutike.

/DAILYMAIL/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Shtëpia parajsore!

Close