Francë, OBSH liston 12 superbaktere për të nxitur kërkimin e antibiotikëve të rinj
27/02/2017 - 21:53

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) publikoi sot një listë të 12 familjeve të baktereve kundër së cilave ajo i konsideron një nevojë urgjente për të zhvilluar antibiotikë të rinj, për shkak të rreziqeve që vijnë nga rezistencën e tyre ndaj trajtimeve aktuale.
Ky rrezik është cilësuar gjithashtu “kritik” për tre familje të baktereve, Acinetobacter, Pseudomonas dhe enterobacteriacae (ku bën pjesë E.kolin) rezistentë duke përfshirë antibiotikët më të fundit dhe shpeshherë burim i infeksioneve të shumta në qendrat spitalore./
/v.b/

/ATA/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Basha: Sot Edi Rama e shiti Saimir Tahirin për të shpëtuar lëkurën e tij

Close