Mbrojtja ajrore - Vuçiç kërkon nga Putini sistemin anti-raketor S-300
16/04/2017 - 22:35 Nga: Saimir Lleshi

Serbia ka nevojë për dy divizione të sistemit anti-raketor tokë-ajër rus S-300 për të mbrojtur hapësirën e saj ajrore, ka deklaruar Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Një blerje e mundshme e tyre është duke u diskutuar me Rusinë dhe Bjellorusinë.

Vuçiç u tha gazetarëve të dielën se ai ka biseduar personalisht për blerjen e S-300 me Presidentin rus Vladimir Putin dhe Presidentin e Bjellorusisë, Aleksandr Lukashenko.

“Nuk ka asnjë marrëveshje në lidhje me S-300. Është diskutuar për to gjatë bisedime me presidentin Putin. Gjithashtu, ne kemi diskutuar edhe me Presidentin Lukashenko”, tha ai.

Në janar, ministri serb i Mbrojtjes Zoran Djordjevic gjithashtu përmendi se Beogradi ka planifikuar për të hapur negociatat për blerjen e sistemeve anti-raketave me Bjellorusinë.

Sa për arritja e një marrëveshje të tillë me Moskën, nuk ka pasur deklarata zyrtare nga zyrtarët serbe ose rusë për këtë çështje. Vuçiç vizitoi kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk, në fund të janarit, dhe Moskën në dhjetor, kur ai ishte ende kryeministër i Serbisë.

“Për ne do të ishte jetike që të kishim dy divizione të tilla (S-300), të cilat do të ishin një zgjidhje për shumë vite në vijim”, tha Vuçiç.

Presidenti serb komentoi edhe në një raport të kohëve të fundit në media duke pretenduar se Rusia i kishte shitur sistemin S-300 Kroacisë.

“Ne nuk kemi informata se Kroacia është në posedim të S-300. Në përgjithësi, nuk mund të fshihet një gjë e tillë. Kjo nuk është një gjilpërë “, tha Vuçiç.

/Ora News.tv/

 

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. autokton says:

    te menduarit dhe vepruarit keq per tjetrin dhe tjetri per ty ,futesh ne garen e pacmangeshme te shkatrrimit te vetvetes ndonse deshiron jeten te miren drejten bukuren lumturin por faktikisht po e shkatrron ate ,mendo pak ti ja hell tjetrit dhe tjetri pacmangeshem ty ,po te thuhet drejtperdrejt ti kaq shum e urren veten jeten lumturin tende qe e vret veten vendin tend me doren tende nderkohe qe thellesisht e don jeten lumturin te miren por ti po vetvritesh ,perse nuk i bini me shkurt nese ju eshte merzitur jeta vrisni veten dhe lini tjeret te jetojne ose pranoni te respektoni te drejtat e tjereve duke dalur nga borxhi historik dhe nuk lini brezat ne sherr mbeteni miq dhe ndihmes plotesues te njeri tjetrit ne dobi jo kunder njeri tjetrit ne dem shkatrrim

Komento

Read previous post:
Monument për “vrasësin” e miliona njerëzve në botë!

Close