Mediat serbe: Ushtarë amerikanë do shkojnë në Kosovë
Rajoni - 07/03/2013 8:05

Spekulimet serbe rreth ushtarëve amerikanë, që do të vijnë në Kosovë

Në pranverë në Kosovë do të arrijë Brigada 525 e ushtarëve amerikanë, respektivisht njësiti luftarake speciale, të stërvitura për luftime në kushtet më të vështira në Afganistan. Kjo sipas ekspertëve dhe analistëve mund të jetë një sinjal se në veri të Kosovës mund të vijë deri te përshkallëzimi i konfliktit, transmetojnë mediat serbe.

“Që në veri të Kosovës do të ndodhë diçka serioze e dëshmon edhe paralajmërimi nga Fort Braggut se në Kosovë do të arrijnë ushtarët e Brigadës 525, e cila është dashur të shkojë në Afganistan, por plani ka ndryshuar dhe ata do të vijnë në Kosovë dhe do të jenë në kuadër të Brigadës Shumëkombëshe Lindja të KFOR-it dhe do të zëvendësojnë pjesëtarët e gardës nacionale amerikane dhe rezervistët nga ky shtet”, transmeton Pressonline.

Kjo është hera e parë që në Kosovë vjen një njësitë i vërtetë luftarak. Komandanti i Brigadës 525, koloneli Xavier Brunson, ka thënë se brigada e tij do të qëndrojë në Kosovë nëntë muaj, dhe se ky është një angazhim klasik dhe se nuk pret të ndodhë ndonjë konflikt, kurse ushtarët e tij do të bashkëpunojnë me popullatën dhe pushtetin lokal “.

Mirëpo, serbët në veriun e Kosovës mendojnë se amerikanët po vijnë, që bashkë me ushtarët gjermanë, t’i detyrojnë serbët nga veriu që të integrohen në Kosovën e pavarur.

“Situata e sigurisë është shumë e rëndë dhe shpërthyese, kurse tensionimi është i mundshëm këtë pranverë. Shqiptarët po përpiqen që me marrjen e Kroit të Vitakut, të na vijnë pas shpinës dhe të rrezikojnë qëndrimin e serbëve në Mitrovicë, prandaj shtrohet pyetja se edhe sa kohë do të mund ta tolerojnë tërë këtë serbët ”, ka thënë Radenko Nedelkovic, kryeshef për të ashtuquajturin Rreth i Mitrovicës.

Ai ka porositur kryeministrin serb Ivicа Dаcic që të tregojë se ku është vija e kuqe për serbët.

“Ai duhet ta thotë qartë se nuk do të ketë shpërbërje të institucioneve shtetërore të Serbisë në veri të Kosovës, sepse diçka e tillë do të ishte vdekjeprurëse për popullin serb”, tha Nedelkovic.

Mediat serbe kanë spekuluar se më 28 shkurt në Leposaviç është rrëzuar një avion pa pilot, i cili sipas serbëve ka vëzhguar terrenin kufitar dhe rajonet përreth Jarinës. Sipas spekulimeve serbe avioni ka rënë jo shumë larg nga fshatrat malore të kësaj komune, rrëzë Kopaonikut.

Me shume nga Rajoni

“Eksodi 1999″ , Ministrja Vlora Çitaku loton teksa shikon dokumentarin VIDEO

Ministrja kosovare e Integrimit, Vlora Çitaku preket nga dokumentari kushtuar “Eksodit 1999 “. Dokumentari u prezantua sot në Pallatin e Kulturës së Kukësit ku kabinetet qeveritare të Kosovës dhe Shqipërisë u mblodhën në konferencën “Nga eksodi tek partneriteti strategjik”. Momentet …

Kosovë, bora e dimrit bie në pranverë

Në Prishtinë dhe zona të tjera të Kosovës po bie në pranverë dëbora e munguar gjatë dimrit të kaluar. Kryeqyteti kosovar kaloi “natë dimri” zbardhur nga dëbora që nisi të bjerë dje pasdite e vazhdoi në mbrëmje. Mëngjesin e sotëm …

Arrestohet një serb për krime kundër shqiptarëve

Policia e EULEX-it arrestoi sot në veri të Mitrovicës një pjesëtar të komunitetit serb nën dyshimet për vrasje dhe tentim vrasjeje në shkurt të vitit 2000 në veri të këtij qyteti. Atij i është caktuar masa e paraburgimit prej një …

Pas lobimit “Bechtel” e punësoi, Ambasadorja Jacobson i del në mbrojtje Christofer Dell VIDEO

Ambasadorja e SHBA-së në Kosovë, Tracey Ann Jacobson ka shpjeguar për qytetarët e Kosovës rreth punësimit të ish-ambasadorit Christopher
Dyshimet për ish-ambasadorin e SHBA-së, Loboi për Bechtel tani punësohet nga kompania

Dyshimet për ish-ambasadorin e SHBA-së, Loboi për Bechtel tani punësohet nga kompania

Loboi fort që të ishte kompania “Bechtel” ajo që do të ndërtonte rrugën me vlerë 820 milionë euro në Kosovë, e cila sigurisht që fitoi tenderin për të ndërtuar autostradën Kosovë-Shqipëri dhe në fakt është shpërblyer më së miri nga …

Dialogu Kosovë-Serbi,pas formimit të qeverisë së re në Beograd

Takimi i radhës ndërmjet kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, pritet të mbahet pas konstituimit të qeverisë së re në Beograd. Burime të besueshme të gazetës “Tribuna” bëjnë me dije se kryeministri në largim Ivica Dacic i ka deklaruar …

Tribunali, pritet të arrestohen 120 persona për 320 serbë të zhdukur

Prokurori Clint Williamson duket se ka një dosje të trashë në tavolinë, të cilën pritet t’ua dorëzojë gjyqtarëve të Gjykatës së Posaçme (Tribunalit), që do të hetojë pohimet e Senatorit zviceran, Dick Marty. Burime të Gazetës Express thonë se në …

Jacobson: Kosovarët në Siri po radhiten me grupe radikale VIDEO

Ambasadorja e SHBA-së në Kosovë Tracey Ann Jacobson deklaron se kosovarët po radhiten me grupe radikale në Siri. Në një intervistë për Evropa e lirë Jacobson thotë se kjo është diçja për të cilën duhet të brengosemi të gjithë. “Mendoj …

Maqedoni, PDSH dështon edhe në bastionet e saj, Halimi merr vetëm 39 mijë vota

Edhe pse ishte kandidati i vetëm shqiptar në zgjedhjet e djeshme presidenciale në Maqedoni, Iljaz Halimi ka arritur rezultate tejet minimale duke fituar 38.900 vota, një shifër tejet e ulët në krahasim me elektoratin votues të PDSH-së. Kandidati i PDSH-së, …

OSBE e konsideron Mitrovicën si pjesë të Serbisë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Alma Lama, ka publikuar një foto të një dokumenti zyrtarë të OSBE-së e cila është lëshuar me 26 mars të këtij viti. Në këtë dokument shihet se si ky mision e …

Merkel së shpejti në Beograd, për hapjen e Kapitullit 35

Mënyra se si Qeveria e re e Serbisë do të vazhdojë bisedimet për Kosovën, kjo do të mësohet pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel, e cila së shpejti pritet të vizitojë Serbinë. Ivica Dacic tha gjatë fundjavës se pas …

HRW:Politikanë kosovarë mes të akuzuarve të Gjykatës Speciale

Politikanë të rëndësishëm kosovarë do të jenë mes të akuzuarve potencial në çështjet që do të gjykojë Gjykata Speciale në Kosovë por që do ta ketë selinë në BE. Kjo paralajmërohet dhe nënvizohet në një raport  të organizatës Human Right …

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, rezultatet favorizojnë Ivanov

Rezultatet paraprake të Komisionit Shtetëror Zgjedhor të Maqedonisë tregojnë se kandidati për president i VMRO-DPMNE, Gjorgje Ivanov është në epërsi përballë kandidatit të LSDM-së ,Stevo Pendarovski. Një numër të vogël të votave deri tani kanë siguruar kandidati i PDSH-së, Iljaz …

Kurti: Tribunali, pikëpyetje për shtetësinë e Kosovës

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës se më shumë është duke punuar për plotësimin e dëshirave të zyrtarëve në Serbi, se sa të qytetarëve të Kosovës. Kurti, në mbledhjen e 14-të të Këshillit të Përgjithshëm …

Krasniqi: Maqedonia me një president shqiptar do ishte më e fortë, por koha nuk është VIDEO

Kështu mendon Afrim Krasniqi, analisti, njohësi i mirë i politikës në rajon por politikës shqiptare.

Gara për president në Maqedoni, nis raundi i parë, kandidon dhe shqiptari Iljaz Halimi

Maqedonasit po votojnë sot, që prej orës 7 të mëngjesit, për të zgjedhur presidentin e ri të vendit. Por duket, se edhe pas orëve të mëngjesit, pjesëmarrja në votime është relativisht e ulët. Në një lidhje të drejtëpërdrejtë telefonike me …

Maqedoni, sot zhvillohen zgjedhjet presidenciale

Në Maqedoni mbahenen sot zgjedhjet e pesta presidenciale, ku në garë janë katër kandidatë. Në garën për president janë Iljaz Halimi nga PDSH, Gjorgje Ivanov nga VMRO-DPMNE, Stevo Pendarovski nga LSDM dhe Zoran Popovski nga GROM. 1.778.572 qytetarë me të …

Zgjedhjet presidenciale, Maqedonia në heshtje zgjedhore

Maqedonia prej mesnatës së të premtes është futur në heshtje zgjedhore për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të 13 prillit në Maqedoni.Nesër qytetarët do tu drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kreun e ri të shtetit. Qytetarët e …

Jahjaga pranon gjykatën e UÇK-së, fut në “sherr” partitë politike VIDEO

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka bërë të ditur se do të kërkojë nga Bashkimi Evropian themelimin e gjykatës së Posaçme dhe vazhdimin e mandatit të EULEX-it në Kosovë. Pas takimeve që pati me përfaqësuesit e partive politike parlamentare në …