Maqedoni, gjuha shqipe fshihet në tabelat e rrugëve
17/03/2017 - 10:16

Kriza politike në Maqedoni ka sjellë edhe tensione etnike, që prej prezantimit të plaformës shqiptare. 

Në shenje proteste disa tabela dhe shenja të komunikacionit janë vandalizuar nëpër rrugët e Maqedonisë. Mediar në Maqedoni kanë publikuar disa foto ku shihet se si është fshirë emir ku është shkruar në gjuhen shqipe.

Autorët duket se janë mbështetës të partisë VMRO-DPMNE, pasi në disa tabela është shkruar emri i kësaj partie, shkruan agjencia INA.

Pas publikimit të lajmeve në media, ministria e Brendshme ka nisur hetimet.

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. Anonymous says:

    mos u shqetesoni ate qe kerkoni do te gjeni cmimin qe meritoj ju dhe perkrahsit tuaj jeta nuk mbaron ket ketu fillon zgjillja por trojet shqiptare as ne ender skeni per ti pare vetem si kujtes na ishte njeher

Komento

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close