Harlem Shake mbi urën e Ibrit në Mitrovicë
Rajoni - 04/03/2013 10:44

Një grup studentësh dhe të rinjsh nga Mitrovica kanë kërcyer në stilin Harlem Shake mbi urën kryesore të Ibrit në Mitrovicë, një formë e pazakontë e kërcimit që po shndërrohet në fenomen botëror.

Ata thanë se përmes kësaj performance artistike të organizuar pikërisht mbi urë, dëshirojnë të dërgojnë mesazhin se urat duhet të shërbejnë për bashkim dhe lëvizje të lirë të qytetarëve, e jo për ndarjen e tyre.

Me shume nga Rajoni

“Eksodi 1999″ , Ministrja Vlora Çitaku loton teksa shikon dokumentarin VIDEO

Ministrja kosovare e Integrimit, Vlora Çitaku preket nga dokumentari kushtuar “Eksodit 1999 “. Dokumentari u prezantua sot në Pallatin e Kulturës së Kukësit ku kabinetet qeveritare të Kosovës dhe Shqipërisë u mblodhën në konferencën “Nga eksodi tek partneriteti strategjik”. Momentet …

Kosovë, bora e dimrit bie në pranverë

Në Prishtinë dhe zona të tjera të Kosovës po bie në pranverë dëbora e munguar gjatë dimrit të kaluar. Kryeqyteti kosovar kaloi “natë dimri” zbardhur nga dëbora që nisi të bjerë dje pasdite e vazhdoi në mbrëmje. Mëngjesin e sotëm …

Arrestohet një serb për krime kundër shqiptarëve

Policia e EULEX-it arrestoi sot në veri të Mitrovicës një pjesëtar të komunitetit serb nën dyshimet për vrasje dhe tentim vrasjeje në shkurt të vitit 2000 në veri të këtij qyteti. Atij i është caktuar masa e paraburgimit prej një …

Pas lobimit “Bechtel” e punësoi, Ambasadorja Jacobson i del në mbrojtje Christofer Dell VIDEO

Ambasadorja e SHBA-së në Kosovë, Tracey Ann Jacobson ka shpjeguar për qytetarët e Kosovës rreth punësimit të ish-ambasadorit Christopher
Dyshimet për ish-ambasadorin e SHBA-së, Loboi për Bechtel tani punësohet nga kompania

Dyshimet për ish-ambasadorin e SHBA-së, Loboi për Bechtel tani punësohet nga kompania

Loboi fort që të ishte kompania “Bechtel” ajo që do të ndërtonte rrugën me vlerë 820 milionë euro në Kosovë, e cila sigurisht që fitoi tenderin për të ndërtuar autostradën Kosovë-Shqipëri dhe në fakt është shpërblyer më së miri nga …

Dialogu Kosovë-Serbi,pas formimit të qeverisë së re në Beograd

Takimi i radhës ndërmjet kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, pritet të mbahet pas konstituimit të qeverisë së re në Beograd. Burime të besueshme të gazetës “Tribuna” bëjnë me dije se kryeministri në largim Ivica Dacic i ka deklaruar …

Tribunali, pritet të arrestohen 120 persona për 320 serbë të zhdukur

Prokurori Clint Williamson duket se ka një dosje të trashë në tavolinë, të cilën pritet t’ua dorëzojë gjyqtarëve të Gjykatës së Posaçme (Tribunalit), që do të hetojë pohimet e Senatorit zviceran, Dick Marty. Burime të Gazetës Express thonë se në …

Jacobson: Kosovarët në Siri po radhiten me grupe radikale VIDEO

Ambasadorja e SHBA-së në Kosovë Tracey Ann Jacobson deklaron se kosovarët po radhiten me grupe radikale në Siri. Në një intervistë për Evropa e lirë Jacobson thotë se kjo është diçja për të cilën duhet të brengosemi të gjithë. “Mendoj …

Maqedoni, PDSH dështon edhe në bastionet e saj, Halimi merr vetëm 39 mijë vota

Edhe pse ishte kandidati i vetëm shqiptar në zgjedhjet e djeshme presidenciale në Maqedoni, Iljaz Halimi ka arritur rezultate tejet minimale duke fituar 38.900 vota, një shifër tejet e ulët në krahasim me elektoratin votues të PDSH-së. Kandidati i PDSH-së, …

OSBE e konsideron Mitrovicën si pjesë të Serbisë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Alma Lama, ka publikuar një foto të një dokumenti zyrtarë të OSBE-së e cila është lëshuar me 26 mars të këtij viti. Në këtë dokument shihet se si ky mision e …

Merkel së shpejti në Beograd, për hapjen e Kapitullit 35

Mënyra se si Qeveria e re e Serbisë do të vazhdojë bisedimet për Kosovën, kjo do të mësohet pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel, e cila së shpejti pritet të vizitojë Serbinë. Ivica Dacic tha gjatë fundjavës se pas …

HRW:Politikanë kosovarë mes të akuzuarve të Gjykatës Speciale

Politikanë të rëndësishëm kosovarë do të jenë mes të akuzuarve potencial në çështjet që do të gjykojë Gjykata Speciale në Kosovë por që do ta ketë selinë në BE. Kjo paralajmërohet dhe nënvizohet në një raport  të organizatës Human Right …

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, rezultatet favorizojnë Ivanov

Rezultatet paraprake të Komisionit Shtetëror Zgjedhor të Maqedonisë tregojnë se kandidati për president i VMRO-DPMNE, Gjorgje Ivanov është në epërsi përballë kandidatit të LSDM-së ,Stevo Pendarovski. Një numër të vogël të votave deri tani kanë siguruar kandidati i PDSH-së, Iljaz …

Kurti: Tribunali, pikëpyetje për shtetësinë e Kosovës

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës se më shumë është duke punuar për plotësimin e dëshirave të zyrtarëve në Serbi, se sa të qytetarëve të Kosovës. Kurti, në mbledhjen e 14-të të Këshillit të Përgjithshëm …

Krasniqi: Maqedonia me një president shqiptar do ishte më e fortë, por koha nuk është VIDEO

Kështu mendon Afrim Krasniqi, analisti, njohësi i mirë i politikës në rajon por politikës shqiptare.

Gara për president në Maqedoni, nis raundi i parë, kandidon dhe shqiptari Iljaz Halimi

Maqedonasit po votojnë sot, që prej orës 7 të mëngjesit, për të zgjedhur presidentin e ri të vendit. Por duket, se edhe pas orëve të mëngjesit, pjesëmarrja në votime është relativisht e ulët. Në një lidhje të drejtëpërdrejtë telefonike me …

Maqedoni, sot zhvillohen zgjedhjet presidenciale

Në Maqedoni mbahenen sot zgjedhjet e pesta presidenciale, ku në garë janë katër kandidatë. Në garën për president janë Iljaz Halimi nga PDSH, Gjorgje Ivanov nga VMRO-DPMNE, Stevo Pendarovski nga LSDM dhe Zoran Popovski nga GROM. 1.778.572 qytetarë me të …

Zgjedhjet presidenciale, Maqedonia në heshtje zgjedhore

Maqedonia prej mesnatës së të premtes është futur në heshtje zgjedhore për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të 13 prillit në Maqedoni.Nesër qytetarët do tu drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kreun e ri të shtetit. Qytetarët e …

Jahjaga pranon gjykatën e UÇK-së, fut në “sherr” partitë politike VIDEO

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka bërë të ditur se do të kërkojë nga Bashkimi Evropian themelimin e gjykatës së Posaçme dhe vazhdimin e mandatit të EULEX-it në Kosovë. Pas takimeve që pati me përfaqësuesit e partive politike parlamentare në …